Jak zapobiegać? Profilaktyka
Reakcje leków i słońca

Każda kobieta dojrzała powinna chronić swoją skórę przed nadmierną ekspozycją słoneczną, by jak najdłużej cieszyć się gładką, jędrną cerą z jak najmniejszą ilością zmarszczek. Niestety nie tylko samo promieniowanie UV szkodzi naszej skórze. Jakie są reakcje leków i słońca?
Istnieją bowiem schorzenia skóry, które wywołane są przez cichego współwinowajcę słońca–substancję światło uczulającą pochodzącą z zewnątrz. Zwykle znajduje się ona w stosowanych przez nas regularnie lekach i właśnie dlatego, żadna z nas nie pomyśli, że zażywając medykamenty możemy zaszkodzić naszej skórze. Okazuje się jednak, że nawet krótki pobyt na słońcu może skończyć się oparzeniem, uczuleniem lub przebarwieniami. Dlaczego?
Niektóre substancje, które wprowadzamy do organizmu z lekami, zwiększają wrażliwość skóry na promieniowanie ultrafioletowe. Bardzo szybko rozpoznasz, że ze skórą dzieje się coś złego, ponieważ zmiany pojawią się zaraz po ekspozycji słonecznej na tej części ciała, która była wystawiona na słońce. Reakcja fototoksyczna skóry będzie przypominać oparzenie słoneczne z ostrym rumieniem i pęcherzykami. Pojawi się ona nawet wtedy, gdy nie przebywałaś na słońcu za długo. Nadwrażliwość na promieniowanie jest jednak zjawiskiem czasowym i powinna ustąpić krótko po odstawieniu leku.
Niektóre z nas mogą ucierpieć znacznie bardziej. Zażywane leki mogą podziałać także fotouczulająco. Efekt pojawi się dopiero po upływie doby od nasłonecznienia i rozprzestrzeni się nawet na miejsca, które nie były poddane ekspozycji słonecznej. Reakcja fotoalergiczna ma postać swędzących grudek wypełnionych osoczem. Przykrą sprawą jest fakt, że nawet po wyleczeniu uczulenia, nasz układ odpornościowy pamięta alergen i każde zażycie leku w przyszłości, w połączeniu z nawet krótkim pobytem na słońcu, kończy się ostrym stanem zapalnym skóry.
Anna J
Każda kobieta dojrzała powinna chronić swoją skórę przed nadmierną ekspozycją słoneczną, by jak najdłużej cieszyć się gładką, jędrną cerą z jak najmniejszą ilością zmarszczek. Niestety nie tylko samo promieniowanie UV szkodzi naszej skórze.
Do leków niebezpiecznych dla skóry w połączeniu z ekspozycją słoneczną zaliczamy:
- leki przeciwcukrzycowe
- leki hormonalne podawane przy zastępczej terapii hormonalnej (estrogeny uwrażliwiają na słońce i powodują nierówne opalanie się) oraz pigułki antykoncepcyjne;
- leki obniżające stężenie cholesterolu, tzw. fibraty
- antybiotyki, np. podawane w leczeniu trądziku i antybiotyki chinolonowe
- beta-blokery, czyli leki stosowane w leczeniu schorzeń układu krążenia, przede wszystkim, preparaty podawane w celu obniżenia ciśnienia tętniczego krwi i środki antyarytmiczne
- sulfonamidy, np. stosowane w reumatologii
- leki moczopędne,
- fenotiazyny- dość powszechnie stosowane w psychiatrii i neurologii –
- psolareny, np. w lekach przeciwłuszczycowych;
- środki przeciwbakteryjne, również te zawarte w mydłach
- leki przeciwłupieżowe i przeciwtrądzikowe produkowane na bazie dziegciu;
- olejek z dziurawca i arcydzięgla, a także napary oraz tabletki sporządzone z tych roślin – chętnie z nich korzystają osoby mające nawet łagodne dolegliwości z wątrobą.
- leki przeciwgrzybicze, przede wszystkim w postaci maści.
Drogie Panie, aby uniknąć tych przykrych dolegliwości, czytajmy ulotki dołączone do wszystkich stosowanych przez nas leków. Jeśli okaże się, że któryś z wymienionych składników zwiększa wrażliwość na słońce, skonsultujmy się z lekarzem i odstawmy go, szczególnie, gdy czeka nas intensywna ekspozycja słoneczna, np. na letnim wyjeździe. Wówczas, pozostaje nam ciągłe chowanie się w cieniu, noszenie ubrań z długimi rękawami, kremy z bardzo wysokimi filtrami (od SPF 50 z filtrami przeciw UVB, i UVA) oraz kapelusz z szerokim rondem. Przestrzegajmy tych zasad, a z urlopu wrócimy zdrowe, piękne i zadowolone.
Anna J
« Dlaczego niechętnie prosimy o pomoc?
pati25
12 lat temu
Zażywając niektóre leki i wystawiając się na działanie promieni słonecznych możemy być pewni,że na naszej twarzy,ciele pojawią się przebarwienia.Mi prrzebarwienia pojawiły się po tabletkach na wywołanie okresu
brysia
13 lat temu
Przed użyciem każdego leku czytam ulotke, żeby nie narażac sie na żadne sensacje typu wymioty, bóle głowy, czy inne i zastanawiac sie co jes tego przyczyną.
basikmac
13 lat temu
Zgadza się, ale hiperycyna rozpuszcza się też w olejach…
Zielarka
13 lat temu
Ciekawa sprawa przedstawia się z dziurawcem, czytałam, że napary z suszonego dziurawca podobno nie uczulają, gdyż hiperycyna w wodzie się nie rozpuszcza – pozostaje w zielu. Uczulenia powstają po zażyciu nalewki, czyli ziela z alkoholem!