Osteoporoza Życie z osteoporozą
Osteoporoza w czasie menopauzy

Osteoporoza to jedna z najbardziej podstępnych chorób wieku dojrzałego. Co trzecia kobieta przechodząca menopauzę zaczyna chorować na osteoporozę. Czy hormony mają wpływ na rozwój tej choroby?
Osteoporoza może dotknąć każdego, niezależnie od wieku. Jednak choroba kości najczęściej objawia się u kobiet po pięćdziesiątym roku życia oraz u tych pań, które przeszły już menopauzę. Wówczas utrata gęstości kości postępuje bardzo szybko. Taki błyskawiczny postęp choroby może trwać nawet do 10 lat po menopauzie.
Osteoporoza a menopauza
Utrata gęstości mineralnej kości to naturalny proces, który stopniowo postępuje u każdego dorosłego człowieka. Kiedy jednak demineralizacja masy kostnej znacznie przewyższa proces odbudowy kości, mówimy o osteoporozie. U kobiet po menopauzie ten proces postępuje najszybciej. Dzieje się tak za sprawą obniżonego poziomu hormonów: estrogenów i progesteronu. Hormony te wpływają na gospodarkę wapniową organizmu i odbudowę masy kostnej. Brak tych hormonów powoduje przyspieszenie demineralizacji i znaczną utratę wapnia z kości, a w konsekwencji rozwój osteoporozy.
Następstwa osteoporozy
W wyniku utraty gęstości i odwapnienia kości stają się bardzo podatne na złamania. Osteoporoza nazywana jest „cichym zabójcą”, ponieważ choroba przez długi czas przebiega zupełnie bezobjawowo – nie boli ani nie daje żadnych dolegliwości. Pacjentki najczęściej dowiadują się o niej już po pierwszym złamaniu. Złamania przy osteoporozie zdarzają się nawet w wyniku niewielkich urazów. Kości bardzo ciężko się zrastają, a złamania pozostawiają po sobie komplikacje.
Tekst sponsorowany
Osteoporoza to jedna z najbardziej podstępnych chorób wieku dojrzałego. Co trzecia kobieta przechodząca menopauzę zaczyna chorować na osteoporozę. Czy hormony mają wpływ na rozwój tej choroby?
Walka z osteoporozą po menopauzie
Przyjmowanie hormonów w postaci HTZ nie zawsze wystarcza do zatrzymania osteoporozy. Kości dojrzałych kobiet potrzebują specjalnego traktowania. Ponieważ już są dotknięte wyniszczającym procesem warto dopomóc ich odbudowie dzięki przyjmowaniu zwiększonej ilości wapnia i innych ważnych minerałów. Oprócz właściwej diety bogatej w wapń warto stosować także odpowiednie preparaty.
Jednym z najlepszych na rynku jest CaDiK{nofollow} – dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego zawierający wapń i witaminy D3 i K2. Dzięki takiej recepturze nie tylko uzupełnia poziom minerałów, ale również wspomaga wchłanianie wapnia do organizmu i usprawnia proces wbudowywania go do kości.
Wcześnie rozpoczęta profilaktyka i suplementacja mogą sprawić, że skutki złamań będą mniej dotkliwe. Nie warto czekać do pierwszego złamania – lepiej podjąć walkę o kości od razu.
Tekst sponsorowany
« Zwolnienie lekarskie – co warto wiedzieć?
pati25
9 lat temu
Na temat tej choroby wiem już bardzo dużo,aby jej się obawiać.Groźne s skutki.Dlatego ważna jest profilaktyka.Przede wszystkim odpowiednia dieta,suplementy z wapniem.No i dużo ruchu :-X