swedzenie-pochwy

Świąd pochwy to dokuczliwy problem. O czym może świadczyć swędzenie pochwy?

Zdrowie intymne kobiet

Zdrowie intymne kobiet jest niezwykle ważne. Miejsca intymne są wrażliwe i często narażone na wszelkiego rodzaju infekcje bakteryjne i choroby. Wystarczy nieodpowiednia higiena lub niewłaściwie dobrana bielizna, aby zaatakowały nas szkodliwe bakterie. Infekcja może być bolesna i uciążliwa, szczególnie jeśli pojawi się świąd i okropne uczucie swędzenia.

O czym może świadczyć swędzenie pochwy?

Swędzenie pochwy może mieć różne przyczyny. Świąd wcale nie musi oznaczać infekcji. Bardzo często bywa powodem źle dobranej bielizny. Zbyt obcisła, wykonana z nieoddychających tkanin może podrażniać wrażliwą skórę i wywoływać uczucie swędzenia. Podobnie bywa ze zbyt luźną bielizną. Podrażniać mogą także środki piorące lub myjące. Nowy proszek czy płyn do płukania tkanin może wywołać świąd, tak samo jak kosmetyki. Miejsc intymnych nie należy myć zwykłym mydłem czy żelem, którego używamy do ciała. Do zabiegów higienicznych służą odpowiednie kosmetyki myjące w postaci płynów do higieny intymnej. Kobiety powinny z nich korzystać, ponieważ dają dodatkową ochronę przed bakteriami. Ważną czynnością jest podmywanie miejsc intymnych. Źle wykonane także może przyczynić się do przeniesienia bakterii i ich rozwoju. Swędzenie pochwy może być wynikiem otarć przy stosunku płciowym. swiadOprócz tego typu przyczyn, często pojawiają się infekcje lub choroby płciowe. Uporczywe swędzenie to przypuszczalna oznaka grzybicy pochwy lub innego zakażenia bakteryjnego, spowodowanego seksem czy wizytą na basenie. Świąd to sygnał m.n. rzęsistkowicy, chlamydii czy opryszczki narządów płciowych. Takich objawów absolutnie nie możemy ignorować. W takim przypadku należy zgłosić się do ginekologa, który rozpozna chorobę i skieruje nas na odpowiednie leczenie. Szybkie rozpoznanie choroby umożliwi jej skuteczne leczenie i pozbycie się świądu pochwy oraz innych dolegliwości towarzyszących.

Swędzenie pochwy to nic przyjemnego. Infekcja, choroba czy uczulenie na kosmetyki to tylko niektóre z możliwych opcji, winnych za stan zdrowia intymnego. Dbając o nie każdego dnia zapewniamy sobie komfort i poczucie spokoju, bez ciągłego swędzenia i bólu.

Katarzyna Antos