niezastapiona-biala-koszula

Towarzyszy nam od dziecka. Szkolna elegancja to niezmiennie biała koszula i czarna spódnica, później ten sam zestaw to strój obowiązkowy każdej bizneswoman. Dzisiaj biała koszula nie jest już tak oficjalna i idealna tylko do biura. Korzystając z najnowszych trendów i własnych pomysłów możemy sobie pozwolić na różne modowe wariacje z białą koszulą w roli głównej.

Trochę historii

Pierwowzorem koszuli jest prawdopodobnie tunika koczowniczych plemion z Azji Środkowej. Ubiory te dały także początek greckim rzymskim tunikom. Historyczna, pierwsza funkcja koszul to po prostu płócienna bielizna zarówno dla kobiet jak mężczyzn.

Koszule kobiece i męskie były początkowo jednakowe, różnice zaczęły się pojawiać dopiero w XII wieku. Długość koszul bywała różna: w XII wieku sięgały tylko do kolan, później były długie aż do stóp, by w XIV wieku znów ulec skróceniu. W XIX wieku damska koszula stała się zupełnie niewidoczna pod suknią; była bielizną noszona pod gorsetem.

Pod koniec tego wieku pojawiły się tzw. kombinacje, czyli koszule połączone z majtkami. W początkach XX wieku, gdy damskie suknie stały się krótkie, została połączona z halką, stając się jednym ubiorem. W II połowie XX wieku jako nazwa tej bielizny funkcjonowało już słowo “halka”. Dzisiaj, damska koszula to już zupełnie inna, bardzo modna historia.

Idealna na każdą okazję

Biała koszula to podstawa każdej męskiej i kobiecej szafy. Podczas, gdy mężczyźni noszą ja głównie na ważniejsze i specjalne okazje, kobiety wprowadziły ją do codziennego użytku. Biała koszula to klasyka sama w sobie. Jest świetna na każdą okazję. Można ją założyć do pracy i na wielkie wyjście. Idealna również na co dzień. Połączona z jeansami, kolorowymi apaszkami czy kamizelkami stanowi idealną luźną stylizację do kina, na spacer czy wyjście ze znajomymi.

Zuzanna Górka