Objawy osteoporozy Osteoporoza

Osteoporoza

osteoporoza

Osteoporoza (zanik kości) to jedna z najczęstszych chorób układu kostnego. Polega na zmniejszeniu masy kostnej co prowadzi do osłabienia kości i zwiększenia jej łamliwości.

Osteoporoza najczęściej w początkowym stadium przebiega prawie bezobjawowo. Do najczęstszych należą: bóle kręgosłupa, w odcinku piersiowym, krzyża i między łopatkami. Uważane są one jednak za zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, przez co nie leczona osteoporoza może rozwijać się nawet kilka lat.

Jej najczęstszymi przyczynami są niedobory hormonów, choroby nerek, wątroby narządów ruchu i przewlekłe choroby układu pokarmowego. Najczęściej jest ona wykrywana dopiero przy złamaniu kości, jednak wtedy choroba jest już w zaawansowanym stanie. Najbardziej powszechne złamania to złamania nadgarstków, żeber, kręgów kręgosłupa i kości udowej. Dochodzi do nich bez wyraźnych przyczyn, nawet podczas niewielkich upadków.

Istnieje kilka badań, które mogą wykryć osteoporozę nawet w jej wczesnym stadium. Należą do nich testy i badania biochemiczne, oraz badania obrazowe. Podczas testów biochemicznych mierzy się najczęściej poziom wapnia we krwi (jego niski poziom może oznaczać osteoporozę), fosforu, wapnia w moczu (jego ilość wydalona z moczem nie powinna przekraczać 2.5 do 6.2 mmol/dobę). W badaniach tych mierzy się również poziom hormonów regulujących stan kości.

Badania obrazowe polegają na prześwietlaniu kości i sprawdzeniu jej struktury. Do najczęstszych badań z tej dziedziny należą prześwietlenia promieniami rentgenowskimi, ultradźwięki, rezonans magnetyczny. Jednak wykrywają one chorobę dopiero w późniejszym stadium, ponieważ ubytki wywołane chorobą są widoczne dopiero, gdy przekroczą 30% masy kostnej.

Anna Ś

Osteoporoza (zanik kości) to jedna z najczęstszych chorób układu kostnego. Polega na zmniejszeniu masy kostnej co prowadzi do osłabienia kości i zwiększenia jej łamliwości.

Obecnie podstawowym i najczęściej wykonywanym badaniem jest densytometria. Pozwala ona na zmierzenie masy kostnej z dokładnością do 1%. Dzięki temu możliwe jest stworzenie komputerowego obrazu kości i wczesne wykrycie wszelkich zmian wywołanych osteoporozą.

Czasami, w określonych przypadkach, wykonuje się również biopsję kości. Jednak nie jest to standardowe badanie i wykonuje się je dość rzadko. Leczenie stosowane w osteoporozie polega na połączeniu dwóch rodzajów leków o różnym działaniu, które wzajemnie się uzupełniają. Pierwszy z nich hamuje rozrost komórek odpowiedzialnych za niszczenie kości, drugi natomiast pobudza naturalną odbudowę kości.

Niekiedy lekarze stosują również hormonalną terapię zastępczą, która wyrównuje poziom hormonów.

Aby leczenie przyniosło pozytywne skutki musi być prowadzone konsekwentnie, do końca życia osoby chorej. Warto również stosować odpowiednią dietę, bogatą w witaminę D i wapń, oraz wykonywać codziennie kilka ćwiczeń wzmacniających. Mężczyźni w okresie andropauzy są bardzo narażeni na wystąpienie osteoporozy. Aby ograniczyć to ryzyko warto odstawić papierosy i alkohol, zwiększyć aktywność fizyczną (codzienne spacery, jazda na rowerze, pływanie, odpowiednie ćwiczenia fizyczne) i dostarczać organizmowi odpowiednią ilość wapnia.

Anna Ś

Komentarze (2)

trojan94

13 lat temu

W moim mieście była przeprowadzona akcja wykrywania osteoporozy. Poddałem się tym badaniom i wszystko w porządku, jednak widziałem młodych ludzi, którzy po badaniu kierowani byli do lekarza.

Zostaw komentarz