Objawy osteoporozy Osteoporoza

Osteopenia i osteoporoza – choroby czasu przekwitania

osteopenia-i-osteoporoza-choroby-czasu-przekwitania

Proces resorpcji kości to naturalny stan, który u każdego człowieka postępuje wraz z wiekiem. Jeśli jednak proces ten jest zbyt szybki – rozwija się osteopenia lub osteoporoza. Czym różnią się obie choroby?

Osteopenia – początek osteoporozy

Osteopenia, czyli zrzeszotnienie kości, powoduje znaczny ubytek gęstości mineralnej kości. Nieleczona lub odkryta zbyt późno prowadzi do osteoporozy. Charakteryzuje się spadkiem masy kostnej poniżej normy, jednak w przeciwieństwie do osteoporozy nie występują tu częste złamania kości. Pierwszymi objawami osteopenii są nasilające się bóle kręgosłupa (zwłaszcza lędźwiowego), zmiana sylwetki (np. wdowi garb, skurczenie sylwetki) oraz uwidoczniona w badaniach niska masa kostna. Osteopenią są zagrożone zwłaszcza kobiety, które przechodzą przekwitanie. Przyczyną choroby są przede wszystkim zaburzenia hormonalne i wynikające z nich problemy z przyswajaniem wapna.

Osteoporoza – ciężka choroba kości

Osteoporoza charakteryzuje się postępującym w szybkim tempie ubytkiem masy kostnej, osłabieniem kości, a co za tym idzie prowadzi do częstych i bardzo poważnych złamań. Choroba wiąże się także z zaburzeniami w przyswajaniu wapnia, przez co układ kostny nie potrafi samodzielnie odbudować utraconej tkanki kostnej.

W początkowej fazie osteoporoza może nie dawać żadnych wyraźnych oznak. Często pierwszym etapem choroby jest osteopenia z charakterystycznymi bólami kręgosłupa, jednak większość pacjentów ignoruje ten sygnał. Niestety kolejnym poważnym objawem choroby jest skomplikowane złamanie, które słabo się zrasta i powoduje ból kości.

Tekst sponsorowany

Proces resorpcji kości to naturalny stan, który u każdego człowieka postępuje wraz z wiekiem. Jeśli jednak proces ten jest zbyt szybki – rozwija się osteopenia lub osteoporoza. Czym różnią się obie choroby?

Ratunek dla kości

Zarówno osteopenię, jak i osteoporozę można wykryć za pomocą densytometrii – badania gęstości kości. To nieinwazyjne i niebolesne badanie, które pokazuje pełny obraz naszych kości. Po 45. roku życia każda kobieta powinna wykonywać je raz w roku.

Warto wiedzieć, że osteopenia to choroba odwracalna, a z osteoporozą można skutecznie walczyć. Leczenie polega w głównej mierze na przywróceniu kościom ich naturalnej gęstości mineralnej. Dużą rolę odgrywa tu suplementacja preparatami, które zawierają odpowiednią ilość wapnia oraz witamin. Dobrze sprawdza się preparat polecany przez lekarzy – CaDiK{nofollow}. Oprócz dużej zawartości wapnia preparat zawiera także witaminę D3 oraz K2, które mają wpływ na wchłanianie wapnia, zapobiegają nadmiernemu wydalaniu go z organizmu i uczestniczą w procesie odbudowywania kości.

Obok suplementacji równie ważna jest zmiana sposobu życia i wprowadzenie odpowiedniej dla kości diety. Nie wolno zapominać o ruchu na świeżym powietrzu, który wzmacnia kości i podnosi ich naturalną odporność. Przy tym wszystkim należy minimalizować ryzyko upadków prowadzących do skomplikowanych złamań.

Tekst sponsorowany

Komentarze (2)

Rozyczka

7 lat temu

Tak jak pisze pati25 profilaktyka jest bardzo ważna. Do tego systematyczna kontrola poprzez wykonywanie badań densytometrycznych, ponieważ w początkowych fazach osteoporoza nie daje żadnych objawów. W Internecie można łatwo znaleźć bezpłatne badania prowadzone w całej Polsce.

pati25

7 lat temu

Groźne to choroby.W tym etapie menopauzy jesteśmy na nie narażone.Dlatego tak ważnne jest,aby szybko je wykryć.Dbajmy o profilaktykę.Stosujmy odpowiednią dietę,suplementy z wapniem i dbajmy o aktywność ffizyczną

Zostaw komentarz