Leczenie osteoporozy Osteoporoza

Osteopenia – jak wygląda jej leczenie?

osteopenia-jak-wyglada-jej-leczenie

Osteopenia to choroba kości, która może rozwinąć się u pań po menopauzie. Jak wygląda jej leczenie?

Osteopenia – co to za choroba?

Układ kostny jest istotnym elementem budowy naszego ciała. Funkcjonujący prawidłowo, zapewnia nam sprawność ruchową. Dzięki niej mamy możliwość poruszania się i wykonywania różnych czynności. Osteopenia tak jak osteoporoza, dotyka często kobiety po menopauzie. Choroba zmniejsza gęstość mineralną kości, co oznacza odkładanie fosforanów wapnia w kościach. Główną przyczyną jest niedobór estrogenów. W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim kobiety szczupłe, zwłaszcza te, które aktywnie uprawiają sport. Osteopenia może przez długie lata nie dawać żadnych objawów. Jej sygnałami są zwykle złamania z powodu niegroźnych upadków oraz bóle kości.

Osteopenia – jak wygląda jej leczenie?

Schorzenie diagnozuje się badając gęstość kości. Dzięki wskaźnikom można stwierdzić stopień rozwoju osteopenii u danej osoby. Jak każda choroba kości, również ta wymaga właściwego leczenia. W przypadku mało rozwiniętego schorzenia należy zadbać o odpowiednią dietę, bogatą w witaminę D, K oraz wapń. Te składniki wzmacniają kości. Podstawą jest także rezygnacja z używek takich ja kawa czy papierosy. Aktywność fizyczna również odrywa ważną rolę w leczeniu osteopenii. Bieganie czy codzienne spacery będą jak najbardziej korzystne. W sytuacji ciężkiej postaci choroby, należy zastosować leczenie farmakologiczne. Terapia osteopenii zwykle polega na przyjmowaniu środków takich jak bisfosfoniany. Tego typu formę leczenia trzeba wcześniej skonsultować z lekarzem, który po wykonaniu odpowiednich badań, dobierze rodzaj i dawkowanie leków.

Mówi się, że osteopenia to początek osteoporozy. Sprawność ruchowa umożliwia nam codzienne funkcjonowanie. Jeśli więc chcemy cieszyć się mocnymi i zdrowymi kośćmi przez długie lata, pamiętajmy żeby o nie zadbać. Zdrowa dieta, odrobina ruchu i regularne badania sprawią, że będziemy mieć zdrowie zawsze pod kontrolą. Działania profilaktyczne są zdecydowanie lepsze niż leczenie.

Katarzyna Antos

Komentarze (3)

drobina

8 lat temu

Ciekawy artykuł.
Prowadzę aktywny tryb życia, zdrowo się odżywiam więc mam nadzieję, że uniknę tej choroby.

elle@elle

8 lat temu

jeszcze nie mam wstepu do osteoporozy, czyli osteopeni, chyba dlatego ze jem tlusty nabial, i ryby w oleju czyli wapno i d3 ,zdrowa profilaktyka moze duzo zdzialac:)))

filodendron

8 lat temu

O tej chorobie nie wiedziałam, na szczupłych też coś czyha jeśli chodzi o układ kostny. Najlepiej być średnim wagowo ,własciwie sie odzywiac i poruszac sie aktywnie.

Zostaw komentarz