nowoczesne-metody-antykoncepcji

Strach przed wpadką odbiera przyjemność z seksu. Nowoczesne metody antykoncepcji pozawalają cieszyć się współżyciem bez zdawania się na ślepy los oraz nie są obarczone dużym ryzykiem zdrowotnym.

Wkładki domaciczne

Do niedawna bezdzietnym kobietom odradzano wkładki domaciczne. Ta forma antykoncepcji charakteryzuje się wysoką skutecznością. Wkładka pełni swoją funkcję przez 5-12 lat. Produkuje się ją z elastycznego plastiku w różnych konfiguracjach przestrzennych. Kształt wkładki powinien być dopasowany do światła macicy.

Do niedawna tę formę antykoncepcji odradzano nieródkom. Od pewnego czasu na rynku można znaleźć wkładki domaciczne adresowane do kobiet, które nie rodziły dzieci. Składają się one z pigułki hormonalnej, przymocowanej do ramki w kształcie litery T. Wkładka dla nieródek ma 30 mm długości. Umieszcza się ją w macicy za pomocą specjalnego aplikatora. Działanie wkładki opiera się na codziennym, miejscowym uwalnianiu niewielkiej dawki hormonów z grupy progestagenów. To rozwiązanie zapewnia bezpieczeństwo na 3 lata. Później wszczepienie nowej wkładki staje się koniecznością.

Wkładki domaciczne posiadają wiele zalet. W związku z tym, iż hormon jest uwalniany miejscowo, nie obciążają wątroby. Wkładki pełnią swoją funkcję przez lata. Osoby, które często zapominają o połknięciu tabletki czy przyklejeniu plastra, powinny rozważyć tę formę antykoncepcji. Jeśli zdecydujemy się na wkładkę domaciczną, powinnyśmy wszczepić ją w sprawdzonym gabinecie. Jeśli lekarz nieprawidłowo położy ramkę, możemy odczuwać ból.

Irmina