problemy z płodnością
Jonathan Borba z Unsplash

Pary, które od dłuższego czasu bezskutecznie starają się o dziecko, stają przed nie lada dylematem – podjęciem decyzji o odwiedzeniu specjalisty i poddaniu się badaniom lekarskim, które odpowiedzą na pytanie, czym spowodowane są ich problemy z płodnością. Przedłużające się starania o dziecko same w sobie są sporym źródłem stresu i niepokoju, które mają negatywny wpływ na płodność i mogą być jedną z przyczyn niepowodzenia. Warto więc wziąć głęboki oddech i ze spokojem poczynić pierwsze kroki, które przybliżą nas do realizacji marzenia o posiadaniu dziecku. Co powinniśmy zrobić w pierwszej kolejności?

Kiedy możemy mówić o niepłodności?

W kręgach medycznych, leczenie niepłodności zaczyna się po ok. 12 miesiącach bezskutecznych starań o dziecko. Rok zazwyczaj jest bowiem wystarczającym okresem czasu, aby stwierdzić, że brak ciąży może być spowodowany czynnikiem natury medycznej, którego wyeliminowanie jest warunkiem skutecznego leczenia niepłodności. Pary, które regularnie ze sobą współżyją, nie stosują żadnej metody antykoncepcji, a w przeciągu 12 miesięcy nie osiągnęły swojego celu, powinny zgłosić się do lekarza w celu przeprowadzenia odpowiedniej diagnostyki i stwierdzenia, czym konkretnie są spowodowane ich problemy z płodnością.

W ostatniej dekadzie w Polsce pojawiły się liczne kliniki, które specjalizują się w leczeniu niepłodności. Warto udać się do jednej z nich, gdyż to właśnie tam otrzymamy profesjonalne wsparcie ukierunkowane na rozwiązanie naszego problemu. Leczenie niepłodności jest trudne i wymagające, ale przy zastosowaniu odpowiednich procedur, daje duże szanse na powodzenie. Specjalistyczne ośrodki dysponują świetnie przygotowaną do pomocy pacjentom kadrą, nowoczesnym sprzętem diagnostycznym oraz korzystają z najlepszych metod, które dają obecnie największe szanse na powodzenie.

Leczenie niepłodności

Unsplash

Jak wygląda pierwsza wizyta w klinice leczenia niepłodności?

Pary, które mają problem z poczęciem dziecka, często długo wahają się przed konsultacją lekarską. Problemom z płodnością bardzo często towarzyszy bowiem uczucie wstydu. Warto jednak uświadomić sobie, że niepłodność jest takim samym problemem medycznym, jak wiele innych schorzeń. Kiedy chorujemy, pierwszą czynnością na drodze do wyleczenia, jest wizyta u specjalisty, który wskaże nam odpowiednie metody postępowania, które przywrócą nam zdrowie. Podobnie wygląda leczenie niepłodności – w pierwszej kolejności należy znaleźć przyczynę, przez którą nie możemy mieć dziecka, a następnie ją wyeliminować.

Podczas pierwszej wizyty w klinice leczenia niepłodności lekarz przeprowadzi dokładny wywiad. Dotyczy on stanu zdrowia obojga partnerów oraz ich historii starania się o dziecko. Następnie zlecone zostaną standardowe badania diagnostyczne, które mają na celu ocenę ogólnego stanu zdrowia oraz płodności obojga partnerów. Na tym etapie zazwyczaj wykrywane są pierwsze nieprawidłowości oraz wdrażane stosowne leczenie. W razie potrzeby, konieczne może się okazać wykonanie szerszej diagnostyki. Specjaliści od leczenia niepłodności nie zalecają robienia badań diagnostycznych na własną rękę, gdyż to lekarz, po rozmowie z parą, dokładnie określa te z nich, które należy wykonać.