Kultura Styl życia

Nagroda: powieść Magdaleny Wali pt. Marianna

Marianna Magdalena Wala

Do kogo wędruje powieść Magdaleny Wali pt. Marianna? Nadeszła pora na rozstrzygnięcie konkursu.

Co zrobić, gdy grają werble, młoda krew wre, a zapaleńcy gotują się do walki?

Podczas gdy wszystkie zwyczajne kobiety przygotowywały swoich mężów i synów do powstania listopadowego, Marianna, nadzwyczaj charyzmatyczna i odważna,  postanowiła, że zamieni koronki na mundur i sama wyruszy na bitwę.  Nie było takiej siły, która mogłaby zatrzymać młodą dziewczynę. Gdy jednak  bój nic nie dał, a rodzinie grozi konfiskata dóbr czy nawet przyśpieszony wyjazd na Sybir, trzeba poświęcić się po raz kolejny.

Marianna nie ma wyboru – jak najszybciej musi wyjść za mąż. Upatrzony kandydat w zasadzie ma wszystko – jest bogaty, młody, utytułowany i – co najważniejsze – rozpaczliwie poszukuje żony. No właśnie… Niezbyt piękne, aby było prawdziwe?

Przed młodą dziewczyną wiele wyzwań. Będzie musiała odnaleźć się w świecie salonowych spisków i nie ulec grze pozorów…

XIX-wieczny świat intryg i baśniowej miłości. Czy dasz się do niego wciągnąć?

Wygraj powieść Magdaleny Wali pt. Marianna!

Aby zdobyć jeden z dwóch egzemplarzy powieści Magdaleny Wali pt. Marianna, wystarczy odpowiedzieć na poniższe pytania.

  1. Czy małżeństwo z rozsądku może być szczęśliwe? Swoją odpowiedź pokrótce uzasadnij.
  2. Jakie powieści nakładem wydawnictwa Czwarta Strona wydała Magdalena Wala? Podaj co najmniej 1 tytuł inny niż Marianna.

Poniżej przedstawiamy nagrodzone odpowiedzi:

Moim zdaniem małżeństwo z rozsądku jest skazane na porażkę. Owszem, może trwać latami, obie strony mogą się do siebie odnosić z szacunkiem, wspólnie wychowywać dzieci itp. Niestety, osoba, która bierze ślub z rozsądku, zawsze będzie czuła się nieszczęśliwa. Tęsknota za prawdziwą miłością, tym żarem, co rozpala serce, nie pozwoli jej cieszyć się tym, co ma. Zawsze będzie odczuwała niedosyt. Trudno pogodzić się z tym, że wyszło się za mąż z rozsądku, zwłaszcza gdy widzi się zakochane pary. Ich pocałunki, to drżenie serca, gdy on nie dzwoni od kilku godzin. Te namiętne kłótnie i bardziej namiętne wypracowywanie zgody. Tego wszystkiego brakuje w małżeństwie z rozsądku. Ono zawsze będzie niepełne, powyginane przez los. Magdalena Wala napisała także „Przypadki pewnej desperatki”Iwona G., Katowice.

Małżeństwo z rozsądku może być szczęśliwe. Czasem miłość przychodzi z czasem. Ba, czasem tym, co wiąże ludzi, okazuje się namiętność, która z czasem wygasa i zmusza parę do podjęcia decyzji o rozstaniu. Małżeństwa z rozsądku z pewnością bywają trwalsze, ponieważ dwie strony myślą racjonalnie, zwracają uwagę na różnice i wspólne cechy charakteru. Dzięki temu mają gwarancję, że partner podziela ich wartości.  Takie pary, które pobrały się z rozsądku nie patrzą na siebie przez różowe okulary, które zaciemniają obraz rzeczywistości, lecz od razu widzą sprawy takimi, jakie są one w rzeczywistości. Jest to niezwykle ważne, ponieważ pozwala uniknąć wielu konfliktów w związku. Z drugiej strony uczucia zawsze będą letnie, zabraknie w niej żaru, którym jest niczym sól, którą posypujemy kanapkę. Pomidor na chlebie bez soli smakuje, ale tak jakby mniej… „Przypadki pewnej desperatki” to inna książka Magdaleny Wali Joanna C., Włocławek.

Serdecznie gratulujemy laureatkom i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.

Komentarze (6)

Mindi

6 lat temu

Gratuluję świetnie zapowiadającej się powieści. 🙂 Moja odpowiedź konkursowa miała podobne znaczenie jak druga wypowiedź, więc mamy podobne zdanie na to zagadnienie.

Emilly27k

6 lat temu

Gratuluje wygranej obu wypowiedzi. Zgodzę się z wypowiedzią numer 2. W związku z rozsądku jest walka nawet jeśli miłość wygaśnie.

Zostaw komentarz