Kobiece dolegliwości Zdrowie

Nieprawidłowe krwawienie – kiedy do lekarza?

nieprawidlowe-krwawienie-kiedy-do-lekarza

Kiedy Twój cykl zaczyna się zmieniać, należy odwiedzić lekarza i upewnić się, że zmiany wynikają z wejścia w okres perimenopauzy (klimakterium), a nie mają innego podłoża. Jeśli krwawienie pojawi się w ponad rok po ostatniej miesiączce, nie jest to normalne. Nawet jeśli pojawi się w sześć miesięcy po ostatniej miesiączce, powinno to skłonić do wizyty u lekarza.

Koniecznie wybierz się do lekarza, jeśli zauważysz:

 • Bardzo obfite krwawienie
  Czyli „powódź” ze skrzepami albo konieczność zmiany tamponów lub podpasek bardzo często – co pół godziny.
 • Bardzo długi okres
  Z krwawieniami trwającym więcej niż pięć dni lub kiedy przerwa pomiędzy menstruacją staje się krótsza (zwykle mniej 21 dni). Przyczyną mogą być mięśniaki, polipy, rozrost endometrium lub niekiedy (rzadko) nowotwór.
 • Ciągłe plamienia
  Plamienia między okresami i plamienia lub krwawienie po stosunku płciowym. Jest to szczególnie ważne, jeśli stosujesz antykoncepcyjną wkładkę domaciczną lub poddajesz się terapii hormonalnej, a także wtedy kiedy jesteś w ciąży. Tego rodzaju dolegliwości może powodować stan zapalny macicy lub jajowodów, ciąża pozamaciczna, stan przedrakowy lub nowotwór szyjki macicy.
 • Krwawienie, któremu towarzyszy ostry ból
  Nawet jeśli jest to tylko plamienie, wymaga natychmiastowego badania. Przyczyną może być stan zapalny, ciąża pozamaciczna lub mięśniaki.
 • Krwawienie, któremu towarzyszy gorączka
  Jest najczęściej spowodowane stanem zapalnym. Należy wówczas wykluczyć macicę i jajowody jako miejsce infekcji.
 • Twój okres raptownie ustał
  Choć używałaś odpowiednich środków antykoncepcyjnych, istnieje możliwość, że jesteś w ciąży, nawet jeśli masz powyżej 50 lat.

 • Jakiekolwiek krwawienie
  6 miesięcy po ostatniej menstruacji należy traktować poważnie i udać się do lekarza.
  Jeśli odwiedzisz lekarza, skarżąc się na którykolwiek z wymienionych wyżej przypadków, a dobiegasz pięćdziesiątki, lekarz z pewnością gruntownie Cię przebada i zleci testy mające na celu wykluczenie jakiś poważnych przyczyn.

Częstotliwość miesiączkowania

Zastanawiałaś się kiedykolwiek ile razy w ciągu życia miesiączkujesz? W ciągu całego życia większość kobiet będzie miała od 400 do 500 cykli miesiączkowych. Warto podkreślić, że współczesne kobiety mają więcej menstruacji niż kiedykolwiek wcześniej, co spowodowane jest:

 • Zwiększoną długością życia
 • Lepszą opieką zdrowotną
 • Sposobem odżywiania
 • Faktem, że dziewczynki zaczynają miesiączkować teraz wcześniej
 • Kobiety rzadziej zachodzą teraz w ciąże

Jeżeli zainteresował Cię ten temat, koniecznie przeczytaj artykuł Czy to już ostatni okres?

Źródło: Menopauza. Poradnik dla kobiet, dr Robin N. Phillips, wyd. Muza

Zuzanna Górka

Komentarze (9)

pati25

12 lat temu

Z każdą nieprawidłowością,z niepokojącym nam objawem powinnyśmy udać się do ginekologa.On powie nam co nam konkretnie dolega.

ell@

12 lat temu

Do ginekologa chodzę zwykle wyposażona w notatki ze szczegółowymi datami wszelkich .. wydarzeń do omówienia 🙂

Emilly27k

12 lat temu

Istotne moim zdaniem jest aby zapisywać sobie co nam dolega to lekarz pomorze nam z lepszym rezultatem.Dzieki zdobytej wiedzy z notatek łatwiej będzie mu dotrzeć do naszej choroby o ile taka wystepowała będzie.

tereska56

12 lat temu

U mnie zaczęło się właśnie od przedłużonych miesiączek. Potem były coraz rzadziej, aż ustały.

Emilly27k

12 lat temu

Coś w tym jest , ale tak jak mówi drobina smutne,aż żal duszę ściska.Karola tak jest w zasadzie, bo się boją wizyty u lekarza:)

karoligrz

12 lat temu

niestety też znam takie :/ a moje namowy nic nie dają. Eh jak widzę takie gadanie typu : „wolę nie wiedzieć” to aż mnie coś bierze…..ehhh a później trzeba podejmować drastyczne środki bo mamy do czynienia z rakiem.

drobina

12 lat temu

Interesujący artykuł. Niestety, wiele kobiet lekceważy te problemy. Znam takie, które chyba ze 20 lat nie były u ginekologa.

karoligrz

12 lat temu

Bardzo ważne i istotne informacje dla każdej kobiety. Warto pamiętać iż z każdym problemem z okresem zawsze trzeba zgłosić się do lekarza gdyż to zawsze pierwsze objawy jakiegoś choróbska

Zostaw komentarz