Psychologia Specjalista radzi

Rola długości snu

rola-dlugosci-snu

Zbyt mało lub zbyt dużo snu wpływa na zachowanie funkcji poznawczych u osób starszych – i znacznie przyspiesza starzenie!

Zmiany, jakie występują podczas snu w ciągu pięciu lat w późnej fazie wieku dojrzałego, mają wpływ na funkcje poznawcze w późniejszym życiu. Kobiety i mężczyźni, którzy niedosypiają lub przesypiają więcej niż 7- 8 godzin na dobę starzeją się znacznie szybciej – nawet o 7 lat.

Najlepiej w badaniach medycznych wypadają kobiety, które przesypiają 7 godzin na dobę (nocą), na drugim miejscu te, które śpią 6 godzin. Wśród mężczyzn największe zmiany występują u przesypiających mniej niż 6 lub więcej niż 8 godzin na dobę. Sen ma wpływ na naszą pamięć, percepcję, słownictwo, płynność wypowiedzi (fonetyczną, semantyczną) i zdolności poznawcze.

Dobry sen

Ma fundamentalne znaczenie dla jakości funkcjonowania człowieka i dobrego samopoczucia. Brak snu i funkcjonowanie z ciągłym odczuciem senności ma negatywny wpływ na wydajność, czas reakcji, skupienie i zdolność koncentracji. Ponadto, czas trwania snu okazuje się być związany z szeroką gamą wskaźników jakości życia, takich jak funkcjonowanie społeczne, zdrowie psychiczne i fizyczne i przedwczesne zgony.

Negatywnych skutków zaburzeń snu jest wiele, ale rośnie liczba osób, które chcą być sprawne umysłowo, zawodowo jak najdłużej w ciągu doby przez 7 dni w tygodniu. Warto więc zastanowić się, jak w naszym przypadku zmiana długości snu może wpłynąć na zdrowie i dobre samopoczucie w perspektywie długoterminowej.

dr Paweł F. Nowak

Komentarze (13)

Emilly27k

12 lat temu

Moim zdaniem sen jest bardzo dobry w porze jesienno- zimowej, ale najgorsze jest wstawanie z wygodnego łóżeczka.

GloriaVictis

12 lat temu

Cześć 🙂
No kurza dupka rozszyfrowałyście mnie!
Myślałam nad tymi studiami, myślałam, aż w końcu wymyśliłam! Jak połączyć dwie rzeczy które sprawiają mi w życiu przyjemność.
Był to kolejny przebłysk mojej ponadprzeciętnej inteligencji 😉

ell@

12 lat temu

Bo Gloria wykazała się dużą rozwagą wybierając kierunek własnego wykształcenia. Nie pierwszy raz jestem zaskoczona jej dojrzałym sposobem myślenia 🙂

linet

12 lat temu

Summer, jesli przesadzasz z kosmetykami, to one też przestają działać. Widocznie podobnie jest ze snem.
A Gloria,jako profesjonalistka ,swoją 40tkę maskuje przy pomocy kosmetologii i właściwie tylko z daleka można się nabrać, że jest młodsza.
Glorii sen wyraxnie zaszkodził:)

summer

12 lat temu

Staram się nie spać dłużej niż 8 godzin nawet w niedzielę! Czasem oczywiście łamię tą zasadę, ale zwykle gorzej się czuję, gdy długo śpię, nawet jeśli nie z nadmiaru snu, to z poczucia straty czasu, który mogłam poświęcić na różne mniej lub bardziej pożyteczne zajęcia.
Hmm, nie wiem, jak to jest z tym starzeniem, bo ja właśnie słyszałam, że sen jest najlepszym kosmetykiem! Chyba, że Gloria ma z powodu nadmiaru przespanych w życiu godzin 40 lat;), ale jednocześnie ten sen jako super kosmetyk tak maskuje jej wiek, że w sumie nie wygląda na tą 40-tkę, tylko na swoje lata wynikające z metryki;)

linet

12 lat temu

Ciekawa jestem, czy ta 7godzinna norma dotyczy snu w jednym kawałku, czy dopuszcza sen w odcinkach, czy też nie ma to znaczenia, bo ważna jest suma. Ja przeważnie mam sen podzielony na kawałki, ale jeśli składają się one na 7-8h ,to nie czuję sie niewyspana.
Obliczyłam,że nasza Gloria ma już ok. 40ki.:) Nie da się zaprzeczyć nauce.

basia4ab

12 lat temu

Bardzo dobry artykuł.Ja odkąd pamiętam zawsze miałam problemy ze snem.Śpię bardzo krótko,a jeśli już zasnę, co chwilę się budzę.Teraz mam zalecone przez lekarza wysypianie się,mimo leków które zażywam regularnie,sen przychodzi mi z trudnością. Nawet podczas choroby jak jestem słaba, to trudności mam z zasypianiem. Nieraz mówię do znajomych, że dla mnie noc może nie istnieć. Jak pracowałam to stwierdziłam, że najlepszym wyjściem byłoby dla mnie, praca na nocne zmiany.Nieraz zazdrościłam tym osobom, co sen przychodzi im z łatwością i dobrze mogą się wyspać.Basia

pati25

12 lat temu

Bardzo ciekawy artykuł.Nie zastanawiałam się jak długość snu wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie.Ale dobrze,że ukazał się ten artykuł.Okazuje się,że nawet zbyt długie spanie wpływa na nasz organizm.Szybciej siiię starzejemy..Mi to nie grozi ponieważ śpię właśnie te 7-8 godzin

Zostaw komentarz