Cukrzyca

Samokontrola w leczeniu cukrzycy

samokontrola-w-leczeniu-cukrzycy

Lekarze zalecają diabetykom regularne kontrolowanie poziomu cukru we krwi. Samodyscyplina odgrywa niezwykle istotną rolę w leczeniu cukrzycy.

Cukrzyca – edukacja

Osoby, u których stwierdzono cukrzycę, powinny porozmawiać ze specjalistą nt. zmiany stylu życia. Niestety, w Polsce często nie docenia się znaczenia edukacji. Chory powinien zostać dokładnie poinstruowany, w przeciwnym wypadku może nie zdawać sobie sprawy z potencjalnego zagrożenia.

Obsługa glukometru

Pacjent zazwyczaj nie wie, jak właściwie posługiwać się glukometrem. Nie tylko sposób przeprowadzenia pomiaru jest ważny. Chory powinien umieć zinterpretować wyniki. W przypadku diabetyków, których leczenie sprowadza się do zmiany dotychczasowej diety, lekarze zalecają wykonanie pełnego profilu glikemii raz w miesiącu. Badanie przeprowadza się na czczo oraz 1,5 h po spożyciu głównego posiłku. Z kolei pacjenci, którzy przyjmują leki przeciwcukrzycowe, powinni wykonywać skrócony profil glikemii raz w tygodniu.

Rola samodyscypliny

W przypadku diabetyków samodyscyplina pozwala dostosować leczenie do indywidualnych potrzeb chorego. Terapię można modyfikować na bieżąco, dostosowując dawkę insuliny do aktualnego poziomu glukozy i aktywności fizycznej. Dobierając leczenie, należy uwzględnić choroby, które towarzyszą cukrzycy.

Arek

Lekarze zalecają diabetykom regularne kontrolowanie poziomu cukru we krwi. Samodyscyplina odgrywa niezwykle istotną rolę w leczeniu cukrzycy.

Interpretacja wyników

Pacjent, który potrafi interpretować wyniki i wyciągać prawidłowe wnioski, może uniknąć hipoglikemii (niski poziom cukru) oraz hiperglikemii (wysoki poziom glukozy). Te zaburzenia prowadzą do niebezpiecznych powikłań.

Pomiar cukru – metoda alternatywna

Badając poziom cukru, zazwyczaj pobieramy krem z opuszków palców. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą nam rozwiązania alternatywne. Sprowadzają się one do pozyskania próbek krwi z niestandardowych miejsc. Materiał badawczy możemy pobrać z wnętrza dłoni (poniżej kciuka), wewnętrznej i zewnętrznej części przedramion, łydek oraz ud. Należy unikać miejsc, które mogłyby zafałszować wyniki pomiaru tzn. linii papilarnych, widocznych naczyń krwionośnych, kości i owłosienia.

Alternatywne miejsca nakłuć

Czasem zdarza się, iż nakłuwając inne miejsca niż opuszki palców, uzyskujemy niedostateczną ilość krwi. Problem można rozwiązać rozgrzewając wybraną partię ciała wskutek pocierania i masowania. Metoda alternatywna przyczynia się do zmniejszenia dolegliwości bólowych. Inne partie ciała zazwyczaj charakteryzują się mniejszą wrażliwością niż dobrze unerwione opuszki palców. Pozwala to zwiększyć częstość pomiarów.

Metodę alternatywną zaleca się pacjentom, którzy cierpią na atopowe zapalenie skóry, grzybicę lub pracują z wykorzystaniem palców np. informatycy, pianiści. Tego sposobu nie należy stosować, gdy występują duże wahania poziomu cukru.

Arek

Komentarze

pati25

9 lat temu

Nie zawsze wiemy wszystko dokładnie jak postępować w przypadku tej choroby.Dlatego bardzo ważne jest poinformowanie o wszystkim taką osobę.Wtedy będzie znacznie łatwiej żyć z tą chorobą

Zostaw komentarz