naturalne-sposoby-na-zatkany-nos

Jesień zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią sezon przeziębień. Zatkany nos i uporczywy katar to jedne z najczęstszych objawów choroby. Przedstawiamy naturalne sposoby na zatkany nos.

Zatkany nos to dolegliwość, która bywa bardzo uciążliwa. Trudności w oddychaniu i zaśnięciu to tylko niektóre z perspektyw, które niesie ze sobą uczucie zatkanego nosa. Podobno katar trwa tydzień, niezależnie od tego czy go leczymy czy też nie. Istnieją jednak naturalne sposoby na zatkany nos, które przyniosą nam ulgę.

Naturalne sposoby na zatkany nos

Domowe metody leczenie pomogą szybciej pozbyć się uciążliwego kataru i uczucia zatkanego nosa. Wykorzystując odpowiednie sposoby, szybko odetchniemy i zapomnimy o stosie chusteczek.

Inhalacja

Inhalacja to metoda znana już przez nasze babcie. Wdychanie oparów udrażnia zatkany nos i pozwala spokojnie zasnąć. Do domowej inhalacji najlepiej użyć olejku rumiankowego lub eukaliptusowego. Wystarczy dodać kilka kropel do naczynia z gorącą wodą. Głowę pochylamy nad naczyniem, przykrywamy ręcznikiem i wdychamy opary. W aptece dostępne są także gotowe mieszanki olejków, które pomogą w leczeniu kataru.

Gorąca kąpiel

Para z gorącej wody udrożni nasze drogi oddechowe. Dodatkowo możemy dodać do wody trochę soli mineralnych lub olejków eterycznych. Nasz nos poczuje zdecydowaną różnicę po takiej kąpieli.

Majerankowa herbata

Picie gorącej herbaty także przyśpieszy pozbycie się uciążliwego kataru. W tym celu najlepsza będzie herbata z majeranku. Dziennie możemy wypić do 1 litra takiego płynu.

Ostre przyprawy

Ostre przyprawy takie jak papryka, czosnek czy chrzan także pomogą odetkać nos. Warto dodawać je do potraw, jeśli męczy nas katar. Nadadzą nie tylko smak, ale także aromat, którego wdychanie zadziała korzystnie na zatkany nos.

Nawilżacze powietrza

Podczas kataru, błona śluzowa nosa jest nadmiernie wysuszona. Warto zadbać wtedy o odpowiedni poziom nawilżenia pomieszczeń. W tym celu należy rozwiesić na kaloryferach nawilżacze powietrza. Możemy dodać do nich odrobinę olejków. Będą działać podobnie jak inhalacja i ułatwią zasypianie.

Zanim udamy się do lekarza, wypróbujmy naturalne metody na zatkany nos. Domowe sposoby mogą okazać się rozwiązaniem naszego problemu. Pozbędziemy się zatkanego nosa szybciej niż myślimy i odetchniemy ze spokojem.

Katarzyna Antos