Objawy osteoporozy Osteoporoza

Osteopenia – wstęp do osteoporozy

osteopenia-wstep-do-osteoporozy

Kojarzy się z osteoporozą i słusznie, ponieważ przez wielu lekarzy uważana jest za jej początek. Jest to stan, w którym mineralna gęstość kości jest niższa niż normalnie. Ważne, aby w porę zareagować.

Co to jest osteopenia?

Nierozpoznana i nieleczona osteopenia prowadzi do rozwoju osteoporozy. Na szczęście leczenie osteopenii podjęte przed wystąpieniem pierwszych złamań jest skuteczne. Bez względu na wiek, chorobę można rozpoznać bez trudu i wyleczyć przed wystąpieniem jedynych odczuwalnych i nieprzyjemnych objawów osteoporozy, czyli złamań kości.

Objawy osteopenii:

 • lekkie bóle krzyża, które z czasem się nasilają,
 • zmieniona sylwetka, tzw. wdowi garb,
 • niska masa kostna,
 • przy osteopenii, w odróżnieniu od osteoporozy, nie ma jednak złamań.

Przyczyny osteopenii:

 • niedostatek hormonów płciowych,
 • problemy z przyswajaniem wapnia, np. po operacji żołądka lub przy zapalnych chorobach jelit,
 • brak ruchu,
 • długotrwałe przyjmowanie glikokortykoidów (np. jako leku przeciwreumatycznego, w astmie lub alergii),
 • choroba gruczołów przytarczycznych.

Zuzanna Górka

Kojarzy się z osteoporozą i słusznie, ponieważ przez wielu lekarzy uważana jest za jej początek. Jest to stan, w którym mineralna gęstość kości jest niższa niż normalnie. Ważne, aby w porę zareagować.

Densytometria – zbadaj swoje kości

Przy podejrzeniu osteopenii zaleca się przeprowadzenie podstawowego badania obrazowego – densytometrii. Badanie powinno być wykonywane rutynowo raz w roku. Badania densytometryczne oznaczają gęstość mineralną kości i pozwalają bardzo precyzyjnie (z dokładnością do 1%) zmierzyć masę kości.

Różnica między osteopenią a osteoporozą:

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) proponuje następujące densytometryczne oceny zaawansowania osteoporozy:

 • Za wynik normalny uważa się wartość gęstości mineralnej kości (BMD) oddaloną mniej niż jedno odchylenie standardowe od wartości średniej dla młodych dorosłych (T-score jest mniejszy niż 1)
 • Osteopenia, czyli umiarkowanie zmniejszona gęstość kostna to stan pomiędzy normą a osteoporozą. Osteopenię rozpoznaje się wtedy, gdy wskaźnik T-score leży pomiędzy 1 a 2,5 odchylenia standardowego
 • Osteoporoza, czyli stan wyrażający znaczne ryzyko złamań przy drobnych urazach występuje gdy T-score przekracza 2,5 odchylenia standardowego. Za osteoporozę jawną uważa się stan, w którym oprócz wyniku densytometrii charakterystycznego dla osteoporozy wystąpiło jedno lub więcej złamań związanych z kruchością kości.

Zuzanna Górka

Komentarze (5)

elle@elle

10 lat temu

Osteopenia to wstęp do osteoporozy ,ja jeszcze nie mam ale stosuje profilaktyke tzn.preparaty wapnia z d3 ,dieta i ruch:)))

pati25

12 lat temu

Już 45 lat żyję na tym świecie a o takiej nazwie osteopenia nie słyszałam.Aż wstyd się przyznać.Musimy dbać o nasze kości.Stosujmy odpowiednią dietę bogatą w wapń,dużo ćwiczmy.Ja stosuję jedno jak i drugie.Przyjmuję dodatkowo wapń w tabletkach

Iva.

12 lat temu

No coz, bede brutalna, aby zachowac zdrowe kosci konieczny jest: po pierwsze ruch, po drugie ruch i po trzecie… tez ruch 😉

filodendron

12 lat temu

O wzmacnianiu kości trzeba pamiętać,żeby nie obudzić się za póżno.Staram się codziennie jeść produkty zawierające wapń.To okropne ,gdy nagle człowiek zaczyna się łamać,lepiej temu zapobiec.

Zostaw komentarz