ABC Zdrowia Zdrowie

Przyczyny ostrogi piętowej

przyczyny-ostrogi-pietowej

Ostroga piętowa jest to zwyrodnienie kostne, które tworzy się ze złogów mineralnych. Zlokalizowane jest w okolicy przyczepu ścięgna Achillesa oraz rozcięgna podeszwowego.

Charakterystyczny kształt przypomina wyglądem płetwę rekina (co doskonale widać podczas badania RTG). Nie narośl jednak jest źródłem dolegliwości, a stan zapalny przez nią wywoływany.
W jaki sposób tworzy się to zwyrodnienie?

Skad się bierze ostroga piętowa?

Proces inicjuje moment, w którym dochodzi do przeciążenia rozcięgna podeszwowego. Przeciążenia mogą być spowodowane intensywnym treningiem, długotrwałym biegiem, nadwagą. Mikrourazy ścięgna mogą się kumulować, tym samym zwiększając napięcie w rozcięgniu, co prowadzi do oderwania przyczepu z guza piętowego.

W konsekwencji tego urazu, brakujące tkanki są uzupełnianie, i tak tworzy się ostroga piętowa, która jest umiejscowiona wzdłuż linii nacisku kości piętowej. Mierzy ona około 0,5 cm, czasem dochodzi nawet do 2 cm.

Co jednak jest przyczyną powstawania ostrogi piętowej oraz związanego z nią stanu zapalnego? Z czynników anatomicznych wymienić należy płaskostopie. Taka budowa stopy doprowadza bowiem do nadmiernych obciążeń oraz rozciągania rozcięgna podeszwowego przy chodzeniu.

Redakcja

Ostroga piętowa jest to zwyrodnienie kostne, które tworzy się ze złogów mineralnych. Zlokalizowane jest w okolicy przyczepu ścięgna Achillesa oraz rozcięgna podeszwowego.

W dużej mierze jednak na występowanie schorzenia mają wpływ nasze codzienne działania.

Wykonywanie zbyt obciążających ćwiczeń, lekceważenie rozgrzewki (np. przed bieganiem) – może powodować ten uraz u osób wysportowanych (również nieprawidłowo leczone kontuzje). Jednakże osoby otyłe, nieuprawiające sportu także są narażone na występowanie schorzenia (nadwaga stanowi bowiem duże obciążenie dla stóp).

Inne przyczyny ostrogi piętowej

Oprócz tego przyczyną wystąpienia ostrogi piętowej mogą być: wykonywanie pracy stojącej, a także noszenie obuwia na wysokim obcasie oraz takiego, które nie zapewnia stopie stabilności czy kontroli ruchu.

Zwyrodnienie stopy częściej ujawnia się także u osób w wieku starszym.

Redakcja

Komentarze (5)

Rudzielec

8 lat temu

Pierwsze słyszę o takiej chorobie. Bardzo współczuję i tak jak Pati mnie to raczej nie grozi, bo jestem bardzo szczupła i również nie mam płaskostopia.

pati25

10 lat temu

Ostroga piętowa to bardzo bolesna doleglliwość.Ja na szczęście jej nie mam..Znając przyczyny powstawania ostrogi mam nadzieję,że to mnie nie spotka gdyż nie mam nadwagi,płaskostopia.Nie chodzę na wysokich obcasach

Mindi

10 lat temu

Tess bardzo Ci współczuję tych dolegliwości, dobrze, że teraz są wygodne buty i można mieć mniejsze dolegliwości.
Wiem co wpływa na powstawanie ostrogi to może jakoś pamiętając o profilaktyce, odpowiednim obuwiu uda mi się w latach późniejszych uchronić od tego poważnego schorzenia.

Tess

10 lat temu

Mam problem z ostrogami, bolesna dolegliwość. Jak przeczytałam artykuł to zrozumiałam czym sobie na to zapracowałam: pracą na stojąco, obciążeniami ale także pewnie niewygodnym obuwiem, nie na obcasach ale kiedyś nie było wyboru tak luksusowych producentów.

drobina

10 lat temu

Interesujący artykuł. Wprawdzie nie mam problemów z ostrogami piętowymi, ale koleżanka się z tym zmaga, więc wiem, że to paskudne schorzenie.

Zostaw komentarz