Cukrzyca Leczenie cukrzycy

Prawidłowe żywienie w cukrzycy

prawidłowe żywienie w cukrzycy

Cukrzyca jest wymagającą chorobą. Zmiana diety jest podstawą w utrzymaniu pracy organizmu. Jak powinno wyglądać prawidłowe żywienie w cukrzycy?

Prawidłowe żywienie

Każdy człowiek musi mieć zaspokojone potrzeby, niezbędne do życia. Jedną z nich jest odżywianie. Bez jedzenia nie moglibyśmy przetrwać, ponieważ organizm nie mógłby prawidłowo funkcjonować. To co spożywamy, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Zjedzenie czekolady może i poprawi nam humor na chwilę ale jej zbyt duża ilość z pewnością odbije się niekorzystnie na naszej wadze. Prawidłowe żywienie to przede wszystkim zbilansowana dieta, bogata w witaminy i minerały.

Prawidłowe żywienie w cukrzycy

Nie tylko zdrowe osoby powinny dbać o swoją dietę. Ludzie z różnymi chorobami i schorzeniami tym bardziej muszą zadbać o prawidłowe żywienie. W cukrzycy odżywianie ma ogromne znaczenie. Jest nie tylko działaniem profilaktycznym ale przede wszystkim pozwala na efektywne leczenie powikłań oraz zachowanie dobrego stanu zdrowia pacjenta. Żywienie w cukrzycy polega na utrzymaniu prawidłowego stężenia glukozy we krwi, redukcję ryzyka chorób naczyń krwionośnych oraz zachowaniu pożądanej masy ciała. Lekarz oraz dietetyk mają za zadanie pomóc cukrzykowi ustalić prawidłową dietę. Przy sporządzaniu diety uwzględnia się nie tylko preferencje kulturowe pacjenta, ale także wiek, wagę, płeć czy aktywność fizyczną. Wszystkie aspekty odgrywają ważną rolę w doborze właściwego jadłospisu, dla osoby chorej na cukrzycę.

Dieta w cukrzycy typu 1

Każdy rodzaj cukrzycy rządzi się pewnymi zasadami i zaleceniami, także odnoszącym się do odżywiania. W przypadku cukrzycy typu 1, pacjenci bez nadwagi powinni unikać spożywania węglowodanów prostych. Dawki insuliny muszą być dopasowane do nawyków żywieniowych cukrzyka. Układając dietę, warto wziąć pod uwagę wymienniki węglowodanowe i wartości indeksu glikemicznego. Wiedzę na ich temat uzyskamy od dietetyka lub lekarza.

Dieta przy cukrzycy typu 2

dieta w cukrzycyW cukrzycy typu 2, priorytetem jest redukcja masy ciała i utrzymanie prawidłowej wagi. Zmniejsza się stopniowo kaloryczność diety, co w połączeniu z aktywnością fizyczną daje pożądane efekty. Cukrzycy nie powinni stosować suplementów diety, jeśli nie ma takiej potrzeby. Zdrowa dieta powinna zawierać błonnik, węglowodany o niskim indeksie glikemicznym oraz białka. Chorzy na cukrzycę nie mogą pić alkoholu, który hamuje wydzielanie glukozy i może prowadzić do powikłań choroby.

Katarzyna Antos

Komentarze (4)

Emilly27k

7 lat temu

Z obserwacji moich jest tak na ogół ,że cukrzycy nie zdają sobie sprawy co właściwie jedzą.
Dieta jest ważna na każdym etapie. Niestety nie każdy cukrzyk podejmuje się przestrzegać diet.

pati25

7 lat temu

Jak zawsze w każdej chorobie ważna jest dieta..Zdrowe,zbilansowane jedzenie.Jak chce się,aby nasze zdrowie,w tym przypadku cukrzyca,się polepszyło to warto taką dietę przestrzegać.Choć dla niektórych może to być trudne

Mindi

7 lat temu

W każdej chorobie ważna jest dieta. Dieta cukrzycowa nie jest łatwa do zniesienia ale z czasem można się przyzwyczaić. Konsekwencje tej choroby są bardzo groźne, dlatego warto nauczyć się zdrowo odżywiać.

filodendron

7 lat temu

Mój mąż miał zbyt wiele kg , od 2 tygodni dietuje i juz mu spadło 4 kg, dzieki temu cukier we krwi sie zmniejszył ,także ma juz dobre ciśnienie i tętno a było katastrofalnie. Teraz na śniadanie je jogurt z cynamonem. Potem 2 pełnoziarniste chlebki z chudą wędliną , na obiady je ryby pieczone w piekarniku, apotem na kolacje sałatke warzywną ze sledzimi w naturalnym jogurcir lu z chudą wędliną. Jada 1 owoc dziennie.

Zostaw komentarz