samoleczenie-pod-kontrola

Kiedy coś nam dolega nie zawsze idziemy do lekarza, często stosujemy samoleczenie. Taki sposób kuracji może mieć pozytywne jak i negatywne skutki dla naszego zdrowia.

Nawet proste leczenie powinno być stosowane z rozwagą, dla własnego dobra powinniśmy zdobyć podstawową wiedzę, jak sobie radzić z bólem gardła, przeziębienie itd. Samoleczenie można rozumieć jako profilaktykę, czyli dbanie o nasze zdrowie, bądź leczenie środkami dostępnymi bez recepty. Kiedy decydujemy się na samodzielną kurację bez konsultacji lekarza możemy liczyć raczej na podleczenie się, niż przywrócienie organizmowi równowagi. Osoby kompetentne na pewno udzielą nam informacji, co zastosować żeby nie zaszkodzić sobie. Jeśli cierpimy na choroby przewlekłe to samodzielne decyzje w doborze odpowiednich leków mogą mieć negatywne skutki. Nie możemy także oczekiwać, że jeśli coś samo przyszło, to samo odejdzie.

Porady

Zdarza się, że na nasze decyzje co do używanych środków leczniczych mają wpływ porady znajomych. Coś co pomogło naszym znajomym nie koniecznie musi nam pomóc, wręcz przeciwnie, może również zaszkodzić. Każdy lek, który kupujemy bez recepty ma swój określony skład i działanie, należy przed użyciem dokładnie zapoznać się z załączoną do niego informacją oraz skonsultować się z farmaceutą. On po zapoznaniu się z informacjami, które mu przekazujemy, wskaże nam odpowiedni lek lub doradzi wizytę w odpowiednim gabinecie lekarskim.

Reklama

Codziennie jesteśmy bombardowani spotami reklamowymi, które doradzają nam jak się leczyć, czym leczyć i co jest najlepsze dla naszego zdrowia. Nie możemy dać się wprowadzić w błąd, reklamy pokazują jedynie korzyści i dobre strony stosowania danego specyfiku, nie mówią jednak o skutkach ubocznych oraz działaniach niepożądanych. Następstwem tego mogą być powikłania spowodowane wejściem w interakcje przyjmowanego leku z innymi lekami, które stosujemy równolegle. Im więcej leków i suplementów diety stosujemy, tym bardziej jesteśmy narażeni nie na „wspaniałe zdrowie” lecz na choroby, które mogą być wynikiem przyjmowania tych leków. Reklama nie może być godnym zaufania źródłem informacji, zawsze czytajmy ulotki, zasięgnijmy porady specjalisty i stosujmy leki ze zdrowym rozsądkiem.

Kanka