objawy-osteopenii

Osteopenia jest groźną chorobą między innymi dlatego, że nie daje żadnych oznak. Z tego powodu bardzo często długo pozostaje niezdiagnozowana. Jak rozpoznać objawy osteopenii?

Jakie są objawy osteopenii?

Osteopenia charakteryzuje się niską masą kostną. Oznacza to, że kości osoby chorej tracą swoją naturalną gęstość i mogą być w przyszłości podatne na urazy. Osteopenia nie daje żadnych wyraźnych objawów. Przy dość niskim stopniu obniżenia masy kostnej (od -1 SD do -2,5 SD) nie występują jeszcze złamania ani bóle w kościach. To cicha i podstępna choroba, która może rozwijać się przez wiele lat zupełnie niezauważona, aż do momentu gdy przejdzie w dużo bardziej zaawansowany stan – osteoporozę.

Na co zwrócić uwagę?

Choć wczesna osteopenia nie powoduje żadnych poważnych dolegliwości, warto zwrócić uwagę na pewne szczegóły, które mogą świadczyć o rozwoju choroby. Bóle mięśni i kości, które zwykle kojarzymy ze zmęczeniem, mogą świadczyć o niedoborze witaminy D w organizmie. Z kolei nocne skurcze łydek to objaw braku wapnia i magnezu.

Wszystkie te składniki są bardzo ważne dla budowy kości, a ich utrata jest już sygnałem, że może dziać się coś złego. Warto także zwrócić uwagę na nadmiernie łamliwe paznokcie, zmniejszenie wzrostu lub zmiany w sylwetce – kolejne dowody na to, że w kościach brakuje ważnych składników. Zaobserwowanie u siebie większości tych symptomów powinno skłonić do odwiedzenia lekarza i skonsultowania możliwości wystąpienia osteopenii.

M. Witczak