Profilaktyka laryngologiczna. Jak dbać o uszy, by były zdrowe

Ucho to niezwykle istotny narząd. Dzięki umiejętności odbierania fal dźwiękowych, przekształcania ich w drgania mechaniczne, a tych w impulsy nerwowe, pozwala nam słyszeć. Odpowiada również – dzięki błędnikowi – za zmysł równowagi. Dlatego też dbanie o uszy jest tak istotne. Solidnie przeprowadzane zabiegi higieniczne i pielęgnacyjne pozwolą nam cieszyć się zdrowym, świetnie funkcjonującym aparatem słuchowym przez długie lata.

Co kryje woskowina?

Profilaktyka laryngologiczna powinna więc polegać na skrupulatnym dbaniu o uszy. Należy regularnie i umiejętnie oczyszczać je z zalegającej wewnątrz woskowiny. Ale nie powinniśmy przesadzać! Sama obecność tej wydzieliny nie jest niczym niepokojącym. Ta naturalna substancja składa się z sebum, czyli wydzieliny gruczołów łojowych, wydzieliny gruczołów apokrynowych wchodzących w skład struktur przewodu słuchowego zewnętrznego, włosów oraz złuszczonych komórek nabłonka płaskiego. Pełni funkcję ochronną i oczyszczającą. Pochłania wirusy, bakterie i grzyby i usuwa je z ucha. Pozwala też utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia oraz pH w przewodzie słuchowym. A wszystko to ma wpływ na odbieranie dźwięków.

Rozsądek na pierwszym miejscu

Dlatego właśnie dbanie o uszy powinno być, co najważniejsze, rozsądne. Nie chodzi o agresywne wycieranie woskowiny i usilne próby jej usunięcia, a raczej delikatne pozbywanie się nadmiaru. Najlepiej wykorzystać do tego wodę i kupić wysokiej jakości środek do czyszczenia uszu. Do samego mycia powinniśmy używać palców i przystępować do całego procesu podczas kąpieli. Skupiamy się na małżowinie i okolicach ujścia przewodu słuchowego zewnętrznego. Przede wszystkim – rezygnujemy z patyczków, które mogą uszkodzić delikatną powierzchnię, a nawet doprowadzić do przebicia błony bębenkowej.

Oleje w służbie zdrowia

Do usuwania nadmiaru woskowiny najlepiej użyć specjalnego środka do czyszczenia uszu. Spray Fonix do higieny uszu w sposób bezpieczny rozpuszcza i usuwa zalegającą wewnątrz ucha substancję. W składzie produktu znajdziemy olej mineralny, olejek miętowy i olivaxol, które wspólnie tworzą mieszankę przeznaczoną do kompleksowej higieny aparatu słuchowego. Sprawdzi się ona także u wszystkich tych, którzy mają skłonność do powstawania korka woskowinowego. Jeżeli jednak podejrzewamy, że mogło dojść do zatkania przewodu, udajmy się niezwłocznie do laryngologa, który zdiagnozuje problem i wdroży odpowiednie leczenie.

Nie popełniaj błędów

Profilaktyka laryngologiczna powinna więc polegać na zrezygnowaniu z agresywnych metod. Wyrzucamy patyczki higieniczne, które włożone zbyt głęboko mogą uszkodzić przewód słuchowy. Codzienna higiena musi być delikatna i dostosowana do potrzeb tego narządu. Dobry środek do czyszczenia uszu, woda i palce – oto czego potrzebujemy, by ucho było czyste, zdrowe i prawidłowo funkcjonowało.