Mammografia Profilaktyka

O raku piersi

o-raku-piersi

W chwili obecnej bezpośrednie przyczyny zachorowania na raka piersi nie są znane, ale badania wykazują, że ryzyko zachorowania zwiększa się z uwagi na:

  • wiek (rzadko zdarzają się zachorowania poniżej 35. roku życia, natomiast najczęściej po 50. roku życia),
  • zachorowania na raka piersi w rodzinie (obciążenie genetyczne)
  • zaburzenia genetyczne i hormonalne
  • rasę (częściej rak piersi występuje u kobiet rasy białej)
  • zmiany w strukturze tkanki (guzki, zgrubienia)

Kobiety w wieku poprzedzającym menopauzę powinny zwrócić szczególną uwagę na to, by regularnie wykonywać samobadanie piersi. Polega ono na dokładnym oglądaniu piersi, łatwo zauważyć niepokojące zmiany, obrzęk, zmarszczenia, przebarwienia skórne. Takie badania profilaktyczne mogą pomóc wykryciu nowotworu, a dzięki szybkiej reakcji, rozpoczęcie leczenia. Nieleczony nowotwór piersi może doprowadzić do śmierci!

Kanka

W chwili obecnej bezpośrednie przyczyny zachorowania na raka piersi nie są znane, ale badania wykazują, że ryzyko zachorowania zwiększa się z uwagi na:

Rak piersi w początkowym etapie nie powoduje żadnych dolegliwości, ale wraz z rozwojem choroby mogą wystąpić: zgrubienia lub guzy w okolicy piersi lub pod pachą, wydzielina, bolesność albo „wciągnięcie” brodawki sutkowej, zmiana kształtu lub rozmiaru piersi, zaczerwienienie w okolicy otoczki sutkowej.

Jeżeli lekarz rozpozna raka piersi to stosuje się dwojaki sposób leczenia go, miejscowe i ogólne. Miejscowe leczenie polega na chirurgicznym usunięciu bądź zniszczeniu przez radioterapię zmian nowotworowych. Leczenie ogólne – chemioterapia, terapia hormonalna – polega na zahamowaniu procesu nowotworowego albo zmniejszeniu rozmiarów guza, zanim zostanie on zoperowany.

Profilaktyczne działania mogą uchronić przed ingerencją chirurgiczną, a jakiekolwiek zmiany zauważone przez kobietę powinny być w trybie pilnym zgłaszane lekarzowi pierwszego kontaktu.

Kanka

Komentarze (22)

pati25

11 lat temu

Rak piersi to jeden z groźnych nowotworów,który spotyka coraz większą grupę kobiet.Są możliwości wykrycia i leczenia tej groźnej choroby.Już samobadanie piersi pozwala wykryć niepokojące zmiany

Anikka43

12 lat temu

Niby o raku piersi wiemy już wszystko, a jednak to dobrze, że media z każdej strony i o każdej porze dnia i nocy bombardują nas informacjami o profilaktyce nowotworowej i dokonywaniu regularnych badań. Ja o tym pamiętam i swoim koleżankom również przypominam, by miały świadomość, jak jest to ważne.

tasha

13 lat temu

Ja też uważam, że warto robić badania genetyczne mimo, że dotychczas nie odkryto wszystkich genów odpowiedzialnych za raka piersi. Natomiast jeśli wiadomo, że moja mama miała zmutowany np. BRCA1 i zachorowała, a ja mutacji w nim nie mam to można poczuć dużą ulgę!
więc jak najbardziej polecam. chyba, że nie wiadomo, który gen był zmutowany, wówczas można zbankować DNA i sprawdzić to później. Zawsze jest jakieś wyjście, więc nie poddawajmy się!

Emilly27k

13 lat temu

GloriaVictis każdy ma swoje zdanie w tej kwestii. Ja mam złe doświadczenia i boję czy sama nie będę miała raka. Nasza wiedza na temat raka bywa również znikoma.Niby wiemy , a wcale nic nie wiemy na temat raka.

Annagata

13 lat temu

Gloria,jesteś niemożliwa!!!Idę chyba spać,bo jako rasowa blondynka,mózg mi się już wyłączył i nie wiem,jak się nazywam ;-))

Annagata

13 lat temu

No wędek by nie było?Tam to jest ful wypas,że tak powiem!Gorzej z robakami na przynętę,bo te chyba jednak na ziemi zostały…

GloriaVictis

13 lat temu

Łobuzy jedne, nawet tam spokojnie nie usiedzą ;-). Annagata jednego jestem pewna- jeśli w niebie są wędki to mój Tatko już jakąś do serca przytulił 🙂

Annagata

13 lat temu

To na pewno już tam jakiś stawik na górze znaleźli,bo mój bardzo lubił ryby łowić.Zbieg okoliczności?Czy to już oni palce w tym maczali?Hi,hi!!!

GloriaVictis

13 lat temu

Emilly zupełnie się z Tobą nie zgodzę. Dla mnie to jest oczywiste, że każdy podejmuje walkę, w mniejszym lub większym stopniu. Piszesz też, że najlepiej zacząć działać widząc pierwsze symptomy, a przecież w przypadku nowotworu często jest już wtedy za późno! Poza tym profilaktyka zawsze jest lepsza niż leczenie choroby.

Mój Juruś. Kto wie, może razem anielskie rybki łowią ;-). Bo mój to lubił rybki łowić… 🙂

Annagata

13 lat temu

Na pewno,na pewno!!!Co dwóch to dwóch,to już prawie tłum!!!Nie można mieć lepszych chodów niż kogoś tam w górze!Jak mieć plecy,to wszędzie,no nie?Kiedyś działali niżej,teraz działają wyżej…Stanowiska im się podniosły!!!Mój jest Zbynio,a Twój?

Emilly27k

13 lat temu

Wszystko zależy od nas samych czy chcemy podjąć walkę z tą niebezpieczną chorobą jaką niestety jest rak.Oczywiście, zgodzę się że profilaktyka może zadziałać, ale tak do końca to nie wiemy do jakiego stopnia.Najlepiej jest jednak zadziałać widząc pierwsze symptomy choroby.

GloriaVictis

13 lat temu

Annagata uwielbiam Twoje poczucie humoru! Jesteś dobrym duszkiem tego portalu. To i ja mojemu szepnę, bo jak razem z Twoim u góry zainterweniują, że ma być ciągle ok, to na pewno tak będzie, w końcu jak się we dwóch zbiorą to może więcej zdziałają 😉

Annagata

13 lat temu

To chyba nieustanna praca z ludźmi daje mi nieustanną porcje optymizmu,choć z natury jestem realną optymistką,a z charakteru jestem melancholicznym cholerykiem,czyli melancholia ratuje mnie przed agresją.Ale „moje”dzieci ze scholi maja milion pomysłów na minute i powiedzonka,że klękajcie narody,a jakby posłuchać moich chórzystów,to brzuch boli od śmiechu.Ludzie do tańca i do różańca.A poza tym mój pracodawca,czyli proboszcz nauczył mnie ogromnego dystansu i pokory do życia,a to powoduje,że jestem spokojna (za wyjątkiem chwil,kiedy gryzę…ale jestem szczepiona) i z humorem podchodzę do życia.Mam też tam w górze Anioła Stróża,który nade mną czuwa-to mój ukochany Tato…(*)
Ale rzeczywiście,bałam się bardzo.Teraz z perspektywy czasu to nawet śmiać mi się chce,że mało nie dostałam zawału w kolejce do onkologa!

GloriaVictis

13 lat temu

Annagata ciarki mnie przeszły na samą myśl. Nawet nie próbuję sobie wyobrazić co wtedy musiałaś czuć i jak bardzo musiałaś się bać. Ale mimo wszystko zdołałaś swoim wpisem (ostatnim zdaniem) wywołać uśmiech na mojej twarzy :-). Jak Ty to robisz?

topik4433

13 lat temu

Profilaktyka jest najważniejsza. Bardzo się cieszę Annagata, że wyniki masz w porządku 🙂 Życzę Ci dużo zdrówka 🙂

Annagata

13 lat temu

Masz rację Glorio,w wielu przypadkach taka wiedza może uratować życie.najgorsze jest jednak czekanie na wyniki badań.Trwa to około trzech tygodni,a ja akurat miałam ciężki czas,bo zdiagnozowano w mojej piersi „coś” o nierównych brzegach,onkolog zlecił biopsję,a ja w międzyczasie czekałam na wyniki badan genetycznych.To jakby siedzieć z granatem w kieszeni i zawleczką w ręce.

GloriaVictis

13 lat temu

Chwała Bogu, że Twoje geny są w porządku, ale myślę, że jeśli nawet komuś wyjdzie, że te geny ma zmutowane to wiedza ta jest bezcenna i może uratować życie.

Annagata

13 lat temu

To badanie,które ja zrobiłam obejmowało zmutowane geny raka piersi i jajników,więc mimo,że cena spora,naprawdę warto.Tym bardziej,że moja babcia zmarła na raka piersi,jej siostra na raka macicy,natomiast moja siostra cioteczna jest już po operacji usunięcia narządów rodnych,ponieważ zdiagnozowano u niej raka szyjki macicy z przerzutami.Więc jest jak na bombie.U mnie na szczęście nie stwierdzono zmutowanych genów,ale nie jest powiedziane,że nie zachoruję.po prostu ryzyko jest mniejsze i świadomość,że mimo,że jestem obciążona genetycznie,to odpowiedzialne za chorobę geny mam w porządku.

GloriaVictis

13 lat temu

Kwota o której piszesz rzeczywiście jest spora, ale moim zdaniem warto ją uzbierać, bo wiedząc, że w rodzinie były przypadki raka, w tym przypadku raka piersi, można się przed nim uchronić, albo przynajmniej wcześniej zacząć walkę i załatwić drania już w zarodku.

Annagata

13 lat temu

Jestem obciążona genetycznie,bo w mojej rodzinie rak wymiata kobiety.Ale zawsze będę polecać wszystkim oprócz standardowych badań jak USG czy mammografia badanie genetyczne.Niestety NFZ nie refunduje tego badania,jest dość drogie,ok.350-400 zł,ale nie da się opisać ulgi jaka następuje po przeczytaniu wyników.badanie polega na wykryciu zmutowanych genów odpowiedzialnych za raka,w tym przypadku piersi.Takie badanie wykonuje klinika,która znajduje się w budynku szpitala Rydygiera w Krakowie.Inwestycja duża,ale myślę,że naprawdę warto.Nawet moja pani onkolog potwierdziła,że warto zrobić takie badanie.

Zostaw komentarz