Encyklopedia menopauzy Menopauza

Nietypowe objawy menopauzy

nietypowe-objawy-menopauzy

Informacje, którymi zasypują nas media, sprawiły, iż menopauzę utożsamiamy z uderzeniami gorąca i huśtawką nastrojów. Jednocześnie lekceważymy mniej charakterystyczne objawy.

Zmiany hormonalne, które dokonują się w organizmie kobiety, czasem przyczyniają się do stukania palcami w biurko. Zdarza się, iż menopauzę zwiastuje uporczywy świąd, który rzadko bywa kojarzony z początkiem przekwitania.

Uderzanie palcami w biurko

Panie, u których rozpoczyna się przekwitanie, czasami mimowolnie uderzają palcami w biurko. Winą za ten odruch zazwyczaj obarczamy stresujący tryb życia. W rzeczywistości stukanie może mieć związek z burzą hormonalną, jaka przetacza się przez organizm.

Przyczyny odruchu

Z przeprowadzonych badań wynika, iż niedobór estrogenów przyczynia się zaburzeń neurotransmisji. To z kolei przekłada się na przymus poruszania palcami i uczucie porażenia prądem.

Jak uporać się z tym tikiem?

Zaburzenia w funkcjonowaniu układu nerwowego można złagodzić, wzbogacając dietę w kasze i pieczywo razowe. Warto pamiętać, iż łuski zbóż stanowią bogate źródło witamin z grupy B, które działają uspokajająco. Podobną aktywność wykazuje magnez, który znajdziemy w kakao i gorzkiej czekoladzie.

Irmina

Informacje, którymi zasypują nas media, sprawiły, iż menopauzę utożsamiamy z uderzeniami gorąca i huśtawką nastrojów. Jednocześnie lekceważymy mniej charakterystyczne objawy.

Dokuczliwy świąd

Ta uciążliwa dolegliwość zazwyczaj nasila się w nocy. Zdarza się, iż świąd jest na tyle uporczywy, iż nie pozwala zmrużyć oka.

Przyczyna świądu

Za swędzenie skóry odpowiadają zaburzenia hormonalne. Kiedy w organizmie spada stężenie estrogenów, zewnętrzna powłoka ciała staje się sucha, a paznokcie i włosy częściej się łamią.

Jak zwalczyć świąd?

Świetne rezultaty przynosi włączenie do diety produktów bogatych w kwasy tłuszczowe omega 3. Znajdziemy je w sardynkach, łososiu, orzechach i jajkach. Nie należy również zapominać o nawadnianiu organizmu. Minimalna ilość płynu, jaką powinnyśmy przyjmować w ciągu dnia, wynosi 1,5 litra. Warto zmienić kosmetyki do mycia ciała na łagodniejsze. Emulsje na bazie delikatnych detergentów i olejów doskonale oczyszczają ciało, jednocześnie wykazują działanie pielęgnacyjne.

Objawy, które towarzyszą menopauzie, czasem uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. W takiej sytuacji warto skorzystać z porady lekarza. Specjalista przeprowadzi dokładny wywiad i zleci wykonanie stosownych badań. Na ich podstawie wybierze preparaty łagodzące objawy menopauzy.

Irmina

Komentarze (6)

pati25

9 lat temu

Rzeczywiście są to nietypowe objawy.Nigdy nie pomyślałabym,że są one objawem menopauzy.Dobrze,że
można złagodzić je dietą

mejgosia

9 lat temu

Nie pamiętam u siebie tego tiku pukania palcami w biurko, ale doskonale pamiętam ,że miałam okres , gdy strasznie swędziały mnie nogi od kolan w dół! To było okropne, jak zaczęłam się drapać, to aż do krwi! /Jakoś przeszło i nie zastanawiałam się od czego, a teraz przypuszczam ,że dzięki zmianie diety to się skończyło!X(

Tess

9 lat temu

Jakie proste wytłumaczenie niektórych zachowań. Moja córka nie lubi gdy pocieram często ręką obrus czy właśnie stukam w stół. Robię to od wielu lat nieświadomie. Teraz to rozumiem i myślę, że córka gdy przeczyta też będzie bardziej wyrozumiała dla mnie 😉 Bez wyrzutów sumienia sięgnę po czekoladę 🙂

Mindi

9 lat temu

Wygląda na to, że wiele dolegliwości związanych z menopauzą można zminimalizować dietą. Może udałoby się poprosić jakiegoś dietetyka, który zebrałby wiadomości na temat potrzebnych składników w żywieniu kobiet w średnim wieku i ułożył menu czy wykaz szczególnie wskazanych potraw. Łatwiej byłoby się kierować takimi fachowymi poradami na co dzień.

drobina

9 lat temu

…no to już wiem, dlaczego tak lubię kakao i gorzką czekoladę.:-X (devil). Krótki artykuł, ale sporo mi wyjaśnił:-X

stazyz

9 lat temu

A to ciekawostka:) O takich objawach menopauzy nie wiedziałam:( Wprawdzie nie jest to pocieszające ale moja lekarka chyba też nie wiedziała, bo wysłała mnie do dermatologa hihihi Oczywiście zdenerwowałam się bo swędzenie skóry to objaw wielu różnych chorób, a nie tylko dermatologicznych i nie poszłam, ale w międzyczasie zmieniłam dietę iii objawy zniknęły:) Uf:)

Zostaw komentarz