Depresja Rozpoznaj chorobę Zdrowie

Nerwica natręctw

nerwica-natrectw

Szacuje się, że różnorodne nerwice o charakterze natręctw dotykają ok. 80% społeczeństwa. Dotyka ona najczęściej osoby od urodzenia mające słabą psychikę lub nieodpowiednio ukształtowane społecznie w okresie inicjacji społecznej w wieku nastoletnim. Pierwsze objawy pojawiają się zazwyczaj po 14. roku życia, natomiast w okresie menopauzy mogą się nasilić lub niegdyś wyleczone mogą powrócić.

Przyczyny i objawy

Nerwica natręctw inaczej zwana zespołem obsesyjno – kompulsywnym jest chorobą psychiczną, w której chory nie potrafi powstrzymać swoich myśli zwykle skłaniających go do wykonania jakiejś czynności. Czynność ta jest zwykle niezbędna do uzyskania przez chorego spokoju i wyciszenia się. Wie on o tym, że wykonywanie jej jest bezsensowne ale jest tak jakby uzależniony od wykonywania jej. Chory próbuje odsuwać od siebie uporczywe myśli ale to prowadzi do jeszcze większego ich wzmożenia i dopiero poddanie się i ulegnięcie wykonaniu czynności o której ciągle myśli potrafi przynieść spokój.

Rozpoznanie i leczenie

Często mylnie nerwica natręctw określana jest   jako depresja, zaburzenia lękowe lub schizofrenię. Wiąże się to z nieodpowiednim dostosowaniem leków farmakologicznych i terapii, a w leczeniu nerwicy natręctw właśnie terapia behawioralna okazuje się kluczową.
Zaburzenia obsesyjno – kompulsywne najczęściej objawiają się w formach zaburzeń hipochondrycznych, depersonalizacji a także zaburzeń odżywiania jak jadłowstręt psychiczny czy żarłoczność patologiczna.

ALNG

Komentarze (3)

basia4ab

12 lat temu

Pierwszy raz spotkałam się z taką nazwą, choroby nerwica natręctw. Również nigdy nie spotkałam osoby chorej na tę chorobę. Zazwyczaj słyszy się nazwę depresja albo schizofrenia. Bardzo ciekawy artykuł, coś nowego do zapamiętania.Basia

pati25

12 lat temu

Z nazwą tej choroby nigdy się nie spotkałam.Słysząc gdzieś o takich objawach to najczęściej utożsamiałam je właśnie albo ze schizofrenią albo też z depresją.Uważam,że nerwica natręcw podobnie jak inne choroby psychiczne jest straszna

Annagata

13 lat temu

Straszna choroba.Osobiście nigdy nie spotkałam nikogo z nerwica natręctw,ale musi to być bardzo uciążliwe w codziennym życiu.Oglądałam wiele programów naukowych na ten temat i powiem szczerze trochę mnie to przerażało.

Zostaw komentarz