Rozpoznaj chorobę Zdrowie

Reumatologiczne zapalenie stawów związane z alergią

reumatologiczne-zapalenie-stawow-zwiazane-z-alergia

Dlaczego to schorzenie jest związane z alergię? Co najmniej z dwóch powodów – po pierwsze komórki tuczne, na które wpływają alergeny, biorą w nim udział. Po drugie leki wykorzystywane w terapii reumatologicznej często wywołują reakcje alergiczne.

Reumatologiczne zapalenie stawów (RZS) zaczyna się od porannej sztywności w stawach oraz bólów w małych obwodach stawowych. Później następują znacznie bardziej drastyczne dolegliwości i zmiany w stawach osoby chorej. Przyczyną tych procesów jest przewlekłe zapalenie błony maziowej stawów, kaletek i pochewek ścięgien.
Szacuje się, że cierpi na nie od 1 do 2% populacji, najwięcej przypadków diagnozuje się w przedziale wiekowym 40-60 lat. Dwa razy częściej zapadają na tę chorobę kobiety.

Znaczenie alergii w RZS

Komórki tuczne pod wpływem alergenów wytwarzają mediatory i biorą udział w zwiększaniu się ilości błony maziowej w stawach. Ta błona uciska na stawy, kości i chrząstki niszcząc je.
Jeśli RZS połączone jest z alergicznymi reakcjami chory może odczuwać obrzęk i bóle stawów, a także charakterystyczne dla alergii objawy – pokrzywkę, wyprysk, katar czy duszności.
Dowiedziono, że u części dotkniętych RZS schorzenie to jest związane z alergią lub nadwrażliwością na spożywane pokarmy. W grupie badanych po kilkudniowym ograniczeniu spożywania wszystkich pokarmów objawy zapalenia stawów znacznie zelżały. Natomiast w drugiej grupie wprowadzono dietę opartą na nabiale i tam wyniki były odwrotne – więcej było nasileń objawów. W tym drugim przypadku podłoże choroby nie jest alergiczne i zastosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych może okazać się niezbędne. Natomiast w sytuacji pierwszej często pomóc może tylko odkrycie uczulających pokarmów i zmiana diety na pozbawioną mleka lub glutenu.

Limfocyty T i wpływ leków

Warto wspomnieć o odkryciu w 2006 roku przez amerykańskich naukowców limfocytów T pomocniczych, które mogą odgrywać rolę inicjującą w astmie, alergii oraz przewlekłych stanach zapalnych, także w zapaleniach stawów. Grupa badawcza stwierdziła, że limfocyty te produkują interleukinę 17, rodzaj cytokiny powodującej silny stan zapalny, który bywa oznaką zarówno chorób alergicznych, jak i autoagresywnych, do których należy zapalenie stawów.
Wspominane już niesteroidowe leki przeciwzapalne wykorzystywane w terapii zapaleń stawów mogą wywoływać odczyny alergiczne. Podobnie niekorzystne skutki uboczne pojawić się mogą po lekach modyfikujących proces zapalny, jak sulfasalazyna czy chlorochinam, a także solach złota, rzadziej wykorzystywanych w Polsce. Bardzo często stosowany na całym świecie metotreksat również posiada bardzo długą listę skutków ubocznych, ale zdaniem lekarzy dochodzi do nich tylko przy dużych dawkach.

MojeAlergie.pl

Czytaj więcej – Alergia a inne schorzenia i choroby

(BZ)

Komentarze (5)

pati25

9 lat temu

To ciekawe,że rzs związane jest z alergią.Mojej mamy znajoma zachorowała narzs ale nigdy nie miała alergii ani nie ma teraz.

okulary

10 lat temu

Choroba niezbyt ciekawe ma objawy,osoba chora musi bardzo wiele znieść wyrzeczeń żyby sobie nie zaszkodzić.Czynniki pojawiajace się przy tej chorobie ,są jak wynika dokuczliwe.Różne są też oddziaływania stosowanych leków,na organizm,mogę czasem być poważne skutki uboczne.

malgosia74

10 lat temu

W życiu nie pomyslałabym, że to problemy alergiczne… Bóle stawów i bóle reumatyczne mam nieraz tak mocne, że chodzic sie nie da…. Pomyslicie sobie pewnie… w tym wieku? Owszem nie mam jeszcze 40-tki i juz mam takie schorzenia, że hej… Warto wiedziec o czyms takim, konsultacje z lekarzem zapewne są nieuniknione w tym przypadku ….

GloriaVictis

10 lat temu

Niewiarygodne, myślałam, że rzs związane jest raczej ze zwyrodnieniem stawów, nie sądziłam, że może mieć cokolwiek wspólnego z alergią!

Zostaw komentarz