nowotwor-jamy-ustnej

O nowotworach jamy ustnej wciąż mówi się niewiele. Dowiedz się jak można im zapobiegać, na co uważać oraz kto szczególnie jest na nie narażony!

Grupa ryzyka

Podobnie jak w stanach, przednowotworowych, powstawaniu raków jamy ustnej sprzyjają palenie papierosów i używanie tytoniu, infekcje wirusami brodawczaka (szczególnie typy 16, 18 i 33), przewlekłe drażnienie fizyczne nabłonka oraz długotrwałe nadużywanie alkoholu. Ponadto nowotwór rozwija się częściej po 40 roku życia, predysponowani są mężczyźni.

Umiejscowienie nowotworu

Najczęściej, bo aż w 90% w jamie ustnej powstaje rak kolczystokomórkowy. Może lokalizować się w każdej części jamy ustnej, ale najczęściej zajęta jest czerwień wargi, dno jamy ustnej, boczne brzegi języka oraz policzki. Jeśli chodzi o raka płaskonabłonkowego to zwykle zajmuje on przejście błony śluzowej w skórę wargi dolnej.

Rak wargi dolnej

Stanowi 70% raków jamy ustnej, najczęściej u mężczyzn palących papierosy po 50 r.ż. Objawia się, jako tarczka lub nadżerka pokryta strupem, zwykle zmiana jest niebolesna. Gdy rak jest zaawansowany mogą się tworzyć owrzodzenia zawierające masę martwiczą. Rzadko daje przerzuty do węzłów chłonnych.

Aleksander Ropielewski