Rozpoznaj chorobę Zdrowie

Objawy dny moczanowej

objawy-dny-moczanowej

Myśląc o stanie zapalnym układu ruchowego nieczęsto kojarzymy tę dolegliwość ze stawami czy układem kostnym. Tymczasem właśnie stan zapalny w obrębie stawów to jedna z charakterystycznych oznak dny moczanowej.

Choroba ta jest dolegliwością reumatyczną, znana również pod pojęciem artretyzmu. Dotyka zarówno mężczyzn (zwykle po 65 roku życia) jak i kobiet w okresie klimakterium. Główną przyczyną dny jest zbyt wysokie stężenie kwasu moczowego w organizmie.

Nadmiar, którego nerki nie są w stanie „zutylizować” zaczyna tworzyć w obrębie torebek stawowych niewielkie kryształki kwasu. W wyniku reakcji układu odpornościowego tworzy się stan zapalny. Do czynników dodatkowych, zwiększających ryzyko dny moczanowej należą natomiast: nadciśnienie, nadwaga, wysoki poziom cholesterolu, dieta obfitująca w tłuszcz, alkohol oraz kawę.

Dna może się także pojawić jako skutek innych schorzeń – głównie nerek i układu moczowego. Dna moczanowa pozostaje „ukryta” dopóki nie pojawi się pierwszy atak ostrego bólu, towarzyszący mu stan zapalny w jednym stawie oraz zaczerwienienie.

Zazwyczaj po pierwszym napadzie dny następuje wyciszenie. Jednakże to właśnie moment, w którym należy podjąć leczenie. Ataki bólu powtarzają się bowiem regularnie, a z czasem rozprzestrzeniają się na inne stawy, atakując stopy, nadgarstki, kolana, łokcie…

Niestety – nie do końca możemy zapobiec pojawieniu się schorzenia. Ważna jest jednak codzienna profilaktyka, dzięki której można zminimalizować ból podczas ataków. Utrzymywanie odpowiedniej masy ciała, zdrowa dieta, picie dużej ilości płynów – powinny dać dobre efekty.

Redakcja

Komentarze (4)

pati25

9 lat temu

Na szczęście nie mam tej choroby.Staram się nie dopuścić do tej przykrej choroby.Od czasu do czasu boli mnie kolano ale raczej z powodu przesilenia,przeciążenia stawu.

Tess

9 lat temu

Niestety mnie ta choroba dotyczy. Pilnuję diety i biorę na stałe leki. Ale nie było łatwo zdiagnozować chorobę bo moja lekarka lekceważyła bóle stawów, twierdząc, że to zwyrodnieniowe. Wręcz wymusiłam badanie, które potwirdziło moje podejrzenia po przeczytaniu artykułów na temat dny moczanowej.

Mindi

9 lat temu

Słyszałam o tej chorobie ale chyba bagatelizowałam. Nie sądziłam, że zaniedbanie może prowadzić do tak poważnych konsekwencji. Moja mama ma dnę moczanową, więc muszę zrobić badania i sprawdzić czy moje bóle nie są pierwszym objawem tego schorzenia.

Zostaw komentarz