Osteoporoza Życie z osteoporozą

Osteoporoza u mężczyzn – co musisz o niej wiedzieć?

osteoporoza-u-mezczyzn-co-musisz-o-niej-wiedziec

Kości odgrywają ważną rolę w naszej sprawności. Wraz z wiekiem, ich stan może się pogorszyć. Częstą chorobą u mężczyzn jest osteoporoza. Co musisz o niej wiedzieć?

Osteoporoza – choroba układu kostnego

Układ kostny odpowiada za nasze poruszanie się. Dzięki sprawnym i zdrowym kościom możemy swobodnie chodzić, biegać oraz wykonywać wszelkie inne czynności ruchowe. Osteoporoza jest chorobą, która prowadzi do ubytku masy kostnej i tym samym do rozrzedzenia struktury budulcowej kości. W wyniku tego schorzenia, dochodzi do osłabienia kości i zwiększonego ryzyka ich wszelkich złamań. Ograniczenia ruchowe wpływają na codzienne funkcjonowanie, utrudniając nawet proste ruchy ciała.

Osteoporoza u mężczyzn – przyczyny

Choć choroba częściej dotyka kobiet, panowie również są narażeni na jej wystąpienie. Głównymi czynnikami, przyczyniającymi się do rozwoju osteoporozy u mężczyzn jest palenie papierosów, spożywanie nadmiernej ilości alkoholu oraz nadwaga. Płeć męska często unika wizyt lekarskich. Brak regularnych badań jest powszechnym zaniedbaniem, które może skutkować poważnymi powikłaniami zdrowotnymi. Panowie zapominają także o zdrowej diecie. Takie produkty spożywcze jak mleko czy sery są bogatym źródłem witaminy D, która wzmacnia nasze kości. Warto także wzbogacić jadłospis o ryby, warzywa i suszone owoce.

Brak aktywności fizycznej

Mężczyźni uwielbiają spędzać czas na kanapie, przed telewizorem, najlepiej z butelką piwa w ręce i słonymi przekąskami. Taki tryb życia, to jeden z kroków do osteoporozy. Brak aktywności fizycznej osłabia pracę kości, tak samo jak siedzący tryb pracy. Dawka ćwiczeń fizycznych pozwala na poprawę kondycji i całego zdrowia. W przypadku rozwiniętej choroby także zaleca się wykonywanie odpowiednich ćwiczeń.

Badanie densytometryczne

Densytometria to badanie sprawdzające gęstość kości. Pomiar umożliwia szybko ocenić stan kości. Pozwala wykryć nieprawidłowości, które wcześnie wyleczone pozwalają uniknąć wielu urazów. Zazwyczaj poddaje się badaniom kość udową, nadgarstka, przedramienia oraz odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Badanie densytometryczne kwalifikuje pacjenta do właściwych ćwiczeń fizycznych oraz leczenia. W terapii stosuje się środki farmakologiczne, zawierające dużą dawkę witaminy D, uzupełniające ubytki masy kostnej.

Każdy mężczyzna powinien dbać o swoje zdrowie. Mocne kości to gwarancja prawidłowej sprawności na długie lata, więc warto pamiętać o układzie kostnym i cieszyć się aktywnym życiem.

Katarzyna Antos

Komentarze (10)

pati25

8 lat temu

Osteoporoza grozi także mężczyznom.Problem w tym,że mężczyźni o siebie nie dbają.Ciężko ich zmusić do badań,do zdrowej diety

Mindi

8 lat temu

Właśnie, nie jest prosto zmusić faceta do pójścia do lekarza. Także słyszałam o osteoporozie u mężczyzn, może w ramach profilaktyki, w pewnym wieku powinno się zlecać takie badania.

Tess

8 lat temu

Och, z panami nie jest łatwo aby przekonać ich do leczenia i badań. Zwykle gdy są na to gotowi jest już bardzo późno, czasami za późno 🙁

sirena46

8 lat temu

Danusiute masz rację bez badań nie dowiemy się czy mężczyzna ma osteoporozę. Moja mama nigdy nic sobie nie złamała jest fizycznie aktywna całe życie, nie pali papierosów, nie pije alkoholu, zdrowo się odżywia, a okazało się, że ma osteoporozę.
Densytometria jest badaniem, które nie boli więc panowie tym bardziej powinni się do niego przekonać. 🙂

Danusiate

8 lat temu

Rzeczywiście, osteoporozę bardziej kojarzy się z kobietami, ale znam dwóch panów, których ta choroba dopadła, więc warto edukować mężczyzn w tym zakresie, bo często zaniedbują badania.

dulcynea

8 lat temu

Panowie również są narażeni na osteoporozę,
na badaniach gęstości kości najwięcej jest pań.
Niesłusznie, panowie także powinni się badać.
Mój mąż prowadzi aktywny tryb życia, ale namówię go na densytometrię:)))

filodendron

8 lat temu

Na ogół nie mówi sie o tej chorobie u meżczyzn. Mój maż w zeszłym roku spadł z wysokiej drabiny i sobie nic nie złamał ,jak wykazały prześwietlenia, czyli ma silne kości , mam nadzieje , że kości mu się nie osłabią w przyszłości.On sie dobrze odżywia , nie pije i nie pali.Jeżdzi na rowerze. Moze mu ta profilaktyka pomoże 🙂

sirena46

8 lat temu

Jak widać panowie również chorują na osteoporozę, ale to my kobiety musimy mężczyzn mobilizować do badań 🙂
Muszę mojego męża namówić na badanie densytometryczne nie zaszkodzi się zbadać 🙂

Zostaw komentarz