Encyklopedia menopauzy Menopauza

Nietypowe objawy menopauzy

nietypowe-objawy-menopauzy

Informacje, którymi zasypują nas media, sprawiły, iż menopauzę utożsamiamy z uderzeniami gorąca i huśtawką nastrojów. Jednocześnie lekceważymy mniej charakterystyczne objawy.

Zmiany hormonalne, które dokonują się w organizmie kobiety, czasem przyczyniają się do stukania palcami w biurko. Zdarza się, iż menopauzę zwiastuje uporczywy świąd, który rzadko bywa kojarzony z początkiem przekwitania.

Uderzanie palcami w biurko

Panie, u których rozpoczyna się przekwitanie, czasami mimowolnie uderzają palcami w biurko. Winą za ten odruch zazwyczaj obarczamy stresujący tryb życia. W rzeczywistości stukanie może mieć związek z burzą hormonalną, jaka przetacza się przez organizm.

Przyczyny odruchu

Z przeprowadzonych badań wynika, iż niedobór estrogenów przyczynia się zaburzeń neurotransmisji. To z kolei przekłada się na przymus poruszania palcami i uczucie porażenia prądem.

Jak uporać się z tym tikiem?

Zaburzenia w funkcjonowaniu układu nerwowego można złagodzić, wzbogacając dietę w kasze i pieczywo razowe. Warto pamiętać, iż łuski zbóż stanowią bogate źródło witamin z grupy B, które działają uspokajająco. Podobną aktywność wykazuje magnez, który znajdziemy w kakao i gorzkiej czekoladzie.

Irmina

Informacje, którymi zasypują nas media, sprawiły, iż menopauzę utożsamiamy z uderzeniami gorąca i huśtawką nastrojów. Jednocześnie lekceważymy mniej charakterystyczne objawy.

Dokuczliwy świąd

Ta uciążliwa dolegliwość zazwyczaj nasila się w nocy. Zdarza się, iż świąd jest na tyle uporczywy, iż nie pozwala zmrużyć oka.

Przyczyna świądu

Za swędzenie skóry odpowiadają zaburzenia hormonalne. Kiedy w organizmie spada stężenie estrogenów, zewnętrzna powłoka ciała staje się sucha, a paznokcie i włosy częściej się łamią.

Jak zwalczyć świąd?

Świetne rezultaty przynosi włączenie do diety produktów bogatych w kwasy tłuszczowe omega 3. Znajdziemy je w sardynkach, łososiu, orzechach i jajkach. Nie należy również zapominać o nawadnianiu organizmu. Minimalna ilość płynu, jaką powinnyśmy przyjmować w ciągu dnia, wynosi 1,5 litra. Warto zmienić kosmetyki do mycia ciała na łagodniejsze. Emulsje na bazie delikatnych detergentów i olejów doskonale oczyszczają ciało, jednocześnie wykazują działanie pielęgnacyjne.

Objawy, które towarzyszą menopauzie, czasem uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. W takiej sytuacji warto skorzystać z porady lekarza. Specjalista przeprowadzi dokładny wywiad i zleci wykonanie stosownych badań. Na ich podstawie wybierze preparaty łagodzące objawy menopauzy.

Irmina

Komentarze (6)

pati25

10 lat temu

Rzeczywiście są to nietypowe objawy.Nigdy nie pomyślałabym,że są one objawem menopauzy.Dobrze,że
można złagodzić je dietą

mejgosia

10 lat temu

Nie pamiętam u siebie tego tiku pukania palcami w biurko, ale doskonale pamiętam ,że miałam okres , gdy strasznie swędziały mnie nogi od kolan w dół! To było okropne, jak zaczęłam się drapać, to aż do krwi! /Jakoś przeszło i nie zastanawiałam się od czego, a teraz przypuszczam ,że dzięki zmianie diety to się skończyło!X(

Tess

10 lat temu

Jakie proste wytłumaczenie niektórych zachowań. Moja córka nie lubi gdy pocieram często ręką obrus czy właśnie stukam w stół. Robię to od wielu lat nieświadomie. Teraz to rozumiem i myślę, że córka gdy przeczyta też będzie bardziej wyrozumiała dla mnie 😉 Bez wyrzutów sumienia sięgnę po czekoladę 🙂

Mindi

10 lat temu

Wygląda na to, że wiele dolegliwości związanych z menopauzą można zminimalizować dietą. Może udałoby się poprosić jakiegoś dietetyka, który zebrałby wiadomości na temat potrzebnych składników w żywieniu kobiet w średnim wieku i ułożył menu czy wykaz szczególnie wskazanych potraw. Łatwiej byłoby się kierować takimi fachowymi poradami na co dzień.

drobina

10 lat temu

…no to już wiem, dlaczego tak lubię kakao i gorzką czekoladę.:-X (devil). Krótki artykuł, ale sporo mi wyjaśnił:-X

stazyz

10 lat temu

A to ciekawostka:) O takich objawach menopauzy nie wiedziałam:( Wprawdzie nie jest to pocieszające ale moja lekarka chyba też nie wiedziała, bo wysłała mnie do dermatologa hihihi Oczywiście zdenerwowałam się bo swędzenie skóry to objaw wielu różnych chorób, a nie tylko dermatologicznych i nie poszłam, ale w międzyczasie zmieniłam dietę iii objawy zniknęły:) Uf:)

Zostaw komentarz