Andropauza Męska Strefa Problemy z prostatą

Przerost gruczołu krokowego

przerost-gruczolu-krokowego

W okresie andropauzy z powodu zmniejszenia ilości testosteronu, u niektórych mężczyzn mogą pojawić się, lub nasilić, objawy powiększenia gruczołu krokowego.

Przerośnięta prostata uciska cewkę moczową, co utrudnia przepływ moczu. Mężczyźni odczuwają częstszą potrzebę wychodzenia do toalety, jednak pęcherz nie opróżnia się całkowicie.

Najczęstszym badaniem określającym prawidłowość gruczołu prostaty jest badanie per rectum. Zleca się również badanie krwi w celu zmierzenia poziomu PSA (antygen gruczołu krokowego). Jego prawidłowa wartość wynosi 4 ng/mL. Czasami lekarze kierują mężczyzn na badania USG w celu określenia, czy doszło do upośledzenia opróżniania pęcherza spowodowanego przerostem prostaty.

Objawy

Przerost gruczołu krokowego jest procesem stopniowym i powolnym, jednak łatwo zaobserwować jego objawy. Powiększająca się prostata zwęża cewkę moczową, przez co strumień moczu jest coraz słabszy i coraz wolniej wypływa. Jeśli nie zastosuje się leczenia i prostata będzie się cały czas powiększać, może doprowadzić to do całkowitego zamknięcia cewki moczowej. Jest to bardzo poważne schorzenie, które powinno zostać natychmiast zoperowane. Dodatkowo nie leczony przerost gruczołu krokowego może spowodować uszkodzenie pęcherza moczowego. Powstające w nim kamienie mogą zablokować ujście cewki moczowej powodując różne infekcje. Często również pojawia się mimowolne moczenie nocne.

Anna Ś

W okresie andropauzy z powodu zmniejszenia ilości testosteronu, u niektórych mężczyzn mogą pojawić się, lub nasilić, objawy powiększenia gruczołu krokowego.

Rak gruczołu krokowego

Podczas badania per rectum lekarz może wykryć raka prostaty. W takim wypadku w celu upewnienia się zleca się badanie krwi. Mierzy się w niej stężenie PSM (prawidłowe wynosi 4 ng/mL). W celu zdiagnozowania rozmiarów raka prostaty stosuje się badanie ultrasonograficzne lub rezonans magnetyczny. Dzięki takim badaniom można określić wielkość zmian jakie zaszły w organizmie. Przyczyny jego powstania nie są do końca znane. Rak najczęściej rozwija się w zewnętrznej części prostaty i powoduje zmianę struktury gruczołu. Jeśli nie zostanie wcześnie wykryty może dawać przerzuty na płuca, kości i węzły chłonne. Jeśli podejrzewa się, że doszło do przerzutów, stosuje się badanie promieniami Roentgena.

Więcej o samym raku oraz o metodach jego leczenia dowiedzą Państwo z kolejnego artykułu.

Anna Ś

Komentarze (3)

pati25

6 lat temu

Ważne informacje.Jeżeli mężczyźni zauważą jakieś niepokojące objawy to niech udadzą się do lekarza.Jest też kilka badań pozwaljących wykryć problem z prostatą

linet

10 lat temu

Czy tylko niedobór testosteronu wpływa na przerost prostaty? Czy mozna mu zapobiegać i jak leczyc już istniejący rozrost, zanim dojdzie do powikłań lub rozwoju choroby nowotworowej?
Spodziewam się,że kolejny artykuł przybliży nam problem.

Zostaw komentarz