HTZ Skutki uboczne HTZ

HTZ a tycie

htz-a-tycie

Wraz z nadejściem menopauzy ponad połowa kobiet tyje. Jest to związane ze zmianami hormonalnymi (często także wzrostem łaknienia) oraz obniżeniem się tempa metabolizmu.

Niedobór serotoniny powoduje uaktywnienie ośrodków odpowiedzialnych za uczucie głodu, a do tego organizm kobiety zaczyna magazynować tłuszcze i cukier. Kobiety są też szczególnie narażone na wystąpienie otyłości brzusznej – maleje bowiem poziom estrogenów i progesteronu, za to wzrasta poziom androgenów, sprzyjających odkładaniu się tłuszczu pod skórą oraz wewnątrz jamy brzusznej.

Dużą rolę odgrywa również spadek aktywności fizycznej, często wynikający z dolegliwości – bólu mięśni, stawów, oraz wstydliwego problemu jakim jest wysiłkowe nietrzymanie moczu. Do tego dochodzą problemy psychiczne, które mogą się nasilać wraz z przybieraniem na wadze, co prowadzi do błędnego koła: stresów i stanów depresyjnych, ich zajadania, a następnie jeszcze gorszego samopoczucia…

Ratunkiem może być hormonalna terapia zastępcza. Wbrew obiegowym opiniom nie powoduje ona bowiem tycia, lecz, przy odpowiednio dobranym preparacie – ułatwia proces gubienia kilogramów. Estrogen i progestagen korzystnie oddziałują na przemianę materii.

Przez pierwsze 3 miesiące stosowania HTZ można stracić około 2 kg wagi (przy nadwadze i otyłości). Kluczowe znaczenie ma wybór preparatu – nie dla każdego odpowiedni będzie na przykład przezskórny sposób podania.

Redakcja

Komentarze (2)

pati25

10 lat temu

To prawda,że z nadejściem menopauzy nasz metabolizm zwalnia i zaczynamy przybierać na wadze.Ma to wiele wspólnego z hormonami.Ja stosuję HTZ w postaci plasterków.Troszkę przytyłam,ale raczej jest to związane z mniejszą akywnością fizyczną.Muszę się poprawić

drobina

10 lat temu

Na szczęście nie muszę stosować HTZ. Wraz z nadejściem menopauzy, u mnie wszystko przewróciło się (na plus!:-) ) do góry nogami:-X Przestałam „zajadać” stres, schudłam i zwiększyłam aktywność fizyczną:P Kto powiedział, że menopauza musi być nudna?(devil)

Zostaw komentarz