Cukrzyca

Retinopatia cukrzycowa

retinopatia-cukrzycowa

Retinopatia cukrzycowa jest jednym z powikłań cukrzycy. Ta choroba oczu charakteryzuje się złożonym przebiegiem.

W pierwszej fazie dochodzi do drobnych uszkodzeń dna oka. Niektóre naczynia krwionośne pękają, podczas gdy inne ulegają zamknięciu.

Pęknięte naczynia krwionośne

W przypadku, gdy pęka naczynie krwionośne, w siatkówce oka dochodzi do wielu zmian. Pojawiają się drobne krwotoki. Naczynia krwionośne ulegają wybrzuszeniu, odkładają się złogi i dochodzi do zmian we włóknach nerwowych.

Zamknięte naczynia krwionośne

Z kolei w sytuacji, gdy część naczyń ulega całkowitemu zamknięciu, do siatkówki nie dociera tlen. Na szczęście siatkówka wykształciła mechanizmy obronne. Posiada ona zdolność do syntezy własnych naczyń krwionośnych. Niestety, przyjmują one postać patologiczną. Takie naczynka są słane, kruche i łatwo pękają. Wylew krwi prowadzi do pogorszenia wzroku. Wyżej opisane dolegliwości towarzyszą retinopatii cukrzycowej.

Rodzaje retinopatii

Wyróżniamy następujące rodzaje retinopatii:

  • prostą,
  • przedproliferacyjną,
  • proliferacyjną.

Arek

Retinopatia jest jednym z powikłań cukrzycy. Ta choroba oczu charakteryzuje się złożonym przebiegiem.

Retinopatia proliferacyjna

U chorych na retinopatię proliferacyjną może dojść do gwałtownych zmian prowadzących do wylewu krwi do ciała szklistego, odwarstwienia siatkówki lub jaskry wtórnej. Temu schorzeniu często towarzyszy makulopatia cukrzycowa. W jej przypadku mówimy o obrzęku plamki, czyli centralnego miejsca siatkówki. Dochodzi wtedy do znacznego pogorszenia wzroku. Na szczęście ta podstępna choroba nie dotyka wszystkich cukrzyków. Przeprowadzone badania wykazały, iż u pacjentów z cukrzycą typu I objawy retinopatii występują później niż u osób, które borykają się z cukrzycą typu II.

Grupy ryzyka

Retinopatia najczęściej pojawia się u osób przewlekle chorych np. diabetyków i pacjentów, którzy cierpią na nadciśnienie tętnicze. Wśród czynników ryzyka wymienia się również choroby serca i zbyt wysoki poziom złego cholesterolu.

Profilaktyka odgrywa ogromne znaczenie. Badania okulistyczne pozwalają stosunkowo wcześnie wykryć retinopatię cukrzycową. Każdy diabetyk powinien zostać poddany badaniu dna oka. Pacjenci często nie zdają sobie sprawy z postępującej choroby, ponieważ w początkowym stadium towarzyszą jej mało dokuczliwe objawy. Odpowiednie leczenie i wcześnie postawiona dobra diagnoza mogą zapobiec chorobie oczu.

Arek

Komentarze

Zostaw komentarz