Encyklopedia menopauzy Menopauza

Prawidłowa dieta w okresie przekwitania

prawidlowa-dieta-w-okresie-przekwitania

Kobiety, które przechodzą menopauzę często skarżą się na uciążliwe objawy w postaci uderzeń gorąca, nadmiernej potliwości czy ogólnego rozdrażnienia. Czy odpowiednia dieta może zapobiec tym dolegliwościom?

Menopauza jest etapem w życiu kobiety, podczas którego stopniowo wygasa czynność gonad, czyli narządów płciowych odpowiedzialnych za produkcję komórek rozrodczych. W pierwszej kolejności jajniki zmniejszają produkcję progesteronu, później ustaje synteza estrogenów.

Menopauza – objawy

Zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie kobiety, wpływają na jej samopoczucie. Gwałtownemu spadkowi stężenia estrogenów towarzyszą takie dolegliwości jak uderzenia gorąca, nocne poty, suchość pochwy czy ogólne zdenerwowanie. Wiele pań próbuje złagodzić objawy klimakterium, modyfikując swoją dotychczasową dietę. Czy to rozwiązanie jest skuteczne?

Przekwitanie – dieta

Kobiety, które przechodzą menopauzę, powinny zwracać uwagę na zawartość swojego talerza. Niedobór estrogenów sprzyja przyrostowi tkanki tłuszczowej, toteż warto jeść częściej, lecz niewielkie porcje. To rozwiązanie pozwala przyspieszyć metabolizm.

Panie, u których występują objawy przekwitania, powinny unikać tłustego mięsa. Drób gotowany na parze stanowi źródło cennych składników odżywczych, a jednocześnie jest produktem niskokalorycznym.

Kobiety, które wkraczają w klimakterium, powinny wzbogacić swoją dietę o tłuste ryby morskie (makrela, łosoś, tuńczyk), które stanowią bogate źródło kwasów omega 3. Te dobroczynne składniki chronią serce przed groźnymi chorobami.

Milena L.

Kobiety, które przechodzą menopauzę często skarżą się na uciążliwe objawy w postaci uderzeń gorąca, nadmiernej potliwości czy ogólnego rozdrażnienia. Czy odpowiednia dieta może zapobiec tym dolegliwościom?

U pań, które przechodzą menopauzę, wzrasta ryzyko osteoporozy. Estrogeny odpowiadają za odkładanie wapnia w kościach i tym samym wzmacniają ich odporność mechaniczną. W związku z tym kobiety, które wkraczają w menopauzę, powinny codziennie spożywać chudy nabiał. Paniom, u których stwierdzono nietolerancję laktozy, poleca się fermentowane produkty mleczne tj. jogurt, kefir.

Pełnoziarniste produkty zbożowe, orzechy, migdały i nasiona dyni stanowią źródło magnezu i witamin z grupy B. Jednocześnie poprawiają nastrój, warto więc jest regularnie je spożywać.

Objawy menopauzy – skuteczność diety

Niestety, nawet najlepiej skomponowana dieta nie jest w stanie w pełni uchronić nas przed dokuczliwymi objawami menopauzy. Przeprowadzone badania wskazują, iż przeciętna Polka dostarcza swojemu organizmowi niedostateczną ilość fitoestrogenów, czyli substancji organicznych wytwarzanych przez rośliny. Związki te budową jak i działaniem przypominają ludzkie hormony, dzięki czemu w organizmie człowieka działają podobnie jak estrogeny. Podobieństwo strukturalne pozwala fitoestrogenom przyłączać się do receptorów estrogenowych, łagodnie uzupełniając braki w gospodarce hormonalnej.. Paniom, które borykają się z uciążliwymi objawami menopauzy, z pomocą przychodzą suplementy diety na bazie fitoestrogenów.

Suplementy diety – jak wybrać?

Osoby, które rozważają przyjmowanie suplementów diety na bazie fitoestrogenów, powinny zasięgnąć opinii specjalisty. Ginekolog na podstawie wywiadu dobierze odpowiedni preparat, kierując się potrzebami pacjentki.
Lekarze polecają preparaty oparte na lignanach, czyli fitoestrogenach uzyskanych z siemienia lnianego. Przykładem takiego preparatu jest suplement diety Ligunin, który zawiera ekstrakt z nasion lnu (Linum usitatissimum) standaryzowany na 20% lignanów.

Milena L.

Komentarze (3)

pati25

9 lat temu

Cenne rady.Okresowi menopauzy towarzyszą dokuczliwe objawy.Aby dobrze się czuć w tym okresie powinnyśmy zadbać,aby w naszej diecie były odpowiednie pokarny,odpowiednie składniki.Ważna jest też aktywność
fizyczna.A także suuplementy :-):-X

drobina

9 lat temu

Bardzo ciekawe rady. Prawidłowa dieta w okresie przekwitania oraz aktywność fizyczna, to podstawa dobrego samopoczucia podczas menopauzy:-)

Mindi

9 lat temu

Dobrze skomponowana dieta to ładny wygląd i zdrowie 🙂 Staram się stosować te rady od pewnego czasu ale także zauważyłam, że biorąc suplement diety z fitohormonami lepiej się czuję.

Zostaw komentarz