Objawy osteoporozy Osteoporoza
Objawy osteopenii

Osteopenia jest groźną chorobą między innymi dlatego, że nie daje żadnych oznak. Z tego powodu bardzo często długo pozostaje niezdiagnozowana. Jak rozpoznać objawy osteopenii?
Jakie są objawy osteopenii?
Osteopenia charakteryzuje się niską masą kostną. Oznacza to, że kości osoby chorej tracą swoją naturalną gęstość i mogą być w przyszłości podatne na urazy. Osteopenia nie daje żadnych wyraźnych objawów. Przy dość niskim stopniu obniżenia masy kostnej (od -1 SD do -2,5 SD) nie występują jeszcze złamania ani bóle w kościach. To cicha i podstępna choroba, która może rozwijać się przez wiele lat zupełnie niezauważona, aż do momentu gdy przejdzie w dużo bardziej zaawansowany stan – osteoporozę.
Na co zwrócić uwagę?
Choć wczesna osteopenia nie powoduje żadnych poważnych dolegliwości, warto zwrócić uwagę na pewne szczegóły, które mogą świadczyć o rozwoju choroby. Bóle mięśni i kości, które zwykle kojarzymy ze zmęczeniem, mogą świadczyć o niedoborze witaminy D w organizmie. Z kolei nocne skurcze łydek to objaw braku wapnia i magnezu.
Wszystkie te składniki są bardzo ważne dla budowy kości, a ich utrata jest już sygnałem, że może dziać się coś złego. Warto także zwrócić uwagę na nadmiernie łamliwe paznokcie, zmniejszenie wzrostu lub zmiany w sylwetce – kolejne dowody na to, że w kościach brakuje ważnych składników. Zaobserwowanie u siebie większości tych symptomów powinno skłonić do odwiedzenia lekarza i skonsultowania możliwości wystąpienia osteopenii.
M. Witczak
Osteopenia jest groźną chorobą między innymi dlatego, że nie daje żadnych oznak. Z tego powodu bardzo często długo pozostaje niezdiagnozowana. Jak rozpoznać objawy osteopenii?
Jak rozpoznać osteopenię?
Najskuteczniejszą metodą rozpoznania osteopenii jest wykonanie densytometrii. To badanie polegające na prześwietleniu kości udowej lub kręgosłupa z wykorzystaniem bardzo niskiej dawki promieni RTG. Jest bezbolesne i bezpieczne. Wyniki pokazują gęstość kości w porównaniu do normy w danym wieku. Badanie powinno być przeprowadzone zwłaszcza u kobiet wchodzących w okres menopauzy i po pięćdziesiątym roku życia – są one w grupie wysokiego ryzyka zachorowania na osteopenię i osteoporozę. Mimo to choroby nie powinni lekceważyć także panowie i osoby młodsze.
Osteopenia może wystąpić w każdym wieku i u każdej osoby, a jej szybkie rozpoznanie i wdrożenie leczenia gwarantuje cofnięcie skutków choroby.
M. Witczak
« Działanie żurawiny na układ moczowy
Rudzielec
9 lat temu
Niestety niektóre kobiety obciążone są tą chorobą genetycznie, dlatego tak ważne jest aby regularnie badać swój stan zdrowia. Obecnie nie jest to skomplikowane, a można także znaleźć bezpłatne badania w krótkim czasie.
pati25
9 lat temu
Obawiam się tej choroby.Na szczęście żadnych objawów osteopenii nie zauważyłam.Dbam o profilaktykę.Mam nadzieję,że ominie mnie ta choroba
Mindi
10 lat temu
Niestety ja także mam kilka objawów i dlatego się niepokoję. Tymczasem stawiam na profilaktykę ale wybiorę się do lekarza i na badania żeby czegoś nie przeoczyć.
stazyz
10 lat temu
Oj, to i ja muszę się poobserwować, bo mam podobne objawy jak Dulcynea… 😐
drobina
10 lat temu
Wzięłam sobie do serca ten artykuł. Te łamliwe paznokcie (też mam takie:( ) trochę mnie zaniepokoiły.
dulcynea
10 lat temu
Mam problem z łamiącymi się paznokciami, mam drobne kości i niski wskaźnik BMI .
Chyba muszę zrobić densytometrię.
Kupiłam dzisiaj Vitrum Calcium:-d