Rozpoznaj chorobę Zdrowie

Opadnięcie kącika ust

opadnięcie kącika ust

W przypadku nagłego opadnięcia któregoś kącika ust podejrzewać należy porażenie Bella U chorego dochodzi do jednostronnego osłabienia lub niedowładu mięśni mimicznych twarzy. Jak sobie z tym poradzić?

Porażenie Bella jest to samoistne porażenie nerwu twarzowego (n.VII). Stanowi najczęstszą patologię nerwu VII. Szacuje się, że jest odpowiedzialne za 75% przypadków jego uszkodzeń.

Patogeneza schorzenia nie jest jasna. Postuluje się, że objawy występują w skutek nieropnego zapalenia nerwu w obrębie kanału czaszkowego, przez który przechodzi. Stwierdza się zdecydowanie częstsze występowanie tego typu uszkodzenia wśród osób z nadciśnieniem tętniczym i cukrzycą a także u kobiet w ciąży. Istnieją podejrzenia, że pewna rolę w patogenezie odgrywa oziębienie okolicy ucha i szyi.

Objawy

Porażenie Bella charakteryzuje się nagłym wystąpieniem objawów porażenia nerwu twarzowego. U chorego dochodzi do jednostronnego osłabienia lub niedowładu mięśni mimicznych twarzy – opadnięcia kąta ust, niemożności gwizdania lub zmarszczenia czoła. Objawy te często poprzedza wystąpienie bólu w okolicy wyrostka sutkowatego i kąta żuchwy. Może również towarzyszyć temu zniesienie smaku, nadwrażliwość na dźwięki oraz zaburzenia wydzielania śliny.

Czy jest to groźne? W połowie przypadków objawy ustępują samoistnie w przeciągu około 6 miesięcy. Chorzy cierpiący na nadwrażliwość na dźwięki, cukrzycę i nadciśnienie tętnicze niestety są zagrożeniu większym ryzykiem trwałych ubytków w zakresie czynności mięśni mimicznych twarzy.

Michał Janik

W przypadku nagłego opadnięcia któregoś kącika ust podejrzewać należy porażenie Bella U chorego dochodzi do jednostronnego osłabienia lub niedowładu mięśni mimicznych twarzy. Jak sobie z tym poradzić?

Jak reagować?

W chwili wystąpienia opisanych wyżej objawów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza w celu wykluczenia innych poważnych chorób, które mogą dawać podobne objawy – np. stwardnienia rozsianego!

Czy to się leczy? Tak, chorym z porażeniem Bella w celu terapeutycznym podaje się sterydy. W wybranych przypadkach stosuje się zabiegi chirurgiczne polegające na dekompresji nerwu twarzowego w jego kanale.

Porażenie Bella jest uszkodzeniem nerwu twarzowego o niejasnej przyczynie. U połowy chorych ustępuje samoistnie. Zagrożenie przetrwałą obecnością objawów porażenia nerwu twarzowego jest większe wśród osób starszych i obciążonych licznymi chorobami. W leczeniu stosuje się sterydy, które łagodzą przebieg u części chorych.

Źródło: laryngologia.wieszjak.pl

Michał Janik

Komentarze (4)

pati25

9 lat temu

O takim schorzeniu już słyszałam.Moją nieżyjącą już babcię to spotkało.Lecz po chwili to przeszło.Za jakiś czas ponownie.Ale już nie przeszło..Więc szybko do lekrza.Badania.Okazało się niestety,że to objaw groźnej choroby

filodendron

9 lat temu

Nie wiedziałam ,że jest taka choroba, ile tego okropieństwa potencjalnie czeka na człowieka. Oby nas nigdy nie dopadło

Zostaw komentarz