Obdarowywanie prezentami jako język miłości
Pixabay

Obdarowywanie prezentami zazwyczaj kojarzy nam się z miłym gestem i zwyczajem przypisanym do jakiegoś ważnego wydarzenia. Upominki wręczamy parze młodej podczas wesela, swoim przyjaciółkom w dniu urodzin, a 26 maja spieszymy z nimi do mamy. Mogłoby się wydawać, że są zarezerwowane na konkretną okazję. Wesele, imieniny, urodziny, Dzień Matki, rocznica ślubu wydają się na tyle wyjątkowe, iż warto je uczcić podarunkiem. Tymczasem dla niektórych obdarowywanie prezentami jako język miłości stanowi podstawę wyrażania uczuć przez 365 dni w roku.

Spis treści:

  1. Poznaj różne języki miłości
  2. Domaganie się prezentów a oskarżenia o materializm
  3. Prezenty jako próba wkupienia się w nasze łaski
  4. Obdarowywanie prezentami jako język miłości ma wielowiekową tradycję
  5. Konflikty w związku a różne języki miłości
  6. Wyrażanie miłości na różne sposoby
  7. Kiedy prezenty w związku wywołują kłótnie
  8. Rozstanie z powodu kłótni o prezenty
  9. Co wpływa na nasz język miłości?

Poznaj różne języki miłości

Gary Chapman prowadząc badania nad sposobami wyrażania ciepłych uczuć, odkrył, iż istnieje 5 różnych języków miłości. Każdy z nas może posługiwać się jednym z nich lub być osobą dwujęzyczną. Zdarza się również, iż każda forma wyrażania uczuć jest dla nas tak samo istotna. Niemniej zazwyczaj jedna z nich wyraźnie przeważa. Języki miłości, którymi posługujemy się na co dzień w relacjach z bliskimi nam ludźmi, to odpowiednio: dotyk, prezent, komplement, przysługi, wspólnie spędzony czas. Każdy z nich jest inny, ale żadnego nie można uznać za gorszy.

Domaganie się prezentów a oskarżenia o materializm

Obdarowywanie prezentami budzi ogromne kontrowersje. Bardzo często zakładamy, że wypada wręczać w ważne dni oraz przynosić je małym dzieciom. Nie rozumiemy, jak dorosła osoba może domagać się upominku z zagranicznej podróży. Nierzadko przypisujemy jej złe intencje i interesowność. „Ona jest taka próżna, że aż zapytała mnie, co jej przywiozłem z wakacji!”

Prezenty jako próba wkupienia się w nasze łaski

Z drugiej strony prezenty uchodzą za sposób kupowania sobie cudzej przychylności. Np. kolega wręcza nam bombonierkę, bo liczy na to, że załatwimy mu jakiś zawodowy kontakt. Koleżanka przychodzi do mnie z perfumami, pewnie będzie chciała podesłać mi dzieci na weekend. Nie każdy lubi otrzymywać prezenty, gdyż utożsamia je ze zobowiązaniami względem osoby, która obdarowuje upominkiem. Z kolei zbyt pozytywna reakcja na podarunek może sprawić, że w oczach drugiego człowieka zapiszemy się jako interesowne i zbyt materialistyczne. Krótko mówiąc, prezenty często komplikują relacje międzyludzkie. Nie zawsze potrafimy na nie odpowiednio zareagować.

Obdarowywanie prezentami jako język miłości ma wielowiekową tradycję

Co ciekawe obdarowywanie prezentami uchodzi za najstarszy język miłości. Już w starożytności ludzie wręczali sobie różnego rodzaju przedmioty, chcąc wyrazić w ten sposób swoje uczucia. Osoba obdarowywana czuła, iż jest ważna dla tego, kto przyniósł jej upominek.  Co ciekawe, prezenty stanowią uniwersalny język miłości, którym posługują się przedstawiciele różnych kręgów kulturowych. Wręczają je sobie chrześcijanie, żydzi, muzułmanie, buddyści, wyznawcy hinduizmu i ateiści.

Konflikty w związku a różne języki miłości

Warto jednak podkreślić, że dla niektórych osób prezenty w ogóle nie mają znaczenia. Wolą one wspólnie spędzony czas, szczery komplement czy pomoc w domowych obowiązkach.  Z kolei dla drugich to ich podstawowy język miłości. Różnice w wyrażaniu uczuć często prowadzą do konfliktów w relacjach międzyludzkich. Wielu z nich można by uniknąć, spoglądając na języki miłości z szerszej perspektywy pełnej zrozumienia.

Wyrażanie miłości na różne sposoby

Ona czeka na prezent. Chciałaby, aby jej partner czasem przyniósł kwiaty albo kupił czekoladki bez okazji. On z kolei naprawia jej samochód i wymienia fleki w butach. Ona nie czuje się przez niego kochana, bo nie otrzymuje podarunku. On uważa ją za materialistkę, która nie potrafi docenić prostych gestów, które płyną wprost z jego serca. Konflikt w związku gotowy.

Kiedy prezenty w związku wywołują kłótnie

Oczywiście działa to też w drugą stronę. On daje prezenty i liczy na to, że ona je doceni. Tymczasem ona szybko odkłada je na stolik, zastanawiając się, co takiego przeskrobał, że przyniósł kwiaty czy czekoladki. Uważa, że w ten sposób chce jej zrekompensować niewielką ilość czasu, jaki wspólnie spędzają. Prezent zamiast cieszyć, tylko jeszcze bardziej ją złości. Ona wszczyna awanturę, on czuje się niedoceniony.

Rozstanie z powodu kłótni o prezenty

Tak naprawdę posługiwanie się różnymi językami miłości może doprowadzić nawet do rozstania. Partner może uznać kobietę za materialistkę, bo ciągle dopytuje się o podarunki. Ona z kolei może czuć się przez niego ignorowana. Gdy jej potrzeby nie zostają zaspokojone, odchodzi.

Co wpływa na nasz język miłości?

Często na język miłości nakłada się doświadczenie wyniesione z domu rodzinnego, które stanowi swego rodzaju matrycę. Jeśli np. ojciec zawsze przynosił matce kwiaty, gdy się upił lub ją zdradzał, to kobieta na prezenty może spoglądać podejrzliwie. Podobnie może zareagować mężczyzna, którego matka próbowała mu wynagrodzić wieczny brak czasu kolejnymi zabawkami.  Często to nie sam język miłości jest zły, lecz nasze doświadczenia z nim związane. Tak naprawdę także uwagi rodziców mogą sprawiać, że negatywnie postrzegamy prezenty. Np. matka mogła być osobą twardo stąpającą po ziemi, która nie rozumiała, po co wydawać pieniądze na upominki. Niech każdy kupi sobie to, czego potrzebuje. Wówczas jej dziecko prezenty może odbierać negatywnie jako marnotrawienie pieniędzy.