Natalia Oreiro

W latach 90. i na początku XXI wieku telenowele latynoamerykańskie cieszyły się ogromnym zainteresowaniem telewidzów. Historie o miłości, która musi pokonać na swej drodze mnóstwo przeszkód, wzruszały i angażowały miliony Polaków. Powoli moda na meksykańskie seriale powraca. Poznaj najlepsze telenowele wszech czasów i przypomnij sobie momenty, gdy losy ich bohaterów śledziłaś z wypiekami na twarzy.

Większość telenowel latynoamerykańskich, które były emitowane w Polsce, zostało wyprodukowanych przez jedną z dwóch wytwórni – Televisa Presenta lub Telemundo.  Każda z nich miała podpisane kilkuletnie kontrakty z niektórymi gwiazdami, stąd można czasem odnieść wrażenie, że fabuła jest zupełnie inna, ale twarze wciąż te same. Poznaj najlepsze telenowele wszech czasów! Czy jest wśród nich serial, który swego czasu sama oglądałaś z przyjemnością?

Najlepsze telenowele wszech czasów. Zbuntowany anioł z Natalią Oreiro i Facundo Araną

Tej telenoweli nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Nie ma chyba w Polsce osoby, która nie słyszałaby o Zbuntowanym aniele. Co ciekawe, do śledzenia losów Milagros i Ivo przyznają się także mężczyźni, którzy raczej wstydzą się oglądania telenowel latynoamerykańskich.  Rola w tej argentyńskiej produkcji przyniosła Natalii Oreiro międzynarodową sławę i pomogła w promocji jej kariery zarówno aktorskiej, jak i muzycznej.  Artystka parokrotnie gościła w Polsce i nigdy nie mogła narzekać na brak zainteresowania. Facundo Arana również zyskał uznanie i sympatię widzów. W Zbuntowanym aniele główna bohaterka – Milagros wychowuje się w domu dziecka, a jej największą pasją jest piłka nożna. Pewnego dnia kobieta zjawia się w domu Ivo, gdzie podejmuje pracę pomocy domowej.  Z czasem ta dwójka młodych ludzi zakochuje się w sobie.  Niestety, droga do wspólnego szczęścia prowadzi przez kręte ścieżki.  Niespodziewanie Milagros odkrywa, że jest nieślubną córką ojca Ivo. Bohaterkę ogarnia poczucie winy, nie wie bowiem, że jej ojciec jest dla Ivo tylko ojczymem.

Fiorella z Angie Cepedą i Salvadorem del Solar

To jedna z najbardziej wzruszających, a zarazem współczesnych oper mydlanych.  Fiorella to dziewczyna, która wywodzi się z biednej, aczkolwiek kochającej rodziny. Kobieta niespodziewanie na swej drodze spotyka Andrésa Mejía Guzmána Seniora. Mężczyzna jest śmiertelnie chory i pragnie jak najlepiej wykorzystać chwile, które mu pozostały. Andrés zauroczony naturalnością i wewnętrznym pięknem Fiorelli decyduje się ją poślubić. Mężczyzna zabiera swoją ukochaną w podróż do Wenecji, gdzie przeżywa najpiękniejsze chwile swojego życia. Po jego śmierci Fiorella dziedziczy olbrzymi majątek, nie jest jednak jedyną spadkobierczynią Andrésa. W jego domu niespodziewanie spotyka swojego pasierba – Andrésa. Choć początkowo Fiorella często kłóci się z przystojnym dziennikarzem, a jego matka szczerze jej nie znosi, młodzi zakochują się w sobie. Nie będzie to jednak łatwy związek. Oprócz perypetii miłosnych stajemy się świadkami rozgrywek biznesowych pomiędzy dwoma największymi wydawnictwami w Limie – Estrelli i stworzonego przez Andrésa Mejía Guzmána Seniora.  Kłótnie między Fiorellą a jej przystojnym pasierbem budzą ogromne emocje i jest w nich sporo uroku.

Esmeralda z Leticią Calderon i Fernando Colungą

Była to prawdopodobnie pierwsza telenowela latynoamerykańska emitowana przez polską stację telewizyjną.  Losy Esmeraldy elektryzowały polską widownię do tego stopnia, że stacja TVN zdecydowała się zaprosić odtwórczynię tytułowej roli do Polski. Na spotkania z Leticią, które odbyły się w kilku polskich miejscowościach, przyszły tłumy.  Rola Esmeraldy otworzyła zarówno Calderon, jak i Colundze drzwi do wielkiej kariery.  Obydwoje, pomimo iż nie są już najmłodszymi aktorami,  wciąż otrzymują atrakcyjne propozycje od twórców telenowel.  Fernando Colungę polscy widzowie ostatnio mogli zobaczyć w „Kobiecie ze stali”. Z kolei Letizia zagrała w „Miłości i przeznaczeniu” – serialu emitowanym także w Polsce.

Paulina z Gabrielą Spanic

W telenoweli Paulina Gabriela Spanic wciela się w dwie rolę – szlachetnej Pauliny i wyrachowanej Paoli. Obie kobiety, choć o tym nie wiedzą, są siostrami bliźniaczkami, które łączy uroda. Ta właśnie zbieżność skłania zepsutą do szpiku kości Paolę do podstępnej intrygi. Namawia ona Paulinę, aby ta wcieliła się w jej rolę i zamieszkała w drogim domu wraz z jej mężem i dziećmi. Gdy tytułowa bohaterka zjawia się w domu rodziny Bracho, Paola zabawia się z kochankiem. Paulina znacznie różni się charakterem od kobiety, której miejsce zajmuje. Jest niezwykle czuła i opiekuńcza dla męża i dzieci swojej siostry. Jej postawa sprawia, że Carlos Daniel na nowo zakochuje się w swojej żonie. Paulinie również trudno utrzymać emocje na wodzy. Kobieta odwzajemnia uczucie męża Paoli, chociaż doskonale zdaje sobie sprawę, że powinna zachować obojętność. Szczęście Pauliny i Carlosa Daniela nie trwa jednak wiecznie. Do domu powraca Paola i wmawia mężowi, że Paulina skradła jej tożsamość. Kobieta trafia do więzienia i musi walczyć nie tylko o sprawiedliwość i wolność, ale także o miłość Carlosa Daniela.

Irmina Cieślik

Źródło zdjęcia: 

  • Marianagelves – Praca własna Natalia Oreiro in Las Oreiro parade, wykonana 15.09.2010, licencja CC BY 1.0