psychologia-usmiechu

Uśmiech jest najbardziej rozpoznawalym i „zaraźliwym” objawem emocji. Uśmiechamy się wszyscy, bez względu na kulturę, kolor skóry, miejsce zamieszkania. Poznaj psychologiczną moc uśmiechu!

Istnieje wiele rodzajów uśmiechu – życzliwy, porozumiewawczy, rozbawiony, złośliwy. Potrafimy je rozpoznać i swobodnie umiemy nimi operować.

Czasami uśmiech może być mylący – na przykład Azjaci, a szczególnie Japończycy, często uśmiechają się, by pokryć zażenowanie lub wstyd. Może to być mylnie zinterpretowane przez nas, ludzi Zachodu.

Z kolei my, Polacy, uśmiech rezerwujemy dla naszych znajomych, wobec obcych mamy poważną twarz – dlatego często cudzoziemcy postrzegają nas jako osoby ponure… i szybko zmieniają zdanie, gdy trafią na jakąkolwiek imprezę, czy to rodzinną, czy w lokalu.

Nie każdy fałszywy uśmiech jesteśmy w stanie rozpoznać, tym większe potem jest nasze rozczarowanie. Jednak najwięksi oszuści w historii osiągnęli swoje spektakularne sukcesy właśnie poprzez to, że potrafili się doskonale uśmiechać. Nawet po ich zdemaskowaniu, większość oszukanych osób nadal twierdziła, że w gruncie rzeczy oszuści byli całkiem „w porządku” ludźmi… taka jest moc uśmiechu!

Uśmiechnij się

Badania pokazują, że uśmiech nie tylko jest wyrazem radości, ale również potrafi ją wywoływać. Prawdą jest powiedzenie: „uśmiechnij się, a będzie lepiej”. Samo ułożenie mięśni twarzy w uśmiech, choć przez łzy, powoduje delikatną poprawę nastroju.

Joanna Pastuszka-Roczek