ABC Zdrowia Zdrowie

Organizm leczy się sam!

organizm-leczy-sie-sam

Najnowsze możliwości medycyny sprawiają, że pacjent może być leczony własnymi komórkami. Autogenne przeszczepy umożliwiają m.in. regenerację stawów, leczenie łysienia oraz odmładzanie. Czy długo poszukiwany eliksir młodości jest w naszym organizmie?

Autoodmładzanie w medycynie estetycznej

Naturalność stała się trendem. Nic więc dziwnego, że make up – no make up oraz zabiegi, które odmładzają, ale nie przerysowują rysów twarzy, zyskują na popularności. Drzwi, do zupełnie nowych obszarów medycyny estetycznej, otworzyło osocze bogatopłytkowe. Preparat jest koncentratem płytek krwi pobranej bezpośrednio od pacjenta tuż przed zabiegiem. Czynniki wzrostu zawarte w osoczu bogatopłytkowym m.in. wygładzają zmarszczki, poprawiają elastyczność i napięcie skóry oraz ujednolicają jej koloryt. Metoda ta wspomaga także terapię niwelującą nadmierne wypadanie włosów. Zabieg przypomina popularną mezoterapię, z tą tylko różnicą, że poprzedza go pobranie krwi od pacjenta. Ta jest następnie „wirowana” w specjalnej maszynie, by uzyskać koncentrat – osocze bogatopłytkowe PRP, w którym stężenie płytek krwi jest kilkukrotnie wyższe, niż we krwi – tłumaczy dr hab. med. Aleksandra Szlachcic, dermatolog z Ośrodka Medycznego Osteomed . Największą zaletą zabiegu jest brak powikłań i efektów ubocznych – preparat podawany pacjentowi jest nie tylko naturalny, ale pozyskany z jego organizmu. Dzięki zastosowaniu autologicznego preparatu znika ryzyko uczuleń, nietolerancji czy innych niepożądanych reakcji organizmu. Efektem zabiegu jest naturalne pobudzenie komórek do regeneracji. Dzięki czynnikom wzrostu zawartym w osoczu bogatopłytkowym skóra odzyskuje młody wygląd.

Tłuszczyk może być pomocny

Choć zazwyczaj nie lubimy naszego tłuszczyku, jest on nam potrzebny – przynajmniej w niektórych miejscach. Za sprawą medycyny możliwe stały się jego autogenne przeszczepy. Tłuszcz pobierany jest najczęściej z pośladków, brzucha lub bioder i przeszczepiany w ciało tego samego pacjenta, w miejsce, które potrzebuje zwiększenia objętości. Przeszczepy tłuszczu stosuje się m.in. w celu wypełnienia ubytków pourazowych i pooperacyjnych, również w celu powiększenia piersi i ich odbudowy po zabiegach mastektomii. Przeszczepy tłuszczu stosuje się również w medycynie estetycznej. Można dzięki nim modelować kontur twarzy, odmłodzić dłonie, a także powiększyć usta. Atutem tłuszczu jest fakt, że jest on żywą tkanką. W przeciwieństwie do implantów, zachowuje się jak integralna część organizmu.

Autor zewnętrzny

Najnowsze możliwości medycyny sprawiają, że pacjent może być leczony własnymi komórkami. Autogenne przeszczepy umożliwiają m.in. regenerację stawów, leczenie łysienia oraz odmładzanie. Czy długo poszukiwany eliksir młodości jest w naszym organizmie?

Urazy stawów leczą się same

Wspomniane wcześniej osocze bogatopłytkowe otworzyło także nowe możliwości w ortopedii. Do niedawna zabiegi z wykorzystaniem czynników wzrostu były zarezerwowane tylko dla sportowców. Jednak łokieć tenisisty i inne problemy ze stawami dręczą także osoby wykonujące pracę biurową. Dlatego w wiodących klinikach zabiegi osoczem bogatopłytkowym zaczęto stosować ze względu na problem pacjenta, a nie na jego profesję. Czynniki wzrostu podaje się pacjentowi w formie zastrzyku, a procedura jest śledzona przez lekarza poprzez aparat USG. Metoda wymaga precyzji, a stosowanie ultrasonografu daje pewność, że czynniki wzrostu są podawane dokładnie w miejsce zmienione chorobowo – wyjaśnia ortopeda, dr Adam Podhorecki z Ośrodka Medycznego Osteomed. Osocze bogatopłytkowe pobudza komórki do regeneracji i znacznie przyspiesza proces gojenia. Zdaniem ortopedy metoda ta, dzięki wykorzystaniu krwi własnej pacjenta, jest w pełni naturalna. Nie niesie za sobą ryzyka zakażenia wirusowego czy reakcji uczuleniowych. Jedynym efektem ubocznym jest bolesność w trakcie wprowadzania czynników wzrostu do miejsc objętych patologią. Objawy ustępują po kilku dniach.

Współczesna medycyna zwiększa możliwości naszego organizmu. Nasze tkanki wykazują zdolność regeneracji, ale dzięki nowym odkryciom nauki proces ten może przebiegać jeszcze szybciej i efektywniej – z pozytywnym skutkiem dla pacjentów.

Autor zewnętrzny

Komentarze (9)

filodendron

8 lat temu

Bardzo ciekawy artykul, tak to prawda. W człowieku są zapasy części zamiennych – to bardzo dobrze 🙂

elle@elle

8 lat temu

tak rzeczywiscie byloby swietnie gdyby organizm mogl sie sam wyleczyc ale duzo daje wiara i nadzieja na wyleczenie,trzeba zawsze byc dobrej mysli :)))

dulcynea

9 lat temu

Wspaniałe perspektywy, chciałabym doczekać takiej terapii. Mój staw barkowy sam się wyleczy i zregeneruje:-X
Marzę o tymO:)

Emilly27k

9 lat temu

xtina120 napisał(a):
> Bardzo ciekawy artykuł. Fajnie jakby tak wszystko samo się uleczało

Było by całkiem sympatycznie. :))):))):)))

Mindi

9 lat temu

Byłoby wspaniale żebyśmy doczekali takiego leczenia. Udałoby się uniknąć niejednej operacji czy niepełnosprawności.

pati25

9 lat temu

Medycyna idzie naprzód.Są coraz to jakieś nowe metody.Może ta metoda będzie niedługo stosowana i nasz organizm będzie sam się leczył

Tess

9 lat temu

Ciekawy artykuł, ale pewnie jeszcze długi czas będzie trzeba czekać aż wprowadzą ten wynalazek do szerokiego leczenia.

drobina

9 lat temu

Interesujący artykuł. Bardzo bym chciała, żeby np. moje stawy rzeczywiście same się wyleczyły:-X

Zostaw komentarz