Kultura Styl życia

Po prostu bądź – Magdalena Witkiewicz

Po prostu bądź – Magdalena Witkiewicz

Czy związek z rozsądku może przeobrazić się w gorącą miłość? Jak w młodym wieku poradzić sobie z licznymi wyzwaniami, których nierzadko nie udźwignęłabym osoba dojrzała? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w powieści Magdaleny Witkiewicz pt. Po prostu bądź.

Dziewczyna marząca o studiach

Paulina to młoda i utalentowana dziewczyna, która przyszła na świat w wiejskiej rodzinie. Jej rodzice uważają, że miejsce ich córki znajduje się u ich boku. Powinna ona odziedziczyć i prowadzić ich gospodarstwo rolne. Już nawet wymarzyli sobie dla niej męża. Jest nim syn sąsiadów, Adrian. Chłopak uwielbia spędzać czas z Pauliną, ale nie z powodu zauroczenia, lecz wspaniałej przyjaźni, która ich połączyła. Dziewczyna za namową swojej matematyczki decyduje się zdawać na architekturę. Adrian ją w tym dopinguje. Niestety, rodzice Pauliny nie są zadowoleni z tego, że ich córka planuje studiować. Odsuwają się od niej, a młoda dziewczyna musi zdać się na własne siły. Znaleźć środki do życia i pilnie się uczyć.

Trudne życie studentki zdanej tylko na siebie

Paulina jest najpilniejszą studentką na roku i otrzymuje stypendium za wyniki w nauce. Nie ma zbyt wiele czasu na romanse czy randki. Uczucie przychodzi jednak do niej z najmniej oczekiwanej strony. Dziewczyną zaczyna interesować się jej wykładowca, Aleks, który jest od niej niewiele starszy. Mężczyzna nie ma żony ani narzeczonej, więc nikogo nie krzywdzi. Jednak romans ze studentką mógłby zakończyć się dla niego wyrzuceniem z uczelni.  Tych dwoje musi się początkowo ukrywać, co nadaje dodatkowej pikanterii ich znajomości.

Szczęście nie trwa wiecznie

Paulina jest bardzo szczęśliwa u boku Aleksa. Niestety, ten stan zostaje nagle przerwany. W wyniku nieoczekiwanych wydarzeń dziewczyna musi zmierzyć się z niezwykle trudnymi emocjami. Czy udźwignie ich ciężar? Jak w tym wszystkim pomoże jej przyjaciel Aleksa, Łukasz? Czego oczekuje od niej ten mężczyzna? Czy jego intencje są szlachetne, a może działa z zupełnie innych pobudek?

Wzruszająca historia o ludzkich emocjach

Po prostu bądź to książka, która wielokrotnie wzrusza i łapie czytelnika za serce. Opisana w niej historia jest dość dramatyczna i przerażająca. Pokazuje, jak kruche bywa ludzkie szczęście. Warto cieszyć się tym, co właśnie trwa, bo jutro możemy już tego nie doświadczyć. To także opowieść o trudnych relacjach z rodzicami, którzy mają zupełnie inną wizję życia dla swoich dzieci niż one same.  Magdalena Witkiewicz w powieści Po prostu bądź pokazała, jak bardzo polska wieś potrafi być konserwatywna. Wciąż istnieją rodziny, gdzie ważniejsze jest szybkie zamążpójście niż studia.  Bardzo często rodzice nie patrzą się na to, czy wybranek ich córki nie boryka się z jakimś zgubnym nałogiem. Ważne, że ma ona u swojego boku mężczyznę i żyje zgodnie z tradycyjnymi wartościami.

Czy związek z rozsądku może okazać się szczęśliwy?

Powieść Po prostu bądź skłania też do refleksji nt. miłości. Czy związek z rozsądku ma rację bytu? Czy jest w stanie przerodzić się w prawdziwe, gorące uczucie? A może już zawsze pozostanie pewnym układem, niemalże biznesową umową ze ściśle określonymi regułami funkcjonowania? Po prostu bądź to niezwykle dojrzała i wymagająca lektura. Zmusza ona czytelnika do poszukiwania odpowiedzi na niełatwe pytania.

Komentarze (4)

Rosia58

1 miesiąc temu

Ja uważam, że związek z rozsądku może być szczęśliwy tylko wtedy, gdy jest jakakolwiek chemia między ludźmi. Jej brak oznacza, że czeka nas relacja pozbawiona fajerwerków.

alibabka

1 miesiąc temu

Bardzo lubię książki Magdaleny Witkiewicz, tej jeszcze nie czytałam, więc chętnie to nadrobię przy najbliższej okazji:)

Zostaw komentarz