Kobieta na rynku pracy Psychologia

Pierwsza praca… po 40-stce

pierwsza-praca-po-40-stce

Jesteś dojrzałą kobietą. Jesteś odpowiedzialna, pewna siebie i świadoma swoich mocnych i słabych stron. Możesz się zaangażować, masz stabilną sytuację życiową – nie będziesz już zapewne w ciąży, nie masz malutkich dzieci – możesz oddać się pracy nie tylko fizycznie, ale i psychicznie.

Pracodawcy zdają sobie z tego sprawę. Dla pracodawcy jesteś bardzo atrakcyjnym potencjalnym pracownikiem.

Aby rozpocząć pracę, musisz zastanowić się na jakim stanowisku widzisz siebie. Być może będzie to powrót do źródeł, do zdobytego wykształcenia. Być może będzie to praca w domu, która pozwala na ekspresję Twoich talentów, a może własna działalność gospodarcza?

Jeśli postanowiłaś stworzyć własną firmę, musisz zgromadzić stosowane dokumenty, przedstawić je w urzędzie i zarejestrować działalność, w czym z pewnością pomogą Ci urzędnicy. W pozostałych przypadkach pozostaje Ci sporządzenie życiorysu i CV. Wiele stron w Internecie doradza, jak sporządzić dobre CV, wiele urzędów pracy oferuje też specjalne szkolenia jak szukać pracy, na których można się tego nauczyć.

Po wtóre gdzie szukać? Jeśli zarejestrujesz się w Urzędzie Pracy to oferty zgodne z Twoim profilem zawodowym będą Ci przesyłane. W Internecie, nie tylko możesz przeszukiwać oferty z Twojej okolicy, ale większość portali dotyczących pracy oferuje możliwość subskrypcji (zapisania się) i również oferty będą wysyłane na Twój adres mailowy. Portale te mają także kreatory CV, co oznacza, iż nie musisz spędzać czasu każdego dnia na przeszukiwaniu ofert, ale możesz zostawić swój życiorys w sieci, w odpowiednim dziale tematycznym (administracja, służba zdrowia, usługi itp.), gdzie pracodawcy mają możliwość odnalezienia Ciebie. Droga internetowa, jest obecnie najbardziej popularna, i jeśli tylko masz możliwość to warto z niej skorzystać. Pozostałe to – oferty w gazetach (zwłaszcza codziennych), lub rozmowa bezpośrednio w miejscu, w którym chciałybyśmy podjąć pracę (warto porozmawiać i rozstawić CV nawet wówczas, gdy w danym czasie nie ma wolnych etatów.

Takie wielowymiarowe poszukiwanie daje nam największe szanse znalezienia wymarzonej pracy, bowiem my sami aktywnie zajmujemy się poszukiwaniem, zamiast biernie oczekiwać na to, co zostanie nam zaoferowane.

Z psychologicznego punktu widzenia podjęcie pracy jest jednym z ważniejszych, jeśli chodzi o satysfakcję, zadań życiowych człowieka. Okresami szczególnych zmian w życiu kobiety są okresy: dojrzewania, opuszczenia domu i usamodzielnienia się, oraz właśnie menopauzalny. Mają one do siebie to, iż przewartościowujemy w nich myślenie o sobie i swoim życiu, więc zmiany przychodzą nam łatwiej. Szczęśliwie dla Ciebie z wymienionych okresów życia właśnie ten, w którym obecnie się znajdujesz obfituje w większą ilość czasu i dlatego podjęcie pracy jest wyborem bardzo racjonalnym. Życzę powodzenia w szukaniu i satysfakcji z pracy.

Anita S

Komentarze (7)

pati25

8 lat temu

Jak się czyta ten artykuł to wygląda to kolorowo.Jednak w praktyce,w życiu codziennym tak już kolorowo nie jest.Bo jaki praacodawca przyjmie do pracy kobietę 40+

escada

9 lat temu

Ciekawe czy są jakieś miejsca, grupy, fora gdzie kobiety po 40 pomagają sobie nawzajem w znalezieniu pracy. Warto by się wspierać nawzajem. Fajnie, aby kobiety mające wpływ na zatrudnienie w firmach wspierały a nawet faworyzowały kolezanki, które merytorycznie nadają się na dane stanowisko.

Jolanta

9 lat temu

Świetny artykuł znajduje się na stronie Bautiful&healthy. Jego tytuł to ” Atuty kobiety dojrzałej”, przeczytałam i strasznie mi się spodobał. Polecam 🙂

jkokosza

9 lat temu

Nic nie możemy na to poradzić, czasy się zmieniły i to w bardzo szybkim tempie. Po 40 -stce cięzko zdobyć pracę. Teraz wszyscy patrzą na to, aby osoba była młoda, atrakcyjna i jakieś tam studia miała, nawet nie związane z wykonywaną pracą. Nie liczą się nasze doświadczenia, lata pracy. Pracodawcy bardzo chętnie pozbywają się starszych pań czy mężczyzn a przyjmują młodych.. Myślę, że rynek już się nie zmieni i będzie to już tak trwało i trwało

gwolska

9 lat temu

No cóż, dziwne czasy nastały i mam nadzieję, że rynek pracy zrobi w tył zwrot i dla 40-latków będą miejsca. Uważam, że dzisiaj ukończenie studiów nie stanowi problemu i nawet „głąby kapuściane” je kończą. I to właśnie oni zajmują stanowiska, które mogliby zająć ludzie z doświadczeniem zawodowym.

Annagata

9 lat temu

Mam wątpliwości,czy po czterdziestce jesteśmy bardzo atrakcyjnymi potencjalnymi pracownikami.Jeśli spojrzeć na rynek pracy,to tak naprawdę nie ma dla nas już na nim miejsca.Często się zdarza,że mimo ogromnego doświadczenie,umiejętności i jeszcze większej chęci do pracy nasz wiek staje się przeszkodą nie do pokonania.Nie jest to chyba sprawiedliwe.Ja mam dość nietypową pracę i wiem,że nie stracę jej i nie będzie redukcji etatów,ale wiele moich koleżanek po czterdziestce boryka się z problemem bezrobocia.To smutne…

Zostaw komentarz