Encyklopedia menopauzy Menopauza

Menopauzowiczki – wnioski z badań

menopauzowiczki-wnioski-z-badan

Pesymistki, optymistki, fanki czytania gazet, a może surfowania po internecie? Dowiedz się jakie są współczesne menopauzowiczki z badań, które przeprowadzaliśmy od sierpnia do końca grudnia ub.r.

W naszym badaniu ankietowym wzięło udział 454 osób, niemal same kobiety – zaledwie 20 mężczyzn zdecydowało się dołączyć do tego grona. Ankietowane kobiety zapytano m.in. o jakość życia, zachęcając do refleksji nad własnym podejściem do zdrowego stylu życia, świadomości roli aktywności fizycznej w zachowaniu sprawności na długie lata, oceny własnych nawyków.

Jaki macie stosunek do własnego zdrowia i zachowań zdrowotnych?

Kobiety interesują się problematyką zdrowia z racji tradycyjnie przypisanej roli opiekunki ogniska domowego. Dbają o siebie, partnerów, dzieci, rodziców. Jeśli jednak miałyby więcej czasu wolnego – a któż by nie chciał – czy zawsze racjonalnie starałby się go zagospodarować?
Czy macie pomysł, jak go dobrze wykorzystać? Wyniki badań pokazują, że nie lubicie się nudzić i większość z Was rozumie, że czas wolny warto spędzać aktywnie, na ulubionych zajęciach. Z punktu widzenia zdrowia dobrze by było, gdyby to nie tylko była aktywność intelektualna, ale fizyczna. Cieszy nas fakt, że aż 178 osób z przebadanej grupy w czasie wolnym (gdyby było go więcej) rozwijałoby jakieś sportowe hobby. Pomysłów macie bardzo wiele – od popularnych spacerów aż po squasha.

Co postrzegacie jako zdrowe?

Większość z badanych – 61% – uważa, że aktywność fizyczna pod jakąkolwiek postacią ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie, ale niewiele z Was zdaje sobie sprawę z faktu, że przesadzanie z wysiłkiem fizycznym (sport wyczynowy) może mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia (17%). Warto pamiętać, że slogan z poprzedniej epoki sport to zdrowie już dawno nie obowiązuje, zdrowiem jest rekreacja, aktywność fizyczna służąca rozwojowi potencjału organizmu m.in. wydolności, nie zaś jego forsowanie, doprowadzanie do przeciążeń i kontuzji.

Poza aktywnością fizyczną, ważnym składnikiem zdrowego stylu życia jest sposób odżywiania. Na ogół przykładacie do tego wagę – aż 42% ankietowanych przyznało, że bardzo często kontroluje masę ciała. Spora grupa badanych (43%) stwierdziła, że prawidłowo się odżywia, a niecałe 10 proc. uważa swoje podejście do odżywiania za zupełnie niezdrowe.

dr P. Nowak

Pesymistki, optymistki, fanki czytania gazet, a może surfowania po internecie? Dowiedz się jakie są współczesne menopauzowiczki z badań, które przeprowadzaliśmy od sierpnia do końca grudnia ub.r.

Pesymistki czy pełne pogody ducha?

Zdecydowanie więcej jest wśród Was życiowych optymistów niż maruderów. Tylko 23 osoby oceniły, że są niezadowolone ze swojego życia. Oczywiście większość z zadowolonych podchodzi do tematu z rezerwą i uważa, że mogłoby być lepiej.

Liczna grupa – 29% badanych – uważa, że wystarczająco dużo odpoczywa, 53% – średnio, a 18% jednak zbyt mało. Dosyć niepokojącym zjawiskiem jest fakt, że aż 19% z Was przyznaje, że nie wykonuje profilaktycznie żadnych badań lekarskich.

Telewizja, prasa czy internet?

Jesteśmy coraz bardziej świadomi faktu, że nasze zdrowie leży w naszych rękach. Z dostępem do wiedzy nie ma dziś problemu, a Polacy najczęściej czerpią ją ze środków masowego przekazu.
Sympatycy naszego portalu bardzo często wymieniali telewizję (41%) jako dobre źródło wiedzy o zdrowiu, w szczególności niepubliczną:

dr P. Nowak

Pesymistki, optymistki, fanki czytania gazet, a może surfowania po internecie? Dowiedz się jakie są współczesne menopauzowiczki z badań, które przeprowadzaliśmy od sierpnia do końca grudnia ub.r.

 

  • TVN i TVN Style, rzadziej – Polsat Cafe
  • konkretne programy – Dzień dobry TVN, Wiem co jem, SOS Uroda
  • inne programy śniadaniowe i kobiece itp.
  • programy i kanały kulinarne, a nawet seriale medyczne, które według Was kształtują w jakiejś mierze świadomość prozdrowotną (np. Na dobre i na złe czy Dr House).

Internet ostro rywalizuje z telewizją – 40% ankietowanych stwierdziło, że głównie na portalach internetowych zasięga wiedzy o tym, jak zdrowo żyć. Dziękujemy przy okazji za pochwały pod naszym adresem!

Zauważacie, że wiele informacji w Internecie, wiele źródeł jest mało wiarygodnych. Niespełna 6 % z nas uważa, że słuchając radia można pozyskać wiele pożytecznych informacji w temacie zdrowego stylu życia. Internet wypiera również prasę – co widać w niniejszych badaniach, bowiem 11% ankietowanych przyznało, że regularnie czyta prasę, z której można dowiedzieć się jak zdrowo żyć*. Wiele z Was chwali magazyny apteczne i kolorową prasę kobiecą. Najczęściej wymieniałyście Claudię, Żyjmy Dłużej, Dobre Rady i Vitę, a także Samo Zdrowie, Miesięcznik Zdrowie i Twój Styl.

dr P. Nowak

Komentarze (12)

alineczka

9 lat temu

Obserwując liczne sondaże,ankiety itp… doszłam do wniosku – że punkt widzenia zależy od ” punktu siedzenia”…niestety

alineczka

9 lat temu

upss – dziękuję Ci summer, nie wiem czemu jakoś przeoczyłam.
Jak na mój gust ankieta nie jest odzwierciedleniem rzeczywistej sytuacji – zbyt mała liczba ankietowanych…

Emilly27k

9 lat temu

Zgodzę się z Linet ,że branie wszelkiego rodzaju w ankietach nie służy nikomu jedynie wypełnia się a ogół dla wszelkiego rodzaju statystyk:)

linet

9 lat temu

Nie przywiązuję wagi do statystyki, a wnioski wyciągane z opisywania i analizowania masowych zjawisk i procesów przy pomocy tabelek i wykresów, zupełnie do mnie nie przemawiają. Czy spełniam kryteria statystyczne i w którym zestawieniu się mieszczę, to jest dla mnie całkiem nieistotne i dlatego z reguły nie biorę udziału w ankietach.

alineczka

9 lat temu

Ile osób brało udział w ankiecie?
Moje pytanie wynika z danych,że tylko 23 kobiety stwierdziły ,że są niezadowolone…jakoś mnie ta liczba nie przekonuje…

summer

9 lat temu

Nie wiem, czy utożsamianie się z przeciętnymi wynikami testu świadczy o tym, że jesteśmy przeciętnymi menopauzowiczkami. Ja wyciągnęłabym z niego jedynie taki wniosek, że przeciętna kobieta około 50-tki ma takie same cechy, jak każda rozsądna kobieta w dowolnym wieku.

filodendron

9 lat temu

Gdy czytam ten artykuł ,to mam wrażenie,że jestem typową kobietą z tych badań,te same poglądy i zainteresowania.Widzę,że jest nas więcej.

pati25

9 lat temu

Świetne podsumowanie.Dzięki temu wiemy więcej o innych kobietach.O tym jak spędzzają czas,jaki jest ich stosunek do zdrowia….

Zostaw komentarz