Leczenie NTM NTM

Operacyjne leczenie WNM

operacyjne-leczenie-wnm

Na nietrzymanie moczu cierpi w Polsce ponad 25% kobiet. Czy zabieg podwieszenia pęcherza jest najskuteczniejszą metodą leczenia NTM? Jakie mogą być pooperacyjne powikłania?

WNM w liczbach

W Polsce WNM dotyczy 27,6% wszystkich kobiet. Problem ten gwałtownie pogłębia się po pięćdziesiątym roku życia. W przedziale wiekowym 50-80 lat nietrzymanie moczu to choroba aż 40% kobiet. Obserwacje kliniczne pokazują, że wśród dostępnych metod leczenia, to właśnie zabieg operacyjny daje największą skuteczność na wyleczenie i poprawienie komfortu życia. W 85% przypadków po podwieszeniu pęcherza kobiety wracają do normalnej sprawności.

Jakie powikłania po operacji na NTM?

Zabieg operacyjny w leczeniu wysiłkowego nietrzymaniu moczu polega na podciągnięciu tkanek pęcherza moczowego za pomocą specjalnych taśm i przytwierdzeniu ich do powięzi mięśni prostych brzucha. W ciągu 20 lat wykonywania takich zabiegów, metody operacyjne przeszły prawdziwą rewolucję. Stały się o wiele mniej inwazyjne, bezpieczniejsze i lepiej znoszone przez kobiety. Także materiały, które wykorzystuje się podczas operacji, są o wiele bardziej nowoczesne. Choć liczba powikłań i nieudanych zabiegów została zredukowana do minimum, kobiety decydujące się na operację muszą liczyć się z jej konsekwencjami.

W trakcie lub po zabiegu może dojść do:

  • uszkodzenia ściany pęcherza moczowego
  • powstania przeszkody podpęcherzowej i związanych z tym zaburzeń mikcji
  • uszkodzenia cewki moczowej, jelit, naczyń, nerwów
  • erozji ściany pochwy
  • tworzenia się kamieni w pęcherzu moczowym

M. Witczak

Na nietrzymanie moczu cierpi w Polsce ponad 25% kobiet. Czy zabieg podwieszenia pęcherza jest najskuteczniejszą metodą leczenia NTM? Jakie mogą być pooperacyjne powikłania?

Kamica pęcherza moczowego – najczęstsze powikłanie pooperacyjne

Do pozostałych wymienionych powikłań dochodzi rzadziej, jednak kamica pęcherza moczowego to problem aż 30% pacjentek.

Jak powstają kamienie w obrębie pęcherza moczowego?

Dochodzi do tego w dość długim odstępie czasu po operacji. Winowajcą jest taśma lub nić, które mogą przemieścić się do pęcherza moczowego. To na nich zaczyna stopniowo tworzyć się kamień, który zrasta się ze ścianą pęcherza i nicią lub taśmą. Im większy jest kamień, tym gorsze dolegliwości odczuwa pacjentka.

Kobiety skarżą się przede wszystkim na:

  • ból pęcherza moczowego
  • ból podczas oddawania moczu
  • krwawienia z pęcherza
  • nawracające bóle w obrębie miednicy
  • uporczywe infekcje dróg moczowych

M. Witczak

Na nietrzymanie moczu cierpi w Polsce ponad 25% kobiet. Czy zabieg podwieszenia pęcherza jest najskuteczniejszą metodą leczenia NTM? Jakie mogą być pooperacyjne powikłania?

 

Kamień w pęcherzu moczowym należy rozkruszyć i usunąć oraz wyciąć fragment taśmy i nici, które spowodowały powstanie kamicy. Jest to zabieg o małym ryzyku, bezbolesny. Przeważnie stosuje się metodę lasera, ze względu na jego precyzyjność i skuteczność oraz możliwość przeprowadzenia operacji endoskopowo.

Mimo ryzyka powstania powikłań pooperacyjnych, zabieg podwieszenia pęcherza jest wciąż najskuteczniejszą metodą leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu. Wszystkie wątpliwości i obawy najlepiej jest omówić z lekarzem prowadzącym i dopiero podjąć decyzję o poddaniu się operacji. Pamiętaj! Nie udawaj, że problem nie istnieje i nie czekaj aż się rozwinie. Już dziś podejmij działania!

M. Witczak

Komentarze (4)

pati25

9 lat temu

WNM to bardzo wstydliwa dolegliwość.Jest ona barddzo krępująca dla kobiet.Szczęście,że można to leczyć operacyjnie.Ale jeszcze lepszy byłby lek.Tylko kiedy będzie w Polsce dostępny

filodendron

9 lat temu

Aga -lek to znacznie lepsze rozwiązanie niż operacja.Oby im się szybko udało wdrożyć ten lek.W czasie zapalenia płuc miałam takie nietrzymanie i powiem Wam,że to jest straszne.Współczuję wszystkim kobietom,które mają tę przypadłość.

aga335

9 lat temu

Naukowcy w Stanach stworzyli lek na ta kobieca przypadlosc , ktory to jest w tej chwili w badaniach klinicznych , a jako ciekawoste wam powiem pracowala nad nim miedzy innymi Polka . Mysle ze wielu kobietom pomoze w tej krepujacej przypadlosci .

drobina

9 lat temu

Cieszę się, że medycyna zrobiła takie postępy w leczeniu operacyjnym WNM. Nie zdawałam sobie sprawy, że tak wiele kobiet cierpi na tą chorobę.

Zostaw komentarz