Dbaj o ciało Uroda

Rodzaje cellulitu

rodzaje-cellulitu

Choć cellulit ma ponad 80% Polek, to okazuje się, że nie wszystkie przechodzimy go tak samo. Podobnie jak różnimy się wieloma cechami, tak samo każda z nas ma odmienny rodzaj pomarańczowej skórki. W zależności od rozwoju, genezy powstania a nawet twardości skóry, wyróżnia się kilka odmian cellulitu.

Podstawowy podział obejmuje trzy kategorie: fazę rozwoju cellulitu, sposób jego powstania i twardość skóry.

Faza rozwoju

 • Faza I – cellulit jest praktycznie niewidoczny podczas stania i leżenia. Uwidacznia się dopiero przy ściśnięciu skóry – pojawiają się niewielkie bruzdki.
 • Faza II – przy leżeniu i staniu są już widoczne lekkie uwypuklenia skóry, które przypominają skórkę pomarańcza. Gdy ją ściśniemy pojawiają się bruzdy i grudki. Widoczne są także obrzęki.
 • Faza III – to faza samoistnego objawiania się cellulitu. Podczas stania i leżenia bruzdy i uwypuklenia są już dobrze widoczne, a zwiększają się przy napinaniu mięśni.
 • Faza IV – zwana „leopardzią skórą”; objawia się licznymi grudkami, guzkami i wgłębieniami. Cellulit zajmuje naczynia żylne, komórki tłuszczowe i tkankę łączną.
 • Faza V – pojawia się ból w miejscach, które są zaatakowane przez cellulit. Normalne funkcjonowanie staje się utrudnione głównie przez dolegliwości zdrowotne.

Sposób powstawania

 • Cellulit tłuszczowy (lipidowy) – jest wynikiem nagromadzenia w skórze i tkankach kwasów tłuszczowych, z których tworzone są trójglicerydy. Jeśli nie ulegną rozłożeniu będą zalegać w komórkach. Na skórze w tych miejscach widoczne będą wgłębienia i drobne guzki. Ten typ cellulitu jest bardzo bolesny przy ucisku. Umiejscawia się głównie na udach, biodrach i pośladkach.
 • Cellulit wodny – powstaje w wyniku nieprawidłowego krążenia krwi i limfy oraz zaburzeń gospodarki hormonalnej. Może być też wynikiem złej diety. Najczęściej dotyka osoby szczupłe. Przy dotyku odczuwalny jest niewielki ból.
 • Cellulit cyrkulacyjny (mieszany) – jest połączeniem cellulitu wodnego z tłuszczowym.

Twardość skóry

 • Cellulit twardy – występuje u młodych, aktywnych fizycznie kobiet. Praktycznie niewidoczny, pojawia się tylko przy ściśnięciu skóry. Jeśli nie jest leczony, może zmienić postać na cięższą.
 • Cellulit wiotki – charakterystyczny dla kobiet po 40. roku życia, które nie prowadzą aktywnego trybu życia. Powstaje w wyniku spadku napięcia tkanek, zwiotczenia mięśni i obniżenia masy ciała.
 • Cellulit obrzękowy – to ciężka postać cellulitu, występuje dość rzadko. Charakteryzuje się cienką, bladą skórą, bólem, obrzękami i opuchlizną.

Bogatsze w wiedzę o skórce pomarańczowej będziemy mogły teraz lepiej o siebie zadbać i przygotować się do skutecznej walki o odzyskanie pięknych nóg i zdrowej skóry.

M. Borowik

Komentarze (13)

filodendron

7 lat temu

Cellulit zostaje po ciąży i po utyciu i niestety trudno się go pozbyć.Stosowałam balsam przeciwcelulitowy i na jakiś czas mi pomógł.

Maja

8 lat temu

Nasza dieta bardzo wpływa na wygląd naszej skóry. Nieprawidłowe odżywianie się, a także brak ruchu przyspieszają niestety powstawanie cellulitu. Ja staram się dbać o to, żeby codziennie wypić odpowiednią ilość wody i jeść potrawy bogate w witaminy. Cellulit jest ale bardzo delikatny. Mam nadzieję, że zatrzyma się na fazie I.

Edynia

8 lat temu

Ja dzis wyczytalam na jednym forum ze celulit robi sie od golenia nog golarka hahahahha 🙂
Mam faze I hura ale przyznam ze fundnelam sobie wiosna taki ultradzwieki – takie cos : [moderacja] 🙂 pomoglo 🙂

Juslab – slyszalam ze ten Rolletic dobry, napisz jakie efekty !

juslab

8 lat temu

ja teraz chodzę na „Rolletic”. Rolletic to urządzenie do masażu, które jest ponoć skuteczne
w zwalczaniu cellulitu. Czy to prawda? Na razie nie wiem. Podchodzę do tego z dystansem. Po godzinnym seansie czuje się odprężona. Jakie efekty będą po dłuższym czasie uczęszczania to się okaże;)

Annagata

8 lat temu

Ja też mam cellulit od niepamiętnych czasów.Raz tyłam,raz chudłam i niestety została mi pamiątka w postaci cellulitu.Ale chyba nie ma na to lekarstwa.Akurat nie bardzo się tym przejmuję,bo albo chodzę w spodniach albo mam długą spódnicę.Ale swoją drogą koncerny kosmetyczne mogłyby wymyślić jakiś skuteczny,ale naprawdę skuteczny specyfik.

GloriaVictis

8 lat temu

Cellulit mam od okresu dojrzewania. Nigdy nie miałam problemów z wagą, zawsze byłam szczupła. Walka na niewiele się zdaje. Niestety 🙁

izabelle

8 lat temu

Oj mam dość pokaźny cellulit na udach przede wszystkim i oczywiście nieszczęsne rozstępy. Wiem że aby zwalczyć cellulit warto jest zmienić dietę, pić dużo wody, ćwiczyć, wklepywać „cudotwórcze” balsamy. Tylko jakoś ciężko mi ta walka z nim przychodzi :/

Emilly27k

8 lat temu

U mnie też jest celulit i się nim jakoś nie przejmuję. Na szczęści maja skóra jest mięciutka i bardzo przyjemna w dotyku.Nie smucę się ,że mam celulit, bo lubię kiedy kobita dobrze wygląda.

sara

8 lat temu

U mnie też brak systematyczności robi swoje i dlatego trochę tego „pomarańczka ” jest również kwalifikuję się do II fazy.

irysek7

8 lat temu

Ja już niestety kwalifikuję się do II fazy. Staram się jak najwięcej ruszać i zdrowo odżywiać, ale miewam okresy kiedy totalnie zaniedbuję ćwiczenia. Jednak brak systematyczności robi swoje.

topik4433

8 lat temu

Ja też mam fazę pierwszą i staram się dbać o ciało, aby nie było gorzej. Ruch, właściwe odżywianie i wspomaganie kosmetykami jak na razie daje efekty 🙂

pati25

8 lat temu

Cellulit to niedoskonałośc naszej skóry.Odpowiedzialne za powstanie cellulitu są estrogeny,zwiększenie masy ciała,zaburzenie przepływu limfy,stres,złe odżywianie,mała ilośc płynów oraz brak ruchu.Ja mam I fazę cellulitu i staram się z nim walczyc

Zostaw komentarz