Mammografia Profilaktyka

Dlaczego Polki nie wykonują mammografii?

dlaczego-polki-nie-wykonuja-mammografii

W Polsce co roku rak piersi zbiera śmiertelne żniwo. Wiele rodaczek rezygnuje z bezpłatnych badań profilaktycznych, które mogą zapobiec tragedii. Dlaczego Polki nie wykonują mammografii?

Boję się prawdy

Wiele kobiet woli żyć w niewiedzy. Niektórzy ludzie wychodzą z założenia, że leczenie nie przynosi pożądanych rezultatów, toteż nie należy walczyć o życie. Lepiej spędzić ostatnie dni w domu niż umierać na szpitalnej sali. Warto uświadomić sobie, iż wcześnie wykryty rak piersi nie oznacza wyroku. Współczesna medycyna dysponuje narzędziami, które zwalczają tę podstępną chorobę. W związku z tym należy regularnie wykonywać badania profilaktyczne. Pamiętajmy, że mamy dla kogo walczyć. Krewni i przyjaciele z pewnością nie pogodzą się z naszą śmiercią.

Ten problem mnie nie dotyczy

Niektóre kobiety wychodzą z założenia, że skoro w ich rodzinie nie pojawił się rak piersi, to nie muszą wykonywać badań profilaktycznych. W rzeczywistości ten podstępny nowotwór może dotknąć każdą z nas. Warto pamiętać, iż materiał genetyczny jest narażony na działanie czynników mutagennych. Wprawdzie organizm dysponuje mechanizmami naprawczymi, ale te czasami zawodzą.

Wstydzę się swojego ciała

Zdarza się, iż kobiety rezygnują z badania, ponieważ wstydzą się swojego ciała. Nadprogramowe kilogramy, niewielki biust stanowią źródło kompleksów. Jeśli boimy się, że specjalista będzie oceniał naszą atrakcyjność, udajmy się do starszej lekarki. W przypadku mammografii komfort pacjentki odgrywa niezwykle istotną rolę. W związku z tym warto ograniczyć do minimum czynniki, które sprawiają, iż odczuwamy zażenowanie.

Irmina

W Polsce co roku rak piersi zbiera śmiertelne żniwo. Wiele rodaczek nie wykonuje badań profilaktycznych, które mogą zapobiec tragedii. Dlaczego kobiety rezygnują z bezpłatnej mammografii?

Boję się badania

Nie brakuje osób, które uważają mammografię za bolesną i szkodliwą. Niestety, w internecie roi się od pseudospecjalistów, którzy twierdzą, iż urządzenie emituje promieniowanie zagrażające życiu. W związku z tym, iż nie każda osoba, która korzysta z sieci, dysponuje wiedzą medyczną, tego typu doniesienia są traktowane jako prawdziwe.

Nie wyobrażam sobie amputacji

Piersi uchodzą za atrybut kobiecości. Wiele pań boi się, że mammografia wykaże zmiany nowotworowe, które będą wymagały interwencji chirurgicznej. Wizja amputacji piersi jest tak przerażająca, że niektóre panie rezygnują z badań profilaktycznych. Warto pamiętać, iż nie każda zmiana wymaga interwencji chirurga. W piersiach często pojawiają się niegroźne torbiele. Jeśli zmiana nowotworowa zostanie rozpoznana stosunkowo wcześnie, istnieje możliwość, iż lekarz wytnie tylko fragment piersi. W tym miejscu warto podkreślić, iż NFZ refunduje operację rekonstrukcji piersi. Kilka miesięcy po amputacji możemy odtworzyć biust.

Irmina

Komentarze (5)

pati25

9 lat temu

Nie rozumiem wszystkich obaw…….Przecież tu chodzi o nasze zdrowie..O nasze życie.Chyba lepiej żyć z jedną piersią niż stracić życie

Emilly27k

9 lat temu

Dlatego ja pomimo swojego wieku młodego wykonuje wszystkie badania jakie mi są dane mieć. Wierzę w to,że im więcej nas będzie mówić głośno o problemach kobiecych to może będą pozytywne rezultaty kampanii społecznych i zdania matek-Polek,

drobina

9 lat temu

Tak! Tak! Kobiety boją się prawdy – to jest najczęstszy powód ucieczki przed mammografią. A przecież rak, to jeszcze nie wyrok! Nie zapominajmy o regularnym badaniu piersi i mammografii.

Tess

9 lat temu

Bliska mi osoba zachorowała na raka piersi i ma amputowaną pierś. To ciężkie przeżycie, kobiety badajcie się dopóki jest czas!

Emilly27k

9 lat temu

Nie powinno się wstydzić własnego ciała i wykonać badań tylko z tego powodu. W telewizji, radiu często słyszy się o wszelkiego rodzaju akcjach, ale niestety społeczeństwo woli unikać takich tematów.

Zostaw komentarz