o-dobrym-i-zlym-cholesterolu

Na temat cholesterolu w ostatnich czasach dużo się mówi, najczęściej w złym kontekście, wręcz używa się określenia ‘zabójczy cholesterol’. W tym artykule będę chciał zwrócić uwagę jak istotny wpływ na zdrowie dojrzałego mężczyzny ma zarówno 'dobry’, jak i 'zły’ cholesterol.

Należy wiedzieć, że ponad 70% potrzebnego dla prawidłowego zdrowia mężczyzny cholesterolu wytwarza sam organizm (w wątrobie, około 1000 mg na dobę), a tylko pozostała część powinna pochodzić z żywności. Gdy w naszej diecie jest zbyt dużo nasyconych tłuszczy zwierzęcych (tłuste mięso, wędliny), węglowodanów prostych oraz soli – wzrasta ilość ‘złego cholesterolu’, ponieważ wątroba nie jest w stanie poradzić sobie ze zwiększoną ilością LDL.

Cholesterol i testosteron

Sytuacja przedstawia się jeszcze gorzej, gdy dodamy do tego niski poziom testosteronu. Niedobór męskiego hormonu prowadzi do spadku stężeni frakcji ‘dobrego’ cholesterolu, na rzecz podwyższenia ilości całkowitego i złego cholesterolu. Taki stan prowadzi do zmniejszenia przepustowość tętnic, co utrudnia przepływ krwi do serca, powodując jego niedokrwienie. W konsekwencji może doprowadzić do postania skrzepu w tętnicy wieńcowej, czyli zawału serca. Wysoki poziom złego cholesterolu może również spowodować zwężenie tętnic w nogach, co prowadzi do miażdżycy tętnic dolnych.

Borys