dlaczego-polki-nie-wykonuja-mammografii

W Polsce co roku rak piersi zbiera śmiertelne żniwo. Wiele rodaczek rezygnuje z bezpłatnych badań profilaktycznych, które mogą zapobiec tragedii. Dlaczego Polki nie wykonują mammografii?

Boję się prawdy

Wiele kobiet woli żyć w niewiedzy. Niektórzy ludzie wychodzą z założenia, że leczenie nie przynosi pożądanych rezultatów, toteż nie należy walczyć o życie. Lepiej spędzić ostatnie dni w domu niż umierać na szpitalnej sali. Warto uświadomić sobie, iż wcześnie wykryty rak piersi nie oznacza wyroku. Współczesna medycyna dysponuje narzędziami, które zwalczają tę podstępną chorobę. W związku z tym należy regularnie wykonywać badania profilaktyczne. Pamiętajmy, że mamy dla kogo walczyć. Krewni i przyjaciele z pewnością nie pogodzą się z naszą śmiercią.

Ten problem mnie nie dotyczy

Niektóre kobiety wychodzą z założenia, że skoro w ich rodzinie nie pojawił się rak piersi, to nie muszą wykonywać badań profilaktycznych. W rzeczywistości ten podstępny nowotwór może dotknąć każdą z nas. Warto pamiętać, iż materiał genetyczny jest narażony na działanie czynników mutagennych. Wprawdzie organizm dysponuje mechanizmami naprawczymi, ale te czasami zawodzą.

Wstydzę się swojego ciała

Zdarza się, iż kobiety rezygnują z badania, ponieważ wstydzą się swojego ciała. Nadprogramowe kilogramy, niewielki biust stanowią źródło kompleksów. Jeśli boimy się, że specjalista będzie oceniał naszą atrakcyjność, udajmy się do starszej lekarki. W przypadku mammografii komfort pacjentki odgrywa niezwykle istotną rolę. W związku z tym warto ograniczyć do minimum czynniki, które sprawiają, iż odczuwamy zażenowanie.

Irmina