Kultura Styl życia

Nie ma jej – Joy Fielding

nie ma jej

Joy Fielding ma na swoim koncie wiele bestsellerów, jej thrillery psychologiczne spotkały się z dużym uznaniem czytelników. 26 kwietnia nakładem Świata Książki ukaże się kolejna trzymająca w napięciu powieść. Nie ma jej to historia rodziny, której podczas wypoczynku w meksykańskim kurorcie porwano młodszą córkę.  Kto stoi za tym przestępstwem? Czy uprowadzona dziewczynka nadal żyje?

 

Nie ma jej to książka, w której Joy Fielding wykorzystuje retrospekcję w celu przybliżenia historii sprzed 15 lat. Relacja z porwania Samanthy przeplata się z teraźniejszością i poszukiwaniami dziewczynki, która dziś jest już nastolatką.

Rocznica ślubu w meksykańskim kurorcie

Caroline i Hunter wyjeżdżają do meksykańskiego kurortu w pobliżu granicy ze Stanami Zjednoczonymi. Wycieczka ma celebrować dziesiątą rocznicę ślubu. Małżeństwo nie  wyjeżdża jednak samo, w podróż zabiera ze sobą obydwie córki – starszą, Michelle, i młodszą, Samanthę. Na miejscu czekają na nich przyjaciele i krewni, którzy pragną dzielić z nimi radość. Choć Caroline jest zadowolona z urlopu w Meksyku, czuje, że wciąż oddala się od męża, którego bardzo kocha. Kobieta większość czasu spędza z przyjaciółkami, opalając i kąpiąc się w basenie.

Porwanie dziecka z hotelu

Podczas kilkudniowego pobytu Caroline i Hunter korzystali z usług niani. Dzięki jej pomocy mogli sobie pozwolić na wspólną kolację z przyjaciółmi i krewnymi. Pod koniec pobytu okazuje się jednak, że ktoś odwołał nianię, przez co rodzice nie mają z kim zostawić dzieci na noc.  Caroline początkowo zamierza zrezygnować z kolacji będącej ukoronowaniem rocznicy ślubu.  Hunter jednak skutecznie namawia ją do zejścia na dół. Hotelowa restauracja znajduje się bowiem pod oknami ich pokoju. Rodzice umawiają się, że co pół godziny będą zaglądać do śpiących córek. Tak też robią. Po powrocie do pokoju Caroline chce uprawiać seks z Hunterem, ten jednak odmawia jej zbliżenia.  Gdy kobieta idzie ucałować córki, okazuje się, że Samantha zniknęła z łóżeczka. Co tak naprawdę wydarzyło się w meksykańskim hotelu? Kto mógł uprowadzić 2-letnią dziewczynkę amerykańskiego pochodzenia? Czy zrobił to któryś z pracowników hotelu, a może porwania dopuścił się ktoś z grona przyjaciół i krewnych?  A może do pokoju dostał się człowiek, który znalazł kartę magnetyczną zgubioną przez Caroline? Dlaczego Hunterowi tak bardzo zależało na wspólnej kolacji w restauracji?

Joy Fielding – mistrzyni kreślenia portretów psychologicznych

Równolegle Joy Fielding w powieści Nie ma jej ukazuje bieżące wydarzenia z życia Caroline i Huntera.  Małżeństwo rozpadło się już dwa lata po zaginięciu Samanthy. Caroline nie potrafiła wybaczyć Hunterowi tego, iż pamiętnego wieczoru namówił ją na tak nieodpowiedzialne zachowanie jak pozostawienie dziewczynek bez opieki. Po rozwodzie Hunter założył nową rodzinę z dużą młodszą kobietą, niedawno powitał na  świecie swoje najmłodsze dziecko. W tym czasie Caroline pogrążała się w bólu i cierpieniu. Niestety, pomimo najlepszych chęci nie udało się jej otoczyć troską i miłością Michelle. Starsza córka w rezultacie stała się buntowniczką i kontestatorką.

Czy Samantha żyje?

Caroline przywykła do dziennikarzy poszukujących sensacji i uciekających się do różnych, nieetycznych rozwiązań. Kobieta wielokrotnie padła ofiarą żartownisiów twierdzących, że znają miejsce pobytu Samanthy. Nic dziwnego, że gdy dzwoni do niej Lili, która twierdzi, że jest jej zaginioną córką, Caroline jej nie wierzy. Mimo to umawia się z nią na spotkanie w kanadyjskim Calgary. W podróż udaje się z Michelle, na miejscu jednak okazuje się, że nikt nie czeka w hotelu, w którym miała zjawić się tajemnicza dziewczyna.  Czy Lili była kolejnym żartownisiem, który postanowił zabawić się kosztem Caroline? A może miała dobre intencje i rzeczywiście chciała poddać się badaniom DNA, tylko ktoś stanął jej na drodze?

Nie ma jej – thriller psychologiczny zainspirowany historią Madeleine McCann

Nie ma jej to poruszający thriller psychologiczny, który przywołuje na myśl zaginięcie Madeleine McCann, do którego doszło w 2007 roku w jednym z portugalskich kurortów.  Małżeństwo brytyjskich lekarzy przyjechało na Półwysep Iberyjski, aby odpocząć. Pozostawiło dziewczynkę w pokoju hotelowym, aby udać się na kolację z przyjaciółmi. Po powrocie do ośrodka okazało się, że Madeleine zniknęła. Podobnie jak w powieści Nie ma jej rodzice wywarli negatywne wrażenie na opinii publicznej. Ich chłodny, opanowany ton nie zjednał im sympatii mediów. Rodzice Madeleine byli oskarżani przez tabloidy o zamordowanie swojej córki. Joy Fielding zainspirowała się historią zaczerpniętą z portugalskiego kurortu, jednak do powieści Nie ma jej wprowadziła też wiele fikcyjnych elementów. Czy Caroline uda się odzyskać córkę i będzie nią Lili?

 

Irmina Cieślik

Komentarze (6)

Goplana

5 lat temu

Pamiętam tę małą blondyneczkę z niebieskimi oczami, która zaginęła. Książka zainspirowana jej historią może okazać się ciekawa, tym bardziej, że Joy Fielding przygotowała chyba optymistyczne zakończenie, a Madeleine nie udało się nigdy odnaleźć.

dulcynea

5 lat temu

Bardzo ciekawa fabuła tej powieści , bardzo chętnie ją przeczytam .
Pamiętam twarz tej dziewczynki , byłam w 2007 roku na kempingu we Francji i śliczna twarz tego dziecka spoglądała z każdej tablicy informacyjnej.
Książka pewnie będzie” wciągająca”.

migotka

5 lat temu

Madeleine McCann zaginęła w tajemniczych okolicznościach, pamiętam, jak interesowałam się tą sprawą. Chętnie przeczytam powieść Joy Fielding zainspirowaną tym wydarzeniem sprzed lat.

pati25

5 lat temu

Intrygująca historia.Dużo pytań na które trzeba znaleźć odpowiedź.Wpisuję tą książkę na listę książek do przeczytania

Zostaw komentarz