zycie-z-ostroga-pietowa

Ostroga piętowa to nic innego jak zmiany zwyrodnieniowe w okolicy przyśrodkowej guza piętowego kości piętowej. W przebiegu tej jednostki powstają w obrębie wspomnianej kości narośle kostne, które w efekcie prowadzą do zapalenia rozścięgna podeszwowego. Początkowymi objawami są niewielkie dolegliwości bólowe, natomiast później, gdy problem został zlekceważony, zwykły chód staje utrudniony lub wręcz niemożliwy.

Jak sobie radzić?

W warunkach domowych przy ostrodze piętowej można zmniejszyć dolegliwości bólowe, natomiast nie jesteśmy w stanie w pełni jej wyleczyć.

Po całym dniu, gdy dolegliwości bólowe doskwierają bardzo mocno, można obłożyć piętę zmrożonym kompresem żelowym – dostaniemy go w każdej aptece (koszt średniego to ok. 20 zł).

Zmrożony kompres należy wyciągnąć z zamrażalnika i poczekać chwilkę aż będzie miękki do tego stopnia, że bez problemu dopasujemy go do kształtu pięty. Przy stosowaniu takiego kompresu należy pamiętać aby NIGDY nie przykładać na „gołą” skórę.

Najlepiej owinąć go w poszewkę po malej poduszce lub jakąś szmatkę bawełnianą i wtedy do pięty przykładać ok 15-20 min. Raczej nie polecam korzystać z ręcznika, gdyż jego grubość ograniczy przepływ zimna. Podczas wykonywania okładów należy pamiętać o tym, że w momencie, gdy pojawi się uczucie pieczenia, należy przerwać zabieg, aby nie doszło do odmrożenia.

Kolejnym sposobem, który można wykonać w warunkach domowych, jest automasaż stopy. Jest on zazwyczaj ograniczony do rozścięgna podeszwowego. Jak go przeprowadzić?

Mgr Anna Gadziecka