Rozpoznaj chorobę Zdrowie

Nie tylko nadczynność i niedoczynność – rak tarczycy

nie-tylko-nadczynnosc-i-niedoczynnosc-rak-tarczycy

Z chorą tarczycą najczęściej kojarzy nam się niedoczynność lub nadczynność, tym czasem nasza tarczyca jest również zagrożona chorobą nowotworową. Na szczęście, dzięki dostępnym metodom diagnozowania możliwe jest szybsze i skuteczniejsze wykrycie choroby, również niewielka złośliwość i lepsza odpowiedź na leczenie wpływają na pozytywne rokowanie. Szacuje się, iż ogółem 10-letnie przeżycie wynosi 85%.

Rak tarczycy stanowi 1% wszystkich nowotworów złośliwych i jest najczęstszym nowotworem złośliwym układu endokrynnego. Pozostałe nowotwory tarczycy to nowotwory pochodzenia nienabłonkowego takie jak mięsak, chłoniak, włókniakomięsak i nowotwory przerzutowe. Rak tarczycy występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn. Kobiety zapadają na raka tarczycy 3-5 razy częściej niż mężczyźni. W Polsce około 80% pacjentek to kobiety. Obserwuje się dwa szczyty zachorowalności: w wieku 7-20 lat oraz w wieku 40-65 lat.

Czynnikami, które mają niepodważalny wpływ na rozwój raka tarczycy są

  • zawartość jodu w diecie
  • ekspozycja na promieniowanie jonizujące
  • czynniki genetyczne

W przypadku ilości jodu zawartego w diecie występuje pewien paradoks. Zarówno niedobór jak i nadmiar jodu szkodzą. W przypadku niedoboru pojawia się najczęściej rak pęcherzykowaty, a przy nadmiarze rak brodawkowaty. Ekspozycja na promieniowanie jonizujące ma szczególnie duże znaczenie w wieku rozwojowym oraz po radioterapii. Udowodniono również podłoże dziedziczne raka tarczycy (mutacja genu RET), przede wszystkim dotyczy to raka rdzeniastego.

Objawy raka tarczycy

Objawy są zwykle niecharakterystyczne i trudno je odróżnić od innych chorób tarczycy. Stąd wniosek, że nie należy bagatelizować dolegliwości. Jeżeli występują u Ciebie poniższe objawy koniecznie zgłoś się do lekarza.

  • powiększenie węzłów chłonnych szyi (w momencie rozpoznania przerzuty występują w 5% przypadków)
  • wyczuwalny guz
  • szybki wzrost długoletniego wola
  • duszność
  • chrypka
  • zaburzenia połykania

Aby uchronić się przed ryzykiem zachorowania, należy spożywać wystarczającą ilość jodu, chronić się przed nadmierną ekspozycją na promieniowanie jonizujące (niepotrzebne badania diagnostyczne), ale przede wszystkim pamiętać o częstym kontrolowaniu stanu swojego zdrowia.Bardzo ważne w profilaktyce zaburzeń funkcjonowania tarczycy jest zaopatrzenie diety
w odpowiednią ilość jodu odpowiadającego za prawidłowe funkcjonowanie tego gruczołu. Jest to najprostszy i najtańszy ze sposobów, ponieważ wystarczające okazuje się dodawanie do potraw spożywczej soli jodowanej.Poza solą, której niestety nie możemy spożywać zbyt dużo, aby w trosce o tarczycę nie zaszkodzić własnemu układowi krążenia i sercu, istnieje również szereg produktów zawierających jod. Należą do nich m.in. ryby i owoce morza, a dla osób które nie lubią tych produktów, w aptekach dostępne są specjalne preparaty witaminowe z wysoką zawartością jodu.

Zuzanna Górka

Komentarze (6)

pati25

9 lat temu

Powinniśmy badac tarczycę profilaktycznie.Ale lekarze nie zlecają tych badań.Diagnoza tarczycy nie jest zbyt skomplikowana. Polega przede wszystkim na kontroli we krwi poziomu hormonu tyreotropowego (TSH).

Emilly27k

9 lat temu

Szkoda,że niektórzy o swoich chorobach dowiadują się zbyt późno.Iwonuska współczuję ci.Pewnie teściowej brakuje.Pamiętaj ,że masz nas.pisz i zaglądaj tu.

okulary

9 lat temu

Zachorowalność na chorobę tarczycy ,ma przykre następstwa. Napewno ważna jest wcześniej profilaktyka, żeby temu zapobiec.Jeżeli nasze dolegliwości potraktuje lekarz poważnie, i skieruje na odpowiednie badania.Parę lat temu było powietrze skażone Czarnobylem,to też ma zapewne swój wpływ.Wtedy apelowano,by się zgłosić ,do przychodni bo są podawane preparaty z jodu,myśmy akurat się zastosowali do tego,to miało mieć dobroczynny wpływ,na skutki zanieczyszczenia.Lecz wiadomo , nawet z tego artykułu że są inne czynniki co mają zgubny wpływ.

cali

9 lat temu

Należy pamiętać o tym, aby jeśli mamy sól jodowaną, szczelnie zamykać pojemnik, w którym przechowujemy sól, bo jód, która jest dodatkiem do soli bardzo szybko ulatnia się z otwarego pojemniczka.

iwonuska

9 lat temu

we wrześni zmarłą moja teściowa na raka płuc , najgorsze jest to,że badała się a jak okazało sie że ma raka było już za pożnao.

sara

9 lat temu

No właśnie na każdym kroku w profilaktyce chorób słyszymy częsta kontrola stanu zdrowia,a w tej naszej służbie zdrowia tak ciężko wydostać skierowania,ale oczywiście na dietę która pomoże nam się uchronić przed ryzykiem zachorowania to już mamy wpływ.

Zostaw komentarz