Kobieta w społeczeństwie Psychologia

Psychologia uśmiechu

psychologia-usmiechu

Uśmiech jest najbardziej rozpoznawalym i „zaraźliwym” objawem emocji. Uśmiechamy się wszyscy, bez względu na kulturę, kolor skóry, miejsce zamieszkania. Poznaj psychologiczną moc uśmiechu!

Uśmiech na dzień dobry

Choć o wiele szybciej i łatwiej rozpoznajemy oznaki złości, to o wiele lepiej radzimy sobie z uśmiechem. Zadziwiające jest to, że żaden inny grymas twarzy nie powoduje, że mamy automatycznie ochotę zrobić to samo. Uśmiech na twarzy nieznajomego pokazuje, że nie ma on złych zamiarów, budzi w nas ufność i zainteresowanie.

Uśmiech pokonuje bariery kulturowe! Badacze emocji sprawdzili to eksperymentalnie – udawali się do różnych zakątków globu i pokazywali zdjęcia osób przedstawiających różne emocje. Uśmiechnięta buzia była wybierana najchętniej i rozpoznawana wszędzie – od najdzikszych plemion z amazońskiej dżungli, aż po najwyższe szczyty Himalajów.

Uśmiechamy się od pierwszych tygodni życia i to właśnie uśmiech jest pierwszą formą świadomej komunikacji dzieci. Co ciekawe, uśmiechają się również osoby niewidome od urodzenia, co świadczy o tym, że rodzimy się z umiejętnością uśmiechania się do innych.

Co pokazuje uśmiech

Uśmiech to przede wszystkim oznaka życzliwości, zainteresowania, radości. Bardzo łatwo jesteśmy w stanie rozpoznać, czy nie jest fałszywy – większości z nas udaje się to w mgnieniu oka, choć nie potrafimy nawet powiedzieć, skąd to wiemy.

Joanna Pastuszka-Roczek

Uśmiech jest najbardziej rozpoznawalym i „zaraźliwym” objawem emocji. Uśmiechamy się wszyscy, bez względu na kulturę, kolor skóry, miejsce zamieszkania. Poznaj psychologiczną moc uśmiechu!

Istnieje wiele rodzajów uśmiechu – życzliwy, porozumiewawczy, rozbawiony, złośliwy. Potrafimy je rozpoznać i swobodnie umiemy nimi operować.

Czasami uśmiech może być mylący – na przykład Azjaci, a szczególnie Japończycy, często uśmiechają się, by pokryć zażenowanie lub wstyd. Może to być mylnie zinterpretowane przez nas, ludzi Zachodu.

Z kolei my, Polacy, uśmiech rezerwujemy dla naszych znajomych, wobec obcych mamy poważną twarz – dlatego często cudzoziemcy postrzegają nas jako osoby ponure… i szybko zmieniają zdanie, gdy trafią na jakąkolwiek imprezę, czy to rodzinną, czy w lokalu.

Nie każdy fałszywy uśmiech jesteśmy w stanie rozpoznać, tym większe potem jest nasze rozczarowanie. Jednak najwięksi oszuści w historii osiągnęli swoje spektakularne sukcesy właśnie poprzez to, że potrafili się doskonale uśmiechać. Nawet po ich zdemaskowaniu, większość oszukanych osób nadal twierdziła, że w gruncie rzeczy oszuści byli całkiem „w porządku” ludźmi… taka jest moc uśmiechu!

Uśmiechnij się

Badania pokazują, że uśmiech nie tylko jest wyrazem radości, ale również potrafi ją wywoływać. Prawdą jest powiedzenie: „uśmiechnij się, a będzie lepiej”. Samo ułożenie mięśni twarzy w uśmiech, choć przez łzy, powoduje delikatną poprawę nastroju.

Joanna Pastuszka-Roczek

Uśmiech jest najbardziej rozpoznawalym i „zaraźliwym” objawem emocji. Uśmiechamy się wszyscy, bez względu na kulturę, kolor skóry, miejsce zamieszkania. Poznaj psychologiczną moc uśmiechu!

Badania wykazują też, że nasza naturalna tendencja do odpowiadania uśmiechem na uśmiech może przydać się do likwidowania napięcia podczas kłótni, potrafi zażegnać spory. Często wystarczy jeden uśmiech, żeby przerwać ponure milczenie, zapobiec kłótni i zmniejszyć złość.

Ostatnio udowodniono również, że osoby, które często uśmiechają się na zdjęciach (szczególnie tych z dzieciństwa), o wiele łatwiej sobie radzą w związkach i jest mniejsze prawdopodobieństwo, że ich małżeństwo skończy się katastrofą. Wszystko to wskazuje na to, że uśmiechać powinniśmy się jak najczęściej.

A Ty, kiedy uśmiechałaś się ostatnio?

Joanna Pastuszka-Roczek

Komentarze (6)

Emilly27k

10 lat temu

Zgodzę się ,że uśmiech pomaga, ale w niektórych sytuacjach jest bezcenny.Dulcyneo należy się uczyć nawet od męża:) haha(LOL)

dulcynea

10 lat temu

Z człowiekiem uśmiechniętym dużo łatwiej i przyjemniej obcować. Osoba uśmiechnięta przekazuje nam pozytywną energię i budzi w nas ufność.
Ja sama staram się uśmiechać , choć nie zawsze mi się to udaje:-X
Uczę się tego od męża, który pogodny i uśmiechnięty jest z natury:)))

Emilly27k

10 lat temu

Moim zdaniem należy uśmiechać każdego dnia. Wiadomo, że nie jest zawsze nam dane się uśmiechać, ale jak się śmiejemy inaczej jest to postrzegane.

pati25

10 lat temu

Uśmiecham się zawsze i często.Uśmiech towarzyszy mi każdego dnia.Pomimo tej mojej choroby odsuwam smutki na bok i uśmiecham się (woot)(LOL) To on daje mi wiele radości,zadowolenia.:)

Mindi

10 lat temu

Za mało się uśmiecham choć bardzo lubię uśmiech i szczery śmiech. Kiedyś było inaczej, uśmiechałam się nawet do telefonu… ale to wróci jeszcze, będę miała czas, przejdą smutne momenty i wróci czysta radość z samego życia.

drobina

10 lat temu

Kiedy uśmiechałam się ostatnio?
Mnie to chyba trzeba zapytać, kiedy się nie uśmiechałam:-X
Mogę powiedzieć, że chyba od urodzenia jestem śmieszkiem (śmieszką?). Nawet gdy ktoś mnie wkurzy, nie potrafię długo się gniewać i bardzo łatwo rozbroić mnie śmiechem:-)

Płakać niestety też mi się zdarza, ale co tam: „Jeśli jest noc, musi być dzień, jeśli łza – uśmiech” /ks. Jan Twardowski/

Zostaw komentarz