problemy-z-cisnieniem-a-szalony-seks

Każdy medal ma dwie strony. Choroby układu krążenia często wprowadzają do małżeńskiego łóżka dysharmonię. Ale równie dobrze seks może okazać się cudownym lekiem na problemy z ciśnieniem!

Problem z ciśnieniem

Nadciśnienie stało się w dzisiejszych czasach prawdziwą chorobą cywilizacyjną. Cierpi na nie co trzeci dorosły Polak – częściej chorują mężczyźni, niż kobiety. Przyczyny leżą głównie w naszym konsumpcyjnym trybie życia. Nadciśnienie prowadzi do miażdżycy, zawału, udaru, a w konsekwencji do śmierci. Zupełnie odwrotnie jest ze zbyt niskim ciśnieniem – na nie cierpią przeważnie kobiety. Utrzymujące się zbyt niskie ciśnienie nie jest uważane za chorobę. Mimo to towarzyszą mu nieprzyjemne objawy, wrażliwość na zmiany ciśnienia atmosferycznego, ciągłe uczucie zmęczenia, senność, zawroty głowy a nawet omdlenia.

Łóżkowe kłopoty

Nie każdy mężczyzna zdaje sobie sprawę, że nieleczone zbyt wysokie ciśnienie to nie tylko problem z sercem, ale także ze wzwodem. Wiele osób cierpiących na nadciśnienie zaczyna przeżywać dramat zaburzenia erekcji. Skutkiem ubocznym przyjmowania leków na wysokie ciśnienie również może być impotencja. Wiele par boryka się z problemem braku seksu z powodu nadciśnienia mężczyzny. Nie pomaga także nastawienie partnera, który świadomy swoich braków oraz tego, że nie staje na wysokości zadania, może popaść w depresję – wówczas w grę wchodzą jeszcze jego blokady psychiczne. Ale nie tylko mężczyzna może być w związku stroną odpowiedzialną za łóżkowe kłopoty. Zbyt niskie ciśnienie dokuczające kobiecie może skutecznie zniechęcić ją do miłosnych igraszek. Notoryczne zmęczenie, senność, brak aktywności czy wręcz oziębłość – to mogą być główne przyczyny niechęci do uprawiania seksu. Udowodniono, że nadciśnienie u kobiet powoduje niedostateczne nawilżenie pochwy, co może być powodem przykrych doznań podczas stosunku.

Seks – najlepsze lekarstwo?

Czy powyższe powody absolutnie przekreślają możliwość cieszenia się szalonym seksem? Oczywiście, że nie!

Wszystko zależy od nastawienia i pomysłowości kochanków. Można dać za wygraną i zrezygnować z miłości fizycznej kiedy tylko pojawiają się problemy zdrowotne. A można też próbować rozgrzewać swoje ciała na nowo. Tym bardziej, że w świetle naukowych dowodów seks jest jednym z najlepszych lekarstw na naturalne wyregulowanie ciśnienia tętniczego!

Przy chorobach układu krążenia bardzo ważna jest przecież aktywność fizyczna, która nieraz wystarczy, by zapanować nad rozchwianym ciśnieniem. Między bajki można włożyć tezę, że podczas stosunku istnieje ryzyko zawału serca (owszem, istnieje, ale większe jest ryzyko zawału podczas np. ćwiczeń na bieżni!). Nie ma więc powodu, by bać się seksu.

Nawet jeśli mężczyzna boryka się z problemami ze wzwodem, a kobieta ze swoimi dolegliwościami, istnieją sposoby zaspokajania partnerów i wspólnych zabaw. Być może przerodzą się z czasem w namiętny i szalony seks?

Miłość cielesna jest ważnym aspektem, dopełniającym związek dwojga ludzi. Choć choroba bywa często wielkim ciężarem dla naszego organizmu, warto się starać, by jednak nie zaniedbywać tej sfery życia. Ciśnienie może być utrudnieniem, ale nie jest przeszkodą w prowadzeniu udanego życia erotycznego.

M. Borowik