Rozpoznaj chorobę Zdrowie

Opadnięcie kącika ust

opadnięcie kącika ust

W przypadku nagłego opadnięcia któregoś kącika ust podejrzewać należy porażenie Bella U chorego dochodzi do jednostronnego osłabienia lub niedowładu mięśni mimicznych twarzy. Jak sobie z tym poradzić?

Porażenie Bella jest to samoistne porażenie nerwu twarzowego (n.VII). Stanowi najczęstszą patologię nerwu VII. Szacuje się, że jest odpowiedzialne za 75% przypadków jego uszkodzeń.

Patogeneza schorzenia nie jest jasna. Postuluje się, że objawy występują w skutek nieropnego zapalenia nerwu w obrębie kanału czaszkowego, przez który przechodzi. Stwierdza się zdecydowanie częstsze występowanie tego typu uszkodzenia wśród osób z nadciśnieniem tętniczym i cukrzycą a także u kobiet w ciąży. Istnieją podejrzenia, że pewna rolę w patogenezie odgrywa oziębienie okolicy ucha i szyi.

Objawy

Porażenie Bella charakteryzuje się nagłym wystąpieniem objawów porażenia nerwu twarzowego. U chorego dochodzi do jednostronnego osłabienia lub niedowładu mięśni mimicznych twarzy – opadnięcia kąta ust, niemożności gwizdania lub zmarszczenia czoła. Objawy te często poprzedza wystąpienie bólu w okolicy wyrostka sutkowatego i kąta żuchwy. Może również towarzyszyć temu zniesienie smaku, nadwrażliwość na dźwięki oraz zaburzenia wydzielania śliny.

Czy jest to groźne? W połowie przypadków objawy ustępują samoistnie w przeciągu około 6 miesięcy. Chorzy cierpiący na nadwrażliwość na dźwięki, cukrzycę i nadciśnienie tętnicze niestety są zagrożeniu większym ryzykiem trwałych ubytków w zakresie czynności mięśni mimicznych twarzy.

Michał Janik

W przypadku nagłego opadnięcia któregoś kącika ust podejrzewać należy porażenie Bella U chorego dochodzi do jednostronnego osłabienia lub niedowładu mięśni mimicznych twarzy. Jak sobie z tym poradzić?

Jak reagować?

W chwili wystąpienia opisanych wyżej objawów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza w celu wykluczenia innych poważnych chorób, które mogą dawać podobne objawy – np. stwardnienia rozsianego!

Czy to się leczy? Tak, chorym z porażeniem Bella w celu terapeutycznym podaje się sterydy. W wybranych przypadkach stosuje się zabiegi chirurgiczne polegające na dekompresji nerwu twarzowego w jego kanale.

Porażenie Bella jest uszkodzeniem nerwu twarzowego o niejasnej przyczynie. U połowy chorych ustępuje samoistnie. Zagrożenie przetrwałą obecnością objawów porażenia nerwu twarzowego jest większe wśród osób starszych i obciążonych licznymi chorobami. W leczeniu stosuje się sterydy, które łagodzą przebieg u części chorych.

Źródło: laryngologia.wieszjak.pl

Michał Janik

Komentarze (4)

pati25

10 lat temu

O takim schorzeniu już słyszałam.Moją nieżyjącą już babcię to spotkało.Lecz po chwili to przeszło.Za jakiś czas ponownie.Ale już nie przeszło..Więc szybko do lekrza.Badania.Okazało się niestety,że to objaw groźnej choroby

filodendron

10 lat temu

Nie wiedziałam ,że jest taka choroba, ile tego okropieństwa potencjalnie czeka na człowieka. Oby nas nigdy nie dopadło

Zostaw komentarz