profilaktyka-chorob-ukladu-krazenia-nigdy-nie-jest-za-pozno

Jeśli chorujemy na nadciśnienie lub borykamy się z innymi skutkami chorób sercowo–naczyniowych, takimi jak zawał czy udar, to jeszcze nic straconego. Na profilaktykę zawsze jest czas!

Czynniki ryzyka informują nas o możliwości wystąpienia choroby serca lub naczyń w dalszej lub bliższej przyszłości. Działania prewencyjne w przypadku osób, u których występuje kilka czynników ryzyka powinny być podjęte możliwie wcześnie. Pozwoli to zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia choroby. Nie zwalnia to jednak samych chorych z poczucia obowiązku, by zmienić swoje nawyki na lepsze.

Poszczególne czynniki ryzyka kumulują się zwiększając ryzyko wystąpienia dolegliwości. Amerykańscy naukowcy stwierdzili w wieloletniej obserwacji u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym wzrost ryzyka zgonu w zależności od wystąpienia dodatkowych czynników ryzyka. Dlatego należy uświadomić sobie jednoznacznie, że tylko konsekwentne zwalczanie wszystkich czynników ryzyka, stanowi ochronę przed chorobami sercowo–naczyniowymi i to zarówno przed stwierdzeniem choroby, jak i po.

Żeby leczyć trzeba przede wszystkim zapobiegać!

Borys