Dbaj o zdrowie Zdrowie

Niebezpieczna parazdontoza

niebezpieczna-parazdontoza

Pod nazwą paradontoza kryją się przewlekłe zapalenia przyzębia oraz różne choroby dziąseł. Ich następstwem niejednokrotnie jest utrata zębów. Dotyka ona już kobiety po 35. roku życia, a w okresie menopauzalnym trudniej ją zatrzymać lub spowolnić jej przebieg.

Często zdarza się tak, że nie jesteśmy w ogóle świadome tego, że paradontoza zaatakowała naszą jamę ustną, ponieważ na początku choroba może nie dawać żadnych oznak. Po dłuższym czasie, nasze dziąsła mogą nabrać malinowego koloru i zacząć boleśnie krwawić. Niekomfortowym objawem jest odsłonięcie szyjek zębów, które w ten sposób stają się wrażliwe na zmiany temperatury oraz działanie słodkich i kwaśnych smaków. Kolejną etapem jest pojawienie się nieprzyjemnego zapachu z ust, który bardzo trudno zneutralizować. Jeżeli choroba postępuje, może dojść również do tzw. rozchwiania zębów, którego następstwem jest ich utrata.

Przyczyną pojawienia się paradontozy są zarówno uwarunkowania genetyczne, jak i stres, nadużywanie papierosów, uboga w witaminy i składniki mineralne dieta, oraz choroby tarczycy i cukrzyca. Najpoważniejszą obok nich jest niewątpliwie nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Rozmnażające się w niej bakterie powodują zaleganie na zębach resztek jedzenia i złuszczonego nabłonka. W ten sposób powstają złogi lepkiego osadu, tzw. płytka nazębna, która z czasem twardnieje i zamienia się w kamień. Czemu kamień jest taki groźny? Otóż po osadzeniu się przy krawędzi dziąsła, osad zbliża się do korzenia, a następnie wbija się pod tkankę i podrażnia dziąsła. Odczuwany przez Ciebie ból obrzękniętych dziąseł to jeszcze nie koniec nieprzyjemności. Miękka tkanka dziąsła, cofając się przed kamieniem odsłania szyjki zębów, czego konsekwencje zostały opisane w akapicie powyżej.

Aby nie dopuścić do powyższych problemów należy pamiętać o prawidłowej higienie zębów, czyli o regularności ich szczotkowania, właściwej technice, użyciu odpowiednich: szczoteczki, pasty i nici dentystycznych. Wszelkie potrzebne wskazówki znajdziesz w naszym artykule Higiena zębów oraz Pasta i szczoteczka bez kubka ciepłej wody. Jeżeli nosisz mosty lub Twoje przestrzenie między zębami są bardzo duże- zamiast nici użyj wykałaczek stomatologicznych lub wyciorków. Te ostatnie są specjalnymi, małymi szczoteczkami, (przypominającymi kształtem te do mycia butelek) i umożliwiają wyczyszczenie trudno dostępnych miejsc. Zapytaj o nie w aptece lub w gabinecie dentystycznym.

Na końcu przypominamy Ci, że powinnaś odwiedzać gabinet stomatologiczny raz na pół roku. W ten sposób będziesz mogła regularnie usuwać kamień, a każde mały ubytek zostanie w porę wychwycony i nie będzie miał okazji przekształcić się w coś groźniejszego. Kamień możesz usuwać metodą scalingu, która polega na mechanicznym usuwaniu złogów z pomocą ultradźwięków. Zabieg ten możesz wykonać bezpłatnie raz do roku, w gabinetach, które podpisały kontakt z NFZ. Drugą konkurencyjną metodą, która nie jest refundowana, ale jest zdecydowanie dokładniejsza jest tzw. piaskowanie. Polega ono na użyciu mieszaniny wody z węglanem sodu, która w postaci strumienia pod ciśnieniem jest skierowana na każdy ząb. Następnie zęby poleruje się celuidowymi paskami, a na końcu szczotkuje, uzyskując fenomenalny efekt.

Tyle na temat profilaktyki. Co zrobić natomiast, gdy zauważysz już zanik bądź zapalenie dziąsła? Nasz rada- niezwłocznie udaj się do stomatologa, który usunie złogi i oczyścić zębodoły. Po czyszczeniu wystarczy czasami przepisywanie antybiotyku w postaci tabletek lub maści na dziąsła. Jeżeli jednak paradontoza objęła znaczną część ozębnej, czeka Cię szynowanie, czyli usztywnianie zębów. Jest to nic innego jak stworzenie konstrukcji, która powstrzyma chwianie się zębów. Zostanie ona usunięta po zagojeniu się ran w dziąsłach i odbudowaniu tkanki ozębnej.

W uniknięciu choroby, oprócz odpowiedniej higieny jamy ustnej, może pomóc również dieta bogata w nabiał. Idealnym rozwiązaniem dla kobiet w okresie około menopauzalnym jest wprowadzanie do codziennej diety jogurtów. Naukowcy zaobserwowali bowiem, że zdrowiu jamy ustnej sprzyjają mleczne produkty fermentowane. Jak wykazały ich badania, już 55 gram jogurtu dziennie może ochronić zęby i dziąsła przed bakteriami wywołującymi paradontozę. Brońmy się więc przed tą chorobą dwojako: właściwą dietą i codzienną pielęgnacją wymagającej tego jamy ustnej.

Anna J

Komentarze (4)

pati25

12 lat temu

Na paradontozę dobre jest również picie soku z kiszonej kapusty.A raczej tej wody po wyciśnięciu kapusty kiszonej

linet

13 lat temu

Gdyby dentystka powiedziała Ci Annagato, że parodontoza jest gorsza od próchnicy, to pewnie nikomu nie wydałoby się to dziwne. Ale że jedno wyklucza drugie???
Moge Ci polecić ,sprawdzony na sobie, koenzym Q10. Poza licznymi zaletami dla zdrowia /i dla skóry/ , ma również i taką,że nadzwyczajnie poprawia stan dziąseł. Jest nawet polecany w chorobach przyzębia. Spróbuj, a nie będziesz żałować.

Iva

13 lat temu

Annagata napisala; Pani stomatolog powiedziala….

Annagata, przyznan szczerze, ze to co powiedziala ta twoja pani stomatolog brzmi jak nonsens. Jeszcze nie slyszalam, zeby prochnica mogla chronic przed paradontoza. Zurawina, zielona herbata to slyszalam ale zeby prochnica? Przeciez to nielogiczne jakies.
Ta pani stomatolog chyba jakas niedouczona jest skoro mowi takie
brednie. Wedlug mnie paradontoza i prochnica nie wykluczaja sie wzajemnie. Nie rozumiem tego.

Annagata

13 lat temu

Moja mama cierpi na paradontozę.Zawsze,kiedy coś dzieje się z moimi dziąsłami boję się,że i mnie to dopadło.Przeczytałam,że jedną z przyczyn paradontozy są uwarunkowania genetyczne,ale mam nadzieję,że tego genu nie otrzymałam.Kiedyś pani stomatolog powiedziała mi,że nie grozi mi paradontoza,ponieważ cierpię na próchnicę.Ale nie wiem,czy to prawda.

Zostaw komentarz